Curry z brokułem i domowe mleko z ryżu i nerkowców.
Nie mam jednego schematu przyrządzania curry. Używam różnych rodzajów roślinnego mleka (na przykład ryżowego, kokosowego, orzechowego lub migdałowego) oraz takich warzyw i innych dodatków, jakie akurat mam pod ręką. To samo dotyczy pasty curry. Bywa, że gdy mam mało czasu nawet jej nie robię, dodając przyprawy osobno, najczęściej używam blendera ręcznego, a najbardziej lubię przygotowywać pastę w moździerzu. Tak zrobiona pasta nie jest oczywiście równie gładka jak ta z blendera, ale dzięki temu ma ciekawszą strukturę. Ważnym składnikiem pasty jest gruboziarnista sól, która pozwala lepiej rozetrzeć całość.
W razie potrzeby brokuł zastąp kalafiorem (dowolnym, choć kremowy Romanesco sprawdzi się najlepiej), a kapustę pak choi – garścią lub dwiema świeżego szpinaku, dodając go na sam koniec, ponieważ pod wpływem ciepła błyskawicznie traci objętość.
W tym przepisie gotuję curry na domowym mleku roślinnym z ryżu i nerkowców. Nerkowce działają jak zagęszczacz i nadają gotowemu mleku fajną, bardziej kremową konsystencję. Smakuje doskonale!
Jak zrobić mleko z ryżu i nerkowców:
Ryż dowolnej odmiany (u mnie 400 g ryżu basmati) i nerkowce (u mnie 200 g) umieść w misce i zalej przegotowaną, gorącą wodą tak, by wszystko znalazło się ok. 3-5 cm pod taflą wody. Odstaw na co najmniej 6 godzin, a najlepiej na całą noc. Przepłucz, po czym przy pomocy dużej łyżki przekładaj ryż z nerkowcami (w całości) do podajnika wyciskarki wolnoobrotowej Zyle, stopniowo dolewając wodę – łącznie dolewam ok. 1 litra wody. Wyciskarka wolnoobrotowa łatwo wyciska mleko ryżowo-orzechowe, którego gęstość możesz dowolnie kształtować ilością dolewanej wody. Jeżeli uznasz, że gotowe mleko nie jest wystarczająco klarowne, przecedź je przez bardzo drobne sito lub jałową gazę. Z podanych proporcji otrzymasz ok. półtora litra roślinnego mleka, które możesz dodatkowo rozcieńczyć w zależności od potrzeb. Więcej o tym, jak wydoić migdały i inne roślinne surowce w wyciskarce wolnoobrotowej przeczytasz w tym wpisie.
Curry z brokułem – SKŁADNIKI na 6 porcji:
Pasta curry z moździerza
- po jednej łyżeczce: czarnego pieprzu, nasion kolendry, czarnej gorczycy, kminu rzymskiego, mielonego imbiru, mielonej kurkumy
- papryczka chilli, z pestkami
- łodygi z połowy pęczka kolendry
- sól gruboziarnista, u mnie: różowa himalajska
- ząbek czosnku (opcjonalnie, można pominąć)
Curry
- litr mleka roślinnego, np. ryżowego; u mnie: domowe mleko z ryżu i orzechów nerkowca (orzechy nadają kremowości)
- 2 małe marchewki
- czerwona cebula
- średni fenkuł
- żółta lub pomarańczowa papryka
- średni brokuł
- 2 małe kapusty pak choi
- 300 g zielonego groszku (u mnie: groszek mrożony)
- 2 pomidory malinowe
- listki z połowy dużego pęczka kolendry
- olej do smażenia
Curry z brokułem – PRZEPIS:
- Przygotuj pastę curry: na suchej rozgrzanej patelni upraż kulki pieprzu, nasiona kolendry i gorczycy oraz kmin. Przełóż przyprawy do moździerza, dodaj imbir, kurkumę, z grubsza posiekane chilli (z pestkami) i łodyżki kolendry oraz gruboziarnistą sól. Rozetrzyj całość na pastę, dodając do niej nieco wody.
- W dużym głębokim rondlu rozgrzej trochę oleju i wrzuć marchew w półplasterkach. Smaż przez kilka minut, co jakiś czas mieszając.
- W tym czasie posiekaj cebulę i dodaj na patelnię. Przekrój fenkuł wzdłuż na pół, usuwając zdrewniałą końcówkę, posiekaj go i dodaj na patelnię. Na koniec dodaj pokrojoną paprykę.
- Smaż całość do momentu, aż warzywa zaczną mięknąć, po czym wlej mleko i dodaj pastę curry oraz pokrojone pomidory (bez skórki). Wymieszaj i doprowadź do wrzenia. W razie potrzeby, jeżeli całość okaże się za gęsta, dodaj trochę wody.
- Gotuj przez chwilę. W tym czasie podziel brokuł na różyczki i dodaj go do reszty składników na patelni wraz z mrożonym groszkiem.
- Gotuj całość pod przykryciem, aż brokuł zmięknie, ale pozostanie jędrny. Co pewien czas sprawdzaj konsystencję i w razie potrzeby dodawaj nieco wody.
- Na 2-3 minuty przed końcem gotowania dodaj grubo posiekane kapusty pak choi.
- Gotowe curry zdejmij z ognia, dodaj listki kolendry. Wymieszaj i podawaj.