Domačija Bizjak 2019 Cabernet Sauvignon.

Domačija Bizjak 2019 Cabernet Sauvignon

Jeszcze jedna domačija (gospodarstwo) i kolejne bardzo udane słoweńskie wino z niewielkiej rodzinnej farmy. Domačija Bizjak znajduje się w Brestje, u podnóża góry Sabotin (609 m), na wysokości 260 m npm. Brestje jest maleńką wioską, liczącą około 40 mieszkańców, położoną w obrębie gminy Brda, we wschodniej części subregionu winiarskiego Goriška Brda. Goriška Brda to słoweńskie rozwinięcie włoskiego Collio ulokowanego po drugiej stronie granicy, a zarazem część regionu Primorska na najbardziej wysuniętym na zachód krańcu Słowenii, tuż przy granicy z Italią.

Obecnie w Domačija Bizjak mieszka i pracuje cała familia Bizjak: ojciec-założyciel Vojko wraz z żoną Patricią i dwójką dorosłych synów (Jakob i Gregor, obydwaj z kierunkowym wykształceniem rolniczym). Kameralne gospodarstwo w Brestje produkuje kilka bardzo dobrych, szczerych, niskonakładowych, a przy tym niezwykle przystępnych cenowo win. Uprawiane przez rodzinę odmiany to m.in. Rebula (Ribolla Gialla), Chardonnay, Pinot Grigio, Rumeni Muškat oraz jedyny czerwony szczep w zestawieniu – Cabernet Sauvignon. Jak mówi sam Vojko, wina z Domačija Bizjak powstają w szacunku do natury oraz z miłości do ziemi i wina; fermentują na naturalnych drożdżach, przechodzą przedłużoną macerację i nie są filtrowane przed butelkowaniem.

Cabernet Sauvignon 2019 powstało z gron pochodzących z około dwudziestoletnich krzewów, z owoców z ręcznego zbioru w drugiej połowie września, gdy winogrona osiągają optymalny poziom dojrzałości. Winorośle uprawiane są tarasowo na wysokości od 120 do 250 m npm, na działkach o ekspozycji południowo-wschodniej i glebie fliszowej, stanowiącej mieszaninę margli, gliny i piaskowca z dużą zawartością wapnia. Wino maceruje 14 dni w kontrolowanej temperaturze, fermentuje w zbiornikach ze stali nierdzewnej, po czym dojrzewa co najmniej 12 miesięcy w dębowych beczkach oraz co najmniej 10 miesięcy w butelce. W kieliszku nasycony rubin. Nos wyraziście owocowy, intensywne aromaty jagodowe, śliwkowe, porzeczkowe. Usta dojrzałe, bogate, soczyste, dobrze zbudowane. Nuty ciemnych owoców z domieszką lukrecji i pikantnego pieprzu. Miękkie i bogate taniny, dobra kwasowość. Długi i trwały posmak. Świetne wino codzienne, szczególnie w takiej cenie. Doskonałe do picia sauté, a z drugiej strony będzie pasować do wszystkiego, w szczególności do potraw z grilla (roślinnych też!) oraz do wyrazistych w smaku dojrzewających serów.  

Nazwa: Domačija Bizjak 2019 Cabernet Sauvignon
Kraj: Słowenia
Region: Goriška Brda, Primorska
Rodzaj: czerwone, wytrawne
Szczep: 100% Cabernet Sauvignon
Moc: 13,5%
Producent: Domačija Bizjak
Dystrybutor: be-wines.com

Be-wines.com to sklep internetowy z Ljubljany ze wspaniale zróżnicowanym asortymentem najbardziej uznanych słoweńskich win, także tych od niszowych producentów, którzy robią świetną robotę, ale nie pchają się na afisze. Znajdziesz tu wysokiej jakości wina białe, czerwone i pomarańczowe, szeroki wybór win naturalnych, certyfikowanych win organicznych oraz bąbelki.

Domačija Bizjak 2019 Cabernet Sauvignon

Domačija Bizjak 2019 Cabernet Sauvignon