Castel Vladoianu Fetească Neagră 2019.

Castel Vladoianu Fetească Neagră 2019 DOC Cotnari

Castel Vladoianu Fetească Neagră 2019 DOC Cotnari

Vinuri de Cotnari

Czytaj też: Rumunia kraj winiarski

„W winnicy kluczowa jest korelacja między naturą a świadomym człowiekiem, który tę naturę rozumie”. 

Cotnari S.A. z siedzibą w Cotnari (apelacja DOC Cotnari) w Dealurile Moldovei (Wzgórza Mołdawskie) istnieje od roku 1948, dysponuje 1700 hektarami winnic, obsadzonych głównie miejscowymi odmianami winorośli (Grasă de Cotnari, Tămâioasă Românească, Fetească Albă, Busuioaca i Feteasca Neagră) i jest trzecim największym producentem wina w Rumunii pod względem skali przychodów (ponad 30 mln EUR w 2020 roku).

Region Dealurile Moldovei znajduje się w północno-wschodniej Rumunii, obejmuje wzgórza Karpat i wschodniej Mołdawii. Należy do jednej z najcieplejszych stref winiarskich Europy. Dealurile Moldovei to największy region winiarski Rumunii pod względem ilości produkowanego wina i zróżnicowania rdzennych odmian winorośli. Lokalne tradycje winiarskie sięgają starożytności. Stąd pochodzą takie szczepy, jak czerwona Fetească Neagră – symbol narodowy rumuńskich winnic, Busuioacă de Bohotin, z którego robi się wina różowe, czy białe, świeże i owocowe Frâncușă, Șarbă, Plăvaie i Grasă de Cotnari. Samo Cotnari, położone w sercu Dealurile Moldovei, około 70 km na zachód od Jassy jest (byłym) małym miastem liczącym około 8 000 mieszkańców, które aktualnie ma status wsi. Fabryka win Cotnari S.A. jest największym pracodawcą w okolicy, przez co większość mieszkańców Cotnari pozostaje zatrudniona w przemyśle winiarskim.

Cotnari produkuje wiele win w 11 różnych liniach (Cotnari, Euforia, Selectie, Traditional, Vinoteca Vin de Colectie z najstarszą dostępną butelką z 1956 roku, Naiv, Colocviu, Domenii, Zaz, Millesime i Castel Vladoianu), dlatego trochę szkoda, że do Polski trafiają głównie (by nie rzec tylko) te najtańsze, z najniższej półki cenowej (w sklepie internetowym producenta, po przeliczeniu, w cenie około 15 złotych za butelkę), do tego najczęściej słodkie i półsłodkie białe i różowe. Taka strategia dystrybucyjna dodatkowo utrwala negatywny stereotyp rumuńskiego wina jako słodziaka za grosze, który niewiele ma wspólnego z obecną kondycją winiarstwa w Rumunii. Wina z Cotnari, które najłatwiej kupić w Polsce, to klasyczne, historyczne już serie Cotnari i Traditional, czasem od wielkiego dzwonu trafi się Selectii, i to w zasadzie tyle. Jedyna droga do odkrycia win Cotnari zupełnie innej klasy, na przykład czerwonego wytrawnego odmianowego Castel Vladoianu, wytwarzanego w 100% z rdzennej odmiany Fetească Neagră, to zakupy w sklepie internetowym z piękną selekcją starannie wybranych rumuńskich win, takim jak INDIGENE WINES, który szybko i bezpiecznie dostarczy wybrane butelki do domu kurierem.

Sześć (z jedenastu) serii win Cotnari – tj. Naiv, Colocviu, Domenii, Zaz, Millesime oraz recenzowana tu dziś Castel Vladoianu – powstaje pod szyldem nowej spółki zależnej: Casa de Vinuri Cotnari S.A. Casa de Vinuri to relatywnie świeży projekt Cotnari, rozpoczęty w 2007 roku wraz z założeniem nowych plantacji klasycznych rodzimych odmian. Cotnari nie ujawnia szczegółowych danych nt. metody produkcji Castel Vladoianu Fetească Neagră, wiadomo tylko, że mamy do czynienia z winem jednoodmianowym w limitowanej edycji, z owoców szczepu Fetească Neagră z późnego zbioru, które przez co najmniej rok dojrzewało w dębowych beczkach. Grona pochodzą z winnic o ekspozycji południowej i żyznych glebach czarnoziemnych, położonych na wysokości 200-300 m npm. Fetească Neagră (Czarna Dziewica, Czarna Wróżka) jest starą przedfilokseryczną odmianą o przeszło tysiącletniej historii, wizytówką rumuńskich rodzimych szczepów, która daje owocowe, złożone, strukturalne wina o dobrej kwasowości. Maksymalny potencjał osiąga dzięki starzeniu w dębie.

Castel Vladoianu Fetească Neagră ma ciemny rubinowy kolor z fioletowymi refleksami. Nos intensywnie owocowy, bardzo apetyczny, otwiera się charakterystycznymi dla odmiany aromatami wędzonych suszonych śliwek, rodzynek i konfiturowych ciemnych owoców (wiśnie, jeżyny, jagody, czarna porzeczka), po których pojawia się korzenno-dębowe tło z delikatnie ziemistą nutą. Usta pełne i złożone. Smak ewoluuje w kierunku ciemnej czekolady, lukrecji, liści tytoniu, dzikich ziół i przypraw, takich jak tymianek, jałowiec i zielony pieprz. Mocna struktura, idealnie zrównoważona kwasowość, miękkie zaokrąglone taniny i przyjemnie trwały owocowy posmak, a przy tym wszystkim sporo świeżości i przestrzeni mimo 14% alkoholu. Jedno z najciekawszych win spod szyldu Casa de Vinuri Cotnari, a może nawet najciekawsze. Eleganckie, aksamitne, pyszne, w takiej cenie warto brać na skrzynki!

Nazwa: Castel Vladoianu Fetească Neagră 2019
Kraj: Rumunia
Region: Dealurile Moldovei, Cotnari DOC (DOC-CT – Cules Tărziu)
Rodzaj: czerwone, wytrawne
Szczep: Fetească Neagră
Moc: 14%
Limitowana produkcja między 8 000 a 10 000 butelek w zależności od rocznika (George Maluțan)

Wino kupisz w Indigene Wines

IndigeneWines.com to ambitny sklep internetowy z siedzibą w Bukareszcie, prowadzony przez dwóch pasjonatów z misyjnym podejściem do szerzenia kultury wina. Indigene Wines oferuje starannie wyselekcjonowany wybór najlepszych rumuńskich win w szerokim zakresie stylistycznym, których próżno szukać na polskim rynku. Z dostawą kurierem (DPD) pod same drzwi.

Vinuri de Cotnari

Castel Vladoianu Fetească Neagră 2019 DOC Cotnari

Castel Vladoianu Fetească Neagră 2019 DOC Cotnari

Vinuri de Cotnari