Calça Curta Restaurante – Foz Tua, Douro.

Wydawało się, że w Pinhão i okolicy namierzyliśmy już wszystkie dobre restauracyjne adresy, a tymczasem… Kolejna niespodzianka!

Calça Curta Restaurante

Calça Curta Restaurante

Calça Curta Restaurante

Calça Curta w Foz Tua to świetne jedzenie i szyld z poczuciem humoru, ponieważ „calça curta” po portugalsku oznacza „krótkie spodenki”. Zgodnie z nazwą, restauracja karmi pysznym, uczciwym, nieprzekombinowanym, autentycznie lokalnym i domowym papu, w przyjaznej i swobodnej atmosferze, co jednak nie stoi na przeszkodzie profesjonalnej, a przy tym serdecznej i pogodnej obsłudze. Nie ma tu cienia bufonady, jest za to pełne zaangażowanie, staranność i dbałość o to, by klient wyszedł co najmniej dwa razy szczęśliwszy niż przyszedł :) Przyjmujący rezerwację właściciel zgodził się wpuścić nas na 40 minut przed standardowym otwarciem wieczornego serwisu, ponieważ wiedział, że przyjedziemy na kolację pociągiem (to tylko jedna stacja z Pinhão w stronę Tua, kilkanaście minut jazdy, a droga samochodowa wiedzie naokoło przez Alijo i liczy niespełna 30 km, co przy planowanej kolacji z butelką wina jest mało atrakcyjną opcją). Kiedy przyjechaliśmy, widać było wyraźnie, że obsługuje nas błyskawicznie. Kiedy wybraliśmy wino z karty, w sekundę pojawiło się na stole. Na przystawki i dania główne mieliśmy wystarczająco dużo czasu, a kiedy tylko skończyliśmy, od razu zjawił się kelner z pytaniem: czy chcemy coś na deser, bo przecież nasz pociąg powrotny do Pinhão (ostatni tego dnia) odjeżdża 20:08 (!). Nie byliśmy problemem, a chwilowym priorytetem, najwyraźniej docenionym za determinację w dążeniu do odwiedzin Calça Curta bez samochodu, mimo nieprzyjaznego turystom rozkładu jazdy regionalnych kolei portugalskich. W Calça Curta, jak w wielu małych rodzinnych portugalskich restauracjach, obsługa jest pierwsza klasa.

Calça Curta ma doskonałą lokalizację: mieści się przy Avenida da Estação w Foz Tua, w obitym deskami pawilonie tuż przy stacji kolejowej (podobnie jak opisywana przez nas jakiś czas temu Castas e Pratos w Peso da Regua). Przestrzeń restauracyjna, przestronna, a przy tym zaaranżowana tak, by zapewnić właściwy poziom prywatności, znajduje się tuż nad rzeką, z kojącym widokiem na dostojne wody Douro, niespiesznie zmierzającej ku Atlantykowi, i rozciągające się za nimi winnice Quinta dos Aciprestes (Real Companhia Velha) oraz Quinta da Boavista.

Przyjechaliśmy nastawieni na pieczoną na ogniu ośmiornicę, której niestety zabrakło, ale to nic; będzie po co wracać następnym razem. Zamówiliśmy:

  • Butelkę Quinta de Cidrô 2017 Touriga Nacional,
  • Sałatkę z ośmiornicy,
  • Escabeche z mini węgorzy,
  • Smażone małe rybki rzeczne (bez nazwy własnej, opisane tylko jako “peixes rio frito”) z gotowanymi ziemniakami i absolutnie doskonałym sosem cebulowym,
  • Rzemieślnicze miękkie owcze sery z miodem i wspaniałą, szatańsko pyszną domową konfiturą figową z całymi owocami, a na koniec dostaliśmy od szefa po kieliszku porto (tawny) na deser.

Calça Curta Restaurante

Calça Curta Restaurante

Calça Curta Restaurante

Calça Curta Restaurante

Calça Curta Restaurante

Calça Curta Restaurante

Calça Curta to również szeroki wybór autentycznie lokalnych win z Douro w świetnych cenach. Nie ma tu butelek z winnic topowych z perspektywy pasjonata wina (jak Quinta do Isaac, Quinta do Javali czy Quinta da Côrte), są natomiast wina, które Portugalczycy zamawiają i piją na co dzień. Quinta de Cidrô Touriga Nacional wkomponowała się idealnie w tamten ciepły październikowy wieczór i niby lekki, a całkiem konkretny posiłek.

Wszystko tu jest godne małej wycieczki, a przepis na sos z cebuli byłby wart nawet paktu z samym szatanem. Czysta rewelacja! 

RACHUNEK

Calça Curta
Avenida da Estação, Foz Tua – tuż przy stacji, więc łatwo trafić, wysiadasz z pociągu i jesteś na miejscu
Zarezerwuj stolik przy oknie!

Calça Curta Restaurante