Rufete 2013 Quinta de Cidrô Tinto.

Rufete - Quinta de Cidro

Rufete 2013 Quinta de Cidrô Tinto

Rufete (znany również m.in. jako Tinta Pinheira) to niezwykły czerwony szczep późno dojrzewających winorośli, kiedyś zagrożony wyginięciem, dziś niby zapomniany (choć wydaje się, że po prostu raczej szerzej nieznany), używany najczęściej jako składnik win kupażowanych. Od całkowitego zaniku w Portugalii uchronił Rufete program w regionie Douro, uruchomiony w celu przywrócenia światu szczepów zagrożonych. Rufete pochodzi z północno-zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego. W północnej Portugalii uprawiany jest głównie w Douro, Dão i Beira Interior, gdzie przeważnie wchodzi w skład win wzmacnianych (porto). Po drugiej stronie granicy, w północno-zachodnim regionie Hiszpanii Castilla y León (DOP Sierra de Salamanca) Rufete używa się do wytwarzania zarówno win czerwonych, jak i różowych, zwłaszcza w Arribes, gdzie odgrywa rolę uzupełniającą względem równie rzadkiego lokalnego faworyta – szczepu Juan García.

Rufete

Okazje do degustacji czystych Rufete nie nadarzają się często, stąd podróżując po Portugalii i Hiszpanii warto być czujnym. Rufete najczęściej wchodzi w skład win kupażowanych, produkowanych w Douro, Dão oraz Beira Interior. To winorośl trudna, podatna na mączniaka i inne zarazy, późno dojrzewająca, bywa, że nie dojrzewająca w pełni przed zmianą portugalskiej aury w deszczową w drugiej połowie października/na początku listopada.

Kiedy Rufete zdąży dojrzeć w pełni i na czas, plony są dobre, a wino z nich pełne, aromatyczne (śliwka, kora, ziemia, las po deszczu – Francuzi nazywają to zgrabnie goût de terroir), bogate w taniny, z dobrą kwasowością i z potencjałem owocnego dojrzewania w butelce. Rufete 2013 z Quinta de Cidrô (Real Companhia Velha) to wino z charakterem, które pięknie się starzeje i ma potencjał leżakowania, dlatego jednego egzemplarza kupować po prostu nie wypada. Są tacy, którzy twierdzą, że przed podaniem warto je schłodzić, ale nie – nie warto, ponieważ to tylko przytłumi jego winną duszę.

Nazwa: Rufete 2013 Quinta de Cidrô Tinto DOC Douro
Winemaker: Jorge Moreira
Kraj: Portugalia
Region: Douro, São João da Pesqueira
Rodzaj: czerwone, wytrawne
Szczepy: 100% Rufete
Moc: 13%
Wino kupiliśmy w Quinta das Carvalhas

Synonimy Rufete: Penamacor, Pennamaior, Pinot Aigret, Preto Rifete, Rifete, Riffete, Rofete, Rosete, Rosette, Ruceta, Rufeta, Rupeti Berra, Tinta Carvalha and Tinta Pinheira

Rufete

Rufete