- 1 szklanka mąki z ciecierzycy
- 1 szklanka wody
- 4 łyżki oliwy extra vergine
- sól
- pieprz
- ok. 50-60 g kurek (przebranych i oczyszczonych)
- 1/4-1/2 cebuli (w zależności od wielkości)
- 6-10 jajek przepiórczych
- gałązka rozmarynu
- kilka gałązek tymianku
Farinata z kurkami i jajkami przepiórczymi.
Ziołowa farinata z kurkami, cebulą i jajkami przepiórczymi.
Już przy okazji wcześniejszych przepisów na farinatę (Farinata trzy sery z pistacjami i Farinata z kminkiem) wspominałem, że równie dobrze można by ten włoski placek nazwać pizzą.
Choć ciasta na farinatę nie przygotowuje się tradycyjną metodą typową dla pizzy, a przyrządzanie farinaty przypomina po prostu pieczenie naleśnika w piekarniku, efekt końcowy od razu przywodzi na myśl właśnie pizzę.
Co więcej, można użyć tu dowolnych dodatków, które układasz na wierzchu ciasta – dokładnie tak, jak w przypadku pizzy. To sprawia, że – moim zdaniem – farinata to najlepszy, najszybszy i najłatwiejszy w przygotowaniu bezglutenowy zamiennik tradycyjnej pizzy na cienkim cieście.
Kurek nie musisz wcześniej obrabiać termicznie – 20 minut w piekarniku w zupełności im wystarcza. Jajka przepiórcze nie tylko – co oczywiste – zetną się całkiem na twardo, ale też mocno zapieką się i przyjmą postać czegoś na kształt skorupki, co daje fajny, zaskakujący efekt.
Jajka nie są w tym przepisie niezbędnym składnikiem, dlatego jeśli nie masz na nie ochoty, po prostu z nich zrezygnuj. Wtedy też placek będzie wegański.
PRZEPIS:
- Wlej do miski wodę, dodaj połowę oliwy (2 łyżki) i sól. Wymieszaj.
- Stopniowo dodawaj przesianą przez sito mąkę i mieszaj rózgą, by uniknąć ewentualnych grudek. Uzyskasz ciasto zbliżone konsystencją do naleśnikowego. Dopraw pieprzem.
- Przykryj miskę i odstaw na 1-2 godziny.
- Po tym czasie dodaj do ciasta pozostałą oliwę (2 łyżki), posiekane listki rozmarynu oraz listki tymianku i wymieszaj.
- Do piekarnika włóż patelnię (dostosowaną do używania w piecu) i rozgrzej piekarnik do 240 stopni.
- Posiekaj cebulę w cienkie półtalarki. Jajka rozbij do miseczki (ZOBACZ).
- Wyjmij patelnię z piekarnika, natłuść ją odrobiną oleju i wlej ciasto. Na całej powierzchni farinaty rozrzuć cebulę (która zatopi się w cieście) oraz poukładaj kurki, dociskając je do dna patelni np. drewnianą łyżką. Przy pomocy łyżeczki porozkładaj na powierzchni jajka przepiórcze (a najlepiej same żółtka, ewentualnie z jak najmniejszą ilością białka).
- Wstaw patelnię do piekarnika na ok. 20 minut.
- Gotową farinatę skrop oliwą.
Smacznego!
Genialnie wygląda, jak PIZZA
Witam, czy zamiast maki z ciecierzycy mozna uzyc innego rodzaju? Pozdrawiam
Klasyczna włoska socca (farinata) zawsze przyrządzana jest z mąki ciecierzycowej, ale możesz spróbować z inną. Sposób przygotowania farinaty jest podobny do dutch baby (https://www.facetikuchnia.com.pl/index.php/tag/dutch-baby/) choć składniki są inne. Dutch baby robiłem z różnych typów mąki i zawsze się udają, więc tu też warto poeksperymentować. Sam zresztą również mam to w planach, tylko czasu brak. Proponuję zacząć od mąki kasztanowej albo np. białej gryczanej, pozdrawiam
Witam,
czy mąka z amarantusa się obroni?
Powinno być OK, tak proste ciasto powinno wyjść z użyciem każdej mąki, ale za smak gotowego placka ręczyć nie mogę;-). Klasyczną farinatę robi się we Włoszech z mąki z ciecierzycy.
Czy farinata wyjdzie jeśli zrobię ja w ceramicznej formie do tarty? Niestety nie posiadam takiej patelni którą moznaby wkładać do pieca… :(
Tak, spokojnie można użyć dowolnego naczynia do zapiekania lub do tarty, nie musi być nawet okrągłe, choć farinata w takiej wersji wygląda najfajniej, pozdrawiam
Czy farinata wyjdzie jeśli zrobię ją w ceramicznej formie do tarty? Niestety nie dorobiłam się jeszcze patelni którą możnaby wkładać do piekarnika… :(
Tak, spokojnie można użyć dowolnego naczynia do zapiekania lub do tarty, nie musi być nawet okrągłe, choć farinata w takiej wersji wygląda najfajniej, pozdrawiam