Hummus paprykowy – z harissą.
Zostało Ci trochę harissy (ognistej pasty z chilli) i nie masz pomysłu, co z nią zrobić? Zrób pikantny, rozgrzewający hummus, doskonały na tę porę roku. Taki hummus to jest to!
Sprawdź też hummus z czarnej ciecierzycy.
Uwagi:
- Dobrze ugotowane* ziarenko ciecierzycy powinno łatwo rozpadać się pod naciskiem palców
- Duża ilość soku z cytryny nadaje hummusowi doskonały kwaskowaty smak; jeszcze więcej intensywności zapewnia użycie wody po gotowaniu ciecierzycy
- Kupując tahini, zwróć uwagę na skład pasty – powinna zawierać wyłącznie sezam (bez dodatków); najbezpieczniej kupować po prostu pasty organiczne
- Celowo pomijam czosnek (możesz dodać), ponieważ wolę niezmącony niczym smak ciecierzycy, tahini i soku z cytryny
- Nie żałuj oliwy!
*Nie musisz się z tym zgadzać, ale w mojej ocenie hummus z puszkowanej ciecierzycy to nie hummus, a co najwyżej jego smutny cień. Namaczanie ciecierzycy wymaga czasu, ale wystarczy właściwie nim zarządzić: jednego dnia cieciorkę namoczyć, drugiego dnia ugotować i przetrzymać w lodówce wraz z odlaną porcją wody po gotowaniu (oddzielnie), po czym zrobić domowy hummus i cieszyć się jego smakiem, ponieważ smakuje naprawdę wyjątkowo!
Hummus paprykowy (z harissą) – SKŁADNIKI:
- 200 g suchej ciecierzycy (ok. 400 g po ugotowaniu)
- 120 g jasnej pasty tahini (tu: czysta, organiczna)
- 4 kopiaste łyżeczki harissy
- 200 ml soku z cytryny lub limonki
- 150 ml wody po gotowaniu ciecierzycy (ostudzonej)
- porządna szczypta soli
- oliwa extra vergine (dużo!)
- trochę listków kolendry
Hummus paprykowy (z harissą) – PRZEPIS:
Na podstawie przepisu z książki Rawii Bishary Olives, Lemons & Za’atar, z moimi modyfikacjami
- Zalej ciecierzycę wodą i odstaw na noc (co najmniej na 12 godzin), po czym odcedź.
- Przełóż ciecierzycę do garnka, zalej nową porcją wody. Gotuj do momentu, aż ciecierzycę będzie można łatwo rozgnieść między palcami (ok. 1 godziny). Odlej trochę wody po gotowaniu ciecierzycy (na wszelki wypadek więcej niż podałem w liście składników) i odstaw ciecierzycę do całkowitego ostudzenia. Ja najczęściej gotuję ciecierzycę dzień wcześniej i po ostudzeniu wstawiam do lodówki wraz z odlaną porcją wody, by odpowiednio się schłodziła.
- W kielichu mocarnego blendera (np. takiego jak mój ulubiony Ronic Zyle) umieść ciecierzycę (odłóż garść ziarenek do dekoracji), jasną tahini, harissę, sok z cytryny, wodę po gotowaniu ciecierzycy i sól. Miksuj przez kilka minut. W razie potrzeby dodaj więcej płynu – soku z cytryny lub oliwy. Gotowy hummus powinien być jedwabisty i nieco lejący się.
- Przełóż hummus do głębszego talerza i rozprowadź go. Dodaj łyżeczkę harissy, odłożone wcześniej ziarenka ciecierzycy i polej oliwą. Na koniec posyp hummus listkami świeżej kolendry. Podaj z kromkami domowego chrupkiego pieczywa, na przykład z tego przepisu.