• 120 g czekolady do wypieków (tu: Bresco z cynamonem i anyżem) albo czekolada 65% kakao + łyżeczka cynamonu i szczypta mielonego anyżu
  • 360 ml wody
  • 3 kopiaste łyżeczki skrobi kukurydzianej (=20 g)
  • nieco wody do rozpuszczenia skrobi (ok. 4 łyżeczki)

Czekolada Caliente to hiszpańska, gęsta jak budyń czekolada na gorąco.

Czekolada Caliente (Xocolatl Caliente) to hiszpańska, gęsta jak budyń czekolada na gorąco. Bez masła, bez mleka, bez śmietany.

Czekolada przygotowywana jest na wodzie, nie zawiera masła, śmietany ani mleka, ale jest tak gęsta, że można ustawić w niej churros na sztorc. Swoją wyjątkową gęstość zawdzięcza dodatkowi skrobi kukurydzianej.

Skrobia kukurydziana jest niezbędnym dodatkiem, dlatego nie pomijaj jej ani nie zastępuj innego rodzaju zagęstnikiem.

W klasycznym przepisie na Caliente częściej używa się mlecznej czekolady niż gorzkiej oraz dodaje się do niej cukier. Ja cukier zawsze pomijam – czekolada do wypieków, nawet gorzka o wysokiej zawartości kakao jest moim zdaniem wystarczająco słodka.

Gotowa czekolada szybko tężeje, a na wierzchu tworzy się charakterystyczna skorupka, pod którą kryje się gęsta jak budyń gorąca czekolada. Nie ma lepszego deseru na jesienne i zimowe chłody.

Zobacz też, jak wygląda CALIENTE serwowana w kawiarni Bresco, ulokowanej na parterze jednej z kamienic projektu Gaudiego (Casa Calvet) w Barcelonie – TUTAJ.

Do przygotowania tej Caliente użyłem TAKIEJ CZEKOLADY do wypieków. Recenzję tej czekolady znajdziesz TUTAJ.

SPRAWDŹ TEŻ PRZEPIS NA CALIENTE NA MLEKU

Czekolada Caliente

Czekolada Caliente

Zanim przejdę do przepisu, ciekawostka (a przy okazji odpowiedź na przesyłane przez Was pytania):

Serwis kawowy Dorota (Ćmielów), widoczny na zdjęciach, został zaprojektowany na początku lat ’60 przez Lubomira Tomaszewskiego. To jeden z jego najbardziej znanych projektów. W 1963 r. pokazano go na I Międzynarodowej Wystawie Form Przemysłowych w Paryżu, gdzie zdobył złoty medal. Kilka lat temu Ćmielów wznowił projekt – serwis można kupić TUTAJ (to nie jest notka sponsorowana).

Czekolada Caliente – PRZEPIS:

  1. Skrobię kukurydzianą wsyp do miseczki, dodaj 3-4 łyżeczki zimnej wody i wymieszaj dokładnie. Gotowa, dobrze rozpuszczona w wodzie skrobia powinna wyglądać jak mleko i być idealnie gładka – bez jakichkolwiek grudek (ZOBACZ).
  2. Czekoladę połam na kawałki i wrzuć do niedużego rondla. Wlej do rondla wodę i rozpuszczoną skrobię. Dodaj przyprawy.
  3. Podgrzewaj na średnim ogniu, nieustannie mieszając (najlepiej rózgą) do momentu, aż czekolada całkiem się rozpuści (powinno to zająć nie więcej niż 5 minut). Uważaj, by nie doprowadzić czekolady do wrzenia. Na początku czekolada będzie płynna jak zwykłe kakao, po czym nagle zacznie wyraźnie gęstnieć.
  4. Kiedy na powierzchni pojawią się bąble zwiastujące wrzenie, zestaw garnek z ognia i mieszaj jeszcze przez ok. 3-5 minut do uzyskania pożądanej gęstości. Czekolada powinna być idealnie gładka.
  5. Przelej do naczynek i podawaj.

Smacznego!

Czekolada Caliente