Quinta da Foz w Piñhao (1872).
Quinta da Foz
Quinta da Foz to maleńka winnica ulokowana w dolinie Douro, jedna z najciekawszych w Piñhao. W przeszłości wchodziła w skład grupy Cálem, a 11 lat temu – w 2010 roku – została wykupiona przez grupę kilkunastu pracowników, którzy zdecydowali o całkowitej zmianie profilu tego miejsca. Za czasów Cálem w Quinta da Foz wytwarzano wyłącznie porto, a dziś to tylko niespełna 25% produkcji. Resztę stanowią klasyczne wina, które zdecydowanie warto poznać, najlepiej przechodząc od razu do butelek klasyfikowanych jako Reserva i Gran Reserva (jeżeli czerwienie są bliższe Twojemu sercu), ponieważ życie jest po to, by pić najlepsze wina. Teraz, nie kiedyś tam ;-) Pierwszy raz odwiedziliśmy Foz w 2014 roku, drugi w 2020 i na pewno na tym nie koniec. Wina tej jakości to reklama sama w sobie. I najskuteczniejszy magnes.
Do Piñhao, oddalonego od Porto o ok. 120 km dotrzesz pociągiem (ok. 2,5 godziny), samochodem (ok. 1,5 godziny) lub promem/łodzią (ok. 5 godzin). Jeżeli przyjedziesz samochodem, możesz zaparkować na terenie quinty. Jeżeli pociągiem, czeka Cię ledwie 5-minutowy spacer od stacji do Quinta da Foz, która zresztą nawet z peronu jest już dobrze widoczna. A jeżeli przypłyniesz, molo masz tuż pod murami da Foz.
Początki
Quinta da Foz została wzniesiona przez D. Luísa Borgesa Beleza de Andrade w latach 1796-1810, ale winnicę uruchomiono tu dopiero w roku 1872, po przejęciu posiadłości przez rodzinę Cálem, która zarządzała nią nieprzerwanie do roku 2010. To wtedy, z inicjatywy kilkunastoosobowej grupy pracowników, Foz opuściła grupę Cálem i przekształciła się w spółdzielnię, która kilka lat później połączyła siły z Quinta do Covão (Dão). W 2014 Filipe Ferreira, młody winiarz z Dão dostrzegł potencjał maleńkiej winnicy w sercu Douro, inwestując w Quinta da Foz, a tym samym łącząc wyjątkowy potencjał doliny Douro (surowiec, terroir) z doświadczeniem w produkcji win, wyniesionym z Dão i wdrażanym w Foz przez António Narciso – enologa Quinta do Covão.
Vinhas Velhas
Założona w 1872 kameralna quinta, otoczona pięknymi tarasami zielonych winnic, z których roztacza się niezapomniany panoramiczny widok na dolinę, składa się z przeszło 20 ha parceli obsadzonych starymi winoroślami (średnia „wieku” krzewów przebija 80 lat) i drzewkami oliwnymi, nasadzonymi na glebach łupkowych o maksymalnej wysokości 250 m n.p.m. Całość produkcji winnicy klasyfikowana jest jako A (wina wysokiej jakości). Uprawia się tu ponad 30 odmian winogron, wśród których dominują endemiczne Touriga Nacional, Touriga Franca i Tinta Roriz.
Poniżej: porto w beczkach (balseiro) z mahoniu
Wizyta
Kultywowany po dziś dzień tradycyjny charakter Quinta da Foz, jej położenie na zboczach doliny, urokliwe zakątki, kameralna salka degustacyjna, indywidualne podejście do gości i ich upodobań, a zwłaszcza Cristiano Castro, który w da Foz zarządza obszarem enoturismo sprawiają, że wizyta i degustacja w Quinta da Foz to autentyczna celebrando la vida :-)
Opcji degustacyjnych jest kilka (w 2020 były cztery – w 2021 jest więcej), ale w praktyce – niezależnie od wyboru – Cristiano i tak dzieli się większą partią butelek niż przewiduje harmonogram. Szanując zmianę profilu Quinta da Foz po ucieczce spod panowania familii Cálem i przejście od produkcji wyłącznie porto do koncentracji na winach klasycznych, wybraliśmy zestaw Quinta da Foz Superior (Quinta da Foz White, Quinta da Foz Red, Quinta da Foz Reserve Red, Quinta da Foz Grand Reserve Red + dodatkowe kieliszki klasycznych win i porto poza protokołem). Czerwone klasyki mieliśmy okazję poznać już przy okazji poprzednich pobytów w Douro, w menu ma je również bardzo przyjemna, tradycyjna i ultra lokalna restauracyjka Veladouro w Piñhao, która mieści się tuż przy porcie, rzut beretem od quinty. O ile codzienne trunki na lato (zwłaszcza biel) to zupełnie nie nasza bajka, Quinta da Foz Reserva 2014 i 2015 oraz Gran Reserva są po prostu rewelacyjne. Można (trzeba!) kupować je w ciemno. To wspaniałe, dopracowane w każdym calu butelki, a otwierając je później i degustując w domowym zaciszu przeniesiesz się na chwilę do ulubionych okolic.
Quinta da Foz Reserva 2014 to klasyczne wino z Douro (Touriga Nacional, Touriga Franca, Tinta Roriz), leżakowane od 6 do 12 miesięcy w beczkach z francuskiego dębu. Moc owocu, ziemiste, pełne i aksamitne, długi finisz.
Quinta da Foz bywa ofiarą swej, zbyt łatwo dostępnej, lokalizacji (5 minut od centrum miasteczka), przez co zdarza się, że trafiają tu jednodniowi turyści, którym brak czasu na dalsze eksploracje i chcą zaliczyć cokolwiek. Przypadkiem trafiają do miejsca, które ma do zaoferowania nieporównanie więcej niż tylko szybki tour między beczkami i równie ekspresową degustację czegokolwiek. Tutaj o winie się rozmawia i winem delektuje. Załoga Quinta da Foz doskonale wie, że wino potrzebuje czasu nie tylko na etapie tworzenia, ale też degustacji. Warto to docenić, odwiedzić, zapamiętać szyld i wypatrywać win da Foz w menu (nie tylko) portugalskich lokali.
Jeżeli szukasz rustykalnej przytulnej winnicy bez tak skomercjalizowanego podejścia jak pod popularniejszymi szyldami, chcesz dowiedzieć się więcej o dziejach portugalskiego winiarstwa, poznać ludzi, dla których winiarstwo jest treścią życia oraz wina, których w Polsce nie kupisz jeszcze długo (a może nigdy), polecamy wizytę w Quinta da Foz. Warto zrobić wcześniej rezerwację (via email lub telefon). To nie jedyna atrakcja Piñhao, dlatego najlepiej zaplanować tu przynajmniej kilkudniowy urlop. O kolejnych pięknie położonych quintach w Douro z niezwkłymi winami już niebawem.
Widok na Quinta da Foz z okna naszej wakacyjnej chatki w Piñhao: