Farinata z burakami i botwinką.
Farinata z burakami to jedna z najsmaczniejszych (a przy okazji najładniejszych) farinat, jakie dotąd upiekłem, choć metoda – jak zwykle – pozostaje ta sama.
Ilość mąki i oliwy tym razem może wydawać się spora, ale farinatę z burakami piekę w patelni o naprawdę dużej średnicy (32 centymetry). Dzięki temu można podzielić ją na 6 dużych albo 8 mniejszych porcji. Podane proporcje pozwalają przygotować ładny placek, w którym pięknie zatopią się małe buraki z botwiną. Jeżeli chcesz skrócić czas przyrządzania, możesz nie odstawiać ciasta albo odstawić je na krócej niż 2 godziny, ale po wielu latach pieczenia farinat z różnymi dodatkami muszę jednak stwierdzić, że odstawienie ciasta ma wyraźny wpływ na ostateczny rezultat – placek jest wówczas bardziej jędrny, gładszy, zwarty i po prostu smaczniejszy.
Po 20 minutach w wysokiej temperaturze małe buraki idealnie miękną i przepięknie wyglądają. W braku żółtych użyj samych czerwonych. Jeśli pęczki botwiny z burakami są spore, może się zdarzyć, że nie użyjesz wszystkich buraczków; nadprogramowe możesz ugotować na parze i dodać do sałatki.
Mąkę z ciecierzycy możesz kupić albo zrobić samodzielnie w domu. To bardzo łatwe. Wystarczy sucha ciecierzyca i solidny molekularny blender z mocarnym ostrzem, taki jak Ronic Zyle Led II.
Kto robi w domu prawdziwy hummus ten wie, że suche ziarna ciecierzycy są twarde jak kamień, dlatego do ich blendowania na mąkę potrzebny jest mocarny blender. W tej roli rewelacyjnie sprawdza się blender molekularny Ronic. Pół kilograma suchej ciecierzycy przerabia na mąkę w 2 minuty! Radzi sobie też rzecz jasna z surowcami wymagającymi mniejszej mocy, takimi jak orzechy, migdały, suchy ryż, płatki owsiane, sucha kasza gryczana czy jaglanka, z których też można zrobić w domu mąkę. Blendowanie past, smoothies i innych koktajli to banały, które Ronic Zyle ma w standardzie. Najbardziej podoba mi się to, że po wybraniu wariantu blendowania (np. dla mąki – pasta), blender wyświetla poziom mocy i oczekiwany czas pracy. Dla mąki przewidział 2 minuty i dokładnie tyle potrzebował, by ziarna ciecierzycy zmieniły się w proszek. Niezależnie od informacji na wyświetlaczu, w razie potrzeby blendowanie można przerwać w dowolnym momencie.
Farinata z burakami i botwinką – SKŁADNIKI na 8 porcji:
- 4 szklanki mąki z ciecierzycy (odmierzam przy użyciu szklanki o pojemności 200 ml)
- ok. 3-4 szklanek wody mineralnej niegazowanej
- 16 łyżek oliwy extra vergine
- sól morska, rozgnieciona w moździerzu
- duża szczypta pieprzu, rozgniecionego w moździerzu
- 1/2 łyżeczki owoców fenkułu, rozgniecionych w moździerzu
- 2 pęczki młodych buraków z botwinką (tu: żółtych i czerwonych)
- trochę zielonych listków do dekoracji (może być np. bazylia grecka lub tradycyjna, mięta lub tymianek)
Farinata z burakami i botwinką – PRZEPIS:
- Przygotuj ciasto: do miski przesiej mąkę z ciecierzycy, po czym stopniowo dodaj wodę, jednocześnie mieszając składniki. Dodaj połowę oliwy (8 łyżek) i przyprawy. Wymieszaj. Ciasto powinno mieć konsystencję nieco gęstszą od ciasta naleśnikowego (zobacz).
- Miskę z ciastem przykryj i odstaw w temperaturze pokojowej na dwie godziny lub nieco dłużej.
- Przytnij botwinkę (pozostawiając sporą część liści). Dokładnie wyszoruj buraki. Najmniejsze buraczki pozostaw w całości, większe przekrój na połówki albo, w razie potrzeby, na ćwiartki. Uważaj, by nie odciąć botwinki od buraków.
- Wstaw do piekarnika patelnię dostosowaną do użycia w piecu. Rozgrzej piekarnik do 240 stopni (używam patelni o średnicy 32 cm).
- Do odstawionego wcześniej ciasta dodaj pozostałą oliwę (8 łyżek) i wymieszaj.
- Wyjmij patelnię z rozgrzanego piekarnika, natłuść ją odrobiną oliwy i wlej ciasto. Ułóż buraki wraz z botwiną na wierzchu farinaty, lekko dociskając je w ciasto.
- Wstaw placek do piekarnika na ok. 20 minut.
- Upieczoną farinatę odstaw na 5 minut, by nieco odpoczęła (patelnia jest bardzo gorąca), po czym przełóż na deskę lub talerz, skrop oliwą, posyp listkami i podziel na porcje. Placek jest bardzo sycący.
- Każda farinata smakuje świetnie zarówno na ciepło, jak i zimno, a farinata z burakami – w szczególności. Możesz przechowywać ją w lodówce do 4 dni. Podzielona na małe porcje doskonale sprawdza się jako bezglutenowy śniadaniowy zamiennik pieczywa, który możesz zjeść bez dodatków albo np. z mozzarellą lub ricottą i dodatkową porcją świeżych ziół.