Rufete – Quinta de Cidro.

Rufete – co to jest

Rufete (znany również m.in. jako Tinta Pinheira) to niezwykły czerwony szczep późno dojrzewających winorośli, kiedyś zagrożony wyginięciem, dziś niby zapomniany (choć wydaje się, że po prostu raczej szerzej nieznany), używany najczęściej jako składnik win wieloszczepowych (kupażowanych). Od całkowitego zaniku w Portugalii uchronił Rufete program w regionie Douro, uruchomiony w celu przywrócenia światu szczepów zagrożonych.

Rufete – pochodzenie

Rufete pochodzi z północno-zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego. W północnej Portugalii uprawiany jest głównie w Douro, Dão i Beira Interior, gdzie przeważnie wchodzi w skład win wzmacnianych (porto). Po drugiej stronie granicy, w północno-zachodnim regionie Hiszpanii Castilla y León (DOP Sierra de Salamanca) Rufete używa się do wytwarzania zarówno win czerwonych, jak i różowych, zwłaszcza w Arribes, gdzie odgrywa rolę uzupełniającą względem równie rzadkiego lokalnego faworyta – szczepu Juan García.

Rufete

Cechy szczególne

Możliwości degustacji czystych Rufete są dość mocno ograniczone, nieczęsto trafisz na ten szczep w winach jednoodmianowych, dlatego podróżując po Portugalii i Hiszpanii warto być czujnym.

Rufete najczęściej wchodzi w skład win kupażowanych, produkowanych w Douro, Dão oraz Beira Interior. To winorośl trudna, podatna na mączniaka i inne zarazy, późno dojrzewająca, bywa, że nie dojrzewająca w pełni przed zmianą portugalskiej aury w deszczową w drugiej połowie października.

Rufete z Quinta de Cidro

Kiedy Rufete zdąży dojrzeć w pełni i na czas, plony są dobre, a wino z nich – pełne, aromatyczne (śliwka, kora, ziemia, las po deszczu – Francuzi nazywają to zgrabnie goût de terroir), bogate w taniny i dobrą kwasowość, z potencjałem owocnego dojrzewania w butelce. Rufete z Quinta de Cidro (Real Companhia Velha) to wino z charakterem, które pięknie się starzeje i ma potencjał leżakowania, dlatego jednego egzemplarza kupować po prostu nie wypada. Są tacy, którzy twierdzą, że przed podaniem warto je schłodzić, ale nie – nie warto, ponieważ to tylko przytłumi jego winną duszę.

Apelacja: DOC DOURO
Kraj: Portugalia
Region: Douro, São João da Pesqueira
Kolor: Czerwone
Szczep: Rufete
Rocznik: 2013
Winemaker: Jorge Moreira

Synonimy Rufete: Penamacor, Pennamaior, Pinot Aigret, Preto Rifete, Rifete, Riffete, Rofete, Rosete, Rosette, Ruceta, Rufeta, Rupeti Berra, Tinta Carvalha and Tinta Pinheira

Rufete

Rufete