Quinta das Carvalhas – kluczowa posiadłość Real Companhia Velha.
Zwiedzanie winnic nie dla każdego jest atrakcją, ale dla tych, dla których jest, Alto Douro to ziemia obiecana. A Quinta das Carvalhas to kolejny adres z serii must see.
Szczęśliwie, nie wszystko, co znajduje się na południowym brzegu Douro musi być trudno dostępne. By dostać się do przepięknej Quinta das Carvalhas położonej na lewym brzegu rzeki, w samym sercu subregionu Cima Corgo, niemal na wprost Pinhão, wystarczy przejść na drugą stronę mostu. Równie łatwo i szybko osiągalne (piechotą) w najbliższej okolicy, a przy tym interesujące są jeszcze m.in. Quinta da Foz, Quinta de la Rosa i Quinta do Bomfim.
Quinta das Carvalhas
Quinta das Carvalhas jest jedną z bardziej spektakularnych posiadłości w Alto Douro, „graniczy” z rzeką na długości ponad 3 km i obejmuje znaczną część południowego brzegu z tarasami schodzącymi ku Douro oraz część prawego brzegu Torto (to jeden z jej dopływów). Pierwsze pisemne wzmianki o winnicy pochodzą z roku 1759. Powierzchnia Carvalhas obejmuje przeszło 400 hektarów, z czego 120 ha zajmują winnice, a resztę lasy i sady oliwne. Z całej powierzchni winnic, co najmniej 30 ha porastają stare winorośle (tj. 40/50-letnie lub starsze vinhas velhas); to gęste plantacje mieszane złożone z przeszło 20 różnych, tradycyjnych odmian winorośli, endemicznych dla Douro. Wyjątkowego krajobrazu quinty dopełnia niepowtarzalna perspektywa na dolinę, z malowniczą prywatną drogą wiodącą przez winnice na szczyt wzgórza (550 m), gdzie znajduje się Ruína (Round House) z panoramicznym widokiem 360º.
Od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku posiadłość należy do majątku rodziny Silva Reis, która kontroluje również Real Companhia Velha, dzięki czemu Quinta das Carvalhas – obecnie jedna z pięciu winnych posiadłości RCV – szybko stała się kluczową winnicą pod szyldem Królewskiej Kompanii. RCV jest najstarszym producentem porto o czysto portugalskich korzeniach, powołanym do życia na podstawie królewskiego przywileju z 10 września 1756 roku; nadał go król Portugalii José o Reformador, z inicjatywy królewskiego pierwszego ministra Sebastião José de Carvalho e Melo, hrabiego Oeiras i Marquis de Pombal.
Główną siedzibę quinty otaczają winnice, a winorośla pokrywają zbocza na wysokości od 80 do 500 metrów n.p.m. Większość działek obsadzana jest w uprawie tarasowej, na terenach o sporym nachyleniu (od 40% do 70%), a tylko drobna część na szczycie wzgórza. Parcele położone najwyżej to szczepy białe, korzystające z dobrodziejstw chłodniejszego klimatu i świeżej bryzy, dzięki którym uzyskują pożądany poziom kwasowości i mineralności, typowy dla białych, świeżych i całkiem charakternych win z Carvalhas. Szczepy czerwone zajmują niższe partie winnic, a mocna ekspozycja na słońce zapewnia intensywne porto i dobrze zbudowane wina czerwone. Carvalhas to także przykład skutecznego wdrażania w Douro idei bioróżnorodności i zrównoważonych upraw, które z jednej strony wspierają działania na rzecz ograniczania ingerencji człowieka w środowisko i służą osiąganiu naturalnego winnego surowca wysokiej jakości, a z drugiej nam, pasjonatom enoturystyki wciąż pozwalają cieszyć się wyjątkowym krajobrazem, bogactwem lokalnej roślinności i ścieżkami spacerowymi ciągnącymi się przez czyste winnice nieskażone pestycydami. Carvalhas jest trochę jak dziki ogród botaniczny, a wachlowane lekkim zefirkiem pola rozmarynu najchętniej zabralibyśmy ze sobą do domu ;-)
Jeep tour
W ramach jeep tour przejedziesz się po winnicy z kilkoma dłuższymi przystankami przy najciekawszych punktach widokowych, gdzie Márcio Coelho (nasz przewodnik) lub inny miły człowiek z winnicy w szczegółach opowie Ci m.in. o terroir, naturalnych metodach upraw winorośli i wytwarzania win pod szyldem RCV, ale też o produkcji oliwek i pozyskiwaniu korka z wiecznie zielonego dębu korkowego. A na koniec spróbujesz kilku win w eleganckiej sali degustacyjnej połączonej z doskonale zaopatrzonym butikiem. Real Companhia Velha to jakość sama w sobie, ale jej portfolio to nie tylko porto. Warto poznać choćby świetne wino musujące RCV Espumante Bruto (2015), które latem w Alto Douro wykazuje działanie ratujące życie czy czerwienie z Quinta de Cidro. Z kolei aromatyczna oliwa z Quinta dos Aciprestes doskonale sprawdza się w sałatkach.
Dąb korkowy żyje nawet 200 lat, a korek można pozyskiwać z niego co 10 lat (to minimalny okres regeneracji, określony przepisami). Pierwszy “zbiór” korka następuje, gdy drzewo osiągnie ok. 25–30 lat i obwód co najmniej 60 cm. Korek pozyskuje się od początku maja do końca sierpnia, gdy kora łatwiej się oddziela.
Podsumowując, jeżeli wino to Twoja pasja, przyjedź do Pinhão na dłużej. A jeżeli, mimo wszystko, wolisz mieszkać w Porto lub Vila Nova de Gaia, odwiedź tam piękne piwnice Real Companhia Velha, o których pisaliśmy tutaj. Do Pinhão łatwo dotrzesz na jeden dzień samochodem lub pociągiem. Podróż pociągiem trwa nieco ponad 2 godziny, samochodem trochę krócej. Z kameralnego dworca w Pinhão do Quinta das Carvalhas dotrzesz w 15 minut, przechodząc przez most na drugi brzeg Douro. Przed wizytą warto zarezerwować wybrany wariant wizyty (samodzielny spacer po winnicy, jeep tour, personalizowany tour vintage, degustacja w okrągłym budynku Ruína, który w 2020 był niestety w remoncie, etc.).
Przepiękne miejsce, zazdroszczę!
Przepiękne miejsce, zazdroszczę.