Evidência 2019 Touriga Nacional Reserva.

Touriga Nacional to sztandarowa czerwona odmiana Portugalii, dominująca głównie w regionach Douro i Dão. Daje naprawdę wspaniałe wina, często wchodzi w skład blendów, stanowi składnik zarówno wysokiej jakości porto, jak i win wytrawnych, jednak pełnię jej zalet najprościej docenić w winach jednoodmianowych, których szczęśliwie z roku na rok trafia na rynek coraz więcej. Nasza ulubiona czysta Touriga Nacional to Touriga Nacional z Quinta de Cidro, z której pochodzi także czyste, znakomite jednoodmianowe Rufete. Touriga Nacional daje bogate, mocne, dobrze zbudowane wina o wyraźnych taninach i sporym potencjale dojrzewania. Dominują w nich nuty ciemnych owoców, ziołowe, leśne i przyprawowe. Warto dodać, że choć największa część nasadzeń Touriga Nacional występuje w Portugalii, zatwierdzono ją także jako jedną z nowych odmian, dopuszczonych do nasadzeń w Bordeaux.

Evidência 2019 Reserva Tinto to wino jednoodmianowe, wyprodukowane w 100% z Touriga Nacional. Owoce fermentują w kontrolowanej temperaturze, po czym przez 6 miesięcy wino dojrzewa w beczkach z dębu francuskiego. W kieliszku rubinowa barwa z jaśniejszymi refleksami. Aromat złożony, z nutami owoców leśnych, przypraw i kwietnej łąki. W ustach soczyste, dobrze zbudowane, gęste i trwałe. Drobne pikantne taniny, dobra kwasowość. Bardzo dobre, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę relację jakości do ceny (w Portugalii w 2022 poniżej 10 EUR).

Evidência Touriga Nacional Reserva doskonale łączy się z potrawami, a przez gastronomiczną uniwersalność często pojawia się w kartach portugalskich restauracji, zarówno na kontynencie, jak i na wyspach. Dobrze pasuje do roślinnej kuchni, ryb i owoców morza, serów, lżejszych mięs.

Nazwa: Evidência 2019 Touriga Nacional Reserva Tinto
Kraj: Portugalia
Region: Dão
Rodzaj: czerwone, wytrawne
Szczepy: 100% Touriga Nacional
Moc: 13%
Wino kupiliśmy i wypiliśmy na Maderze

Evidência 2019 Touriga Nacional Reserva

Evidência 2019 Touriga Nacional Reserva

Evidência 2019 Touriga Nacional Reserva