Brezza Barolo DOCG 2015.

Brezza Barolo DOCG 2015

Brezza Barolo DOCG 2015

Brezza Barolo DOCG 2015

Brezza Barolo DOCG 2015

Brezza Barolo DOCG 2015

Brezza Barolo DOCG 2015

Brezza Barolo DOCG 2015

Najwięcej przyjemności przynoszą te butelki, które przywozimy ze sobą wprost z odwiedzonych winnic. Są jak teleport do tego czy innego regionu, miejsca, a przede wszystkim do ludzi, którzy za nimi stoją. Otwierasz wino i na chwilę znów jesteś tam, nie tu. To (podstawowe) Barolo i kilka bardziej ambitnych butelek, na które przyjdzie pora za kilka/kilkanaście lat, pochodzi z Azienda Agricola Brezza, położonej w samym sercu słynnego na cały świat Barolo. Tajemniczym zbiegiem okoliczności, Brezza to klejnot, który pozostaje jedną z lepiej strzeżonych tajemnic tego malowniczego piemonckiego miasteczka.

Początki rodzinnych winnic należących do Brezza Giacomo e Figli sięgają 1885 roku. Nazwa posiadłości pochodzi od praojca winnego konceptu, Giacomo Brezza, który wraz z ojcem Antonio wyprodukował swoją pierwszą butelkę wina w roku 1910. Brezza to tradycyjny piemoncki wytwórca, którego winnice zajmują obecnie nieco ponad 20 hektarów, a to nie koniec ekspansji. Obecnie prowadzi je Enzo Brezza, przedstawiciel czwartej generacji familii Brezza. Brezza od pokoleń kultywuje winiarskie tradycje regionu, mając świadomość, że najlepszym sposobem na odzwierciedlenie wyjątkowości terroir w produkowanych winach jest zachowanie harmonii z naturą, ziemią i jej owocami. Brezza tworzy wina naturalne (organiczne), które – wbrew pozorom – nie powstają siłami natury, a wymagają od producenta pełnego zaangażowania, wysokiej świadomości ekologicznej i szacunku dla czasu. W winnicach prowadzonych z poszanowaniem metod ekologicznych symbioza winiarza z winoroślą to warunek konieczny sukcesu. Wyczucie właściwego momentu zbioru, które jest czymś więcej niż tylko pakietem parametrów z laboratorium, ręczne zbiory, naturalne nawozy, lżejsze quady zamiast topornych traktorów… Wszystko to przekłada się na harmonię i wspaniałe, zrównoważone wina. Btw, wiele włoskich winnic wytwarzających wina wysokiej jakości funkcjonuje wedle tego schematu, nie wszystkie jednak (a może nawet mniejszość?) komunikuje ten fakt (vino biologico) na etykietach. Brezza – owszem, ponieważ, jak mówi Enzo, takie jest oczekiwanie ze strony rynku, czyli dystrybutorów i konsumentów. Brezza koncentruje się na produkcji win odmianowych. Wino przechodzi spontaniczną fermentację w oparciu o naturalne drożdże (fermentacja alkoholowa i malolaktyczna) oraz dojrzewa tradycyjnie w dużych beczkach z nieprażonego slawońskiego dębu o pojemności 3000 litrów. Wszystkie wina Brezza, które spędzają czas w dębie, przed butelkowaniem nie są filtrowane. Beczki pozostają w użyciu do 15 lat, a w ramach chrztu przez pierwsze trzy lata trafia do nich Barbera. Winnice Brezza zajmują obecnie nieco ponad 20 ha z 31 hektarów stanowiących rodzinne włości. Część z nich użytkowana jest od roku 1885, przyjętego jako początek istnienia Brezza Giacomo e Figli. Więcej o Azienda Agricola Brezza przeczytasz w tym wpisie.

Brezza Barolo 2015 powstaje z Nebbiolo z kilku różnych winnic Brezza w gminach Barolo, Novello i Monforte d’Alba, stanowiących południowo-zachodnią część obszaru produkcji Barolo: San Lorenzo, Fossati, Ravera i Bricco San Pietro. Owoce są winifikowane oddzielnie, poszczególne partie miesza się przed fermentacją malolaktyczną. Brezza produkowała to Barolo już w latach ’70, gdy rozpoczął się proces wyodrębniania obszarów Barolo cru.

W kolorze jasny rubin. Nos jest złożony, aromatyczny, elegancki, pikantny i skoncentrowany. Ukazuje nuty dojrzałych czerwonych i czarnych owoców (jeżyn, malin, leśnych jagód) przełamanych nutą róży, z dyskretnym muśnięciem orzechów laskowych, tytoniu, ziół i zielonego pieprzu. Podniebienie to koncentracja świeżości, wsparta eleganckimi, delikatnymi taninami. Okrągłe, zrównoważone, precyzyjne, oferuje przyjemnie mineralną strukturę i łagodną owocową słodycz. Znajdujemy tu nuty śliwki, czarnej wiśni, dojrzałych jagód połączone z kwiatowymi aromatami róży i fiołków oraz szczyptą lukrecji. Na finiszu pojawiają się nuty migdałów i ciemnej czekolady. Pyszne, klasyczne oldschoolowe Barolo (entry level) z charakterem, które jest doskonałym wstępem do szlachetnych cru z Brezza.

Nazwa: Brezza Barolo DOCG 2015
Kraj: Włochy
Region: Piemonte, Barolo DOCG
Rodzaj: czerwone, wytrawne
Szczep: 100% Nebbiolo
Moc: 14%
Wino kupiliśmy w winnicy Brezza

Brezza Barolo DOCG 2015

Brezza Barolo DOCG 2015

Brezza Barolo DOCG 2015