Krucha tarta z powidłami śliwkowymi i orzechami.
Tarta śliwkowo-orzechowa bez glutenu – wersja druga. Pierwszą znajdziesz tutaj.
Super kruche ciasto, wspaniałe powidła śliwkowe i chrupiące orzechy włoskie – to najprostsza jesienna tarta, jaką widział świat! Kruchy bezglutenowy spód tarty wypełniam powidłami śliwkowymi (dwa słoiki to łącznie około 500 gramów). Jeden słoik zawiera domowe powidła węgierkowe bez cukru od mojego teścia, a drugi – portugalskie powidła z nieśplika (nespera), których kilka słoików przyjechało z nami z Madery. Owoce nieśplika z wyglądu przypominają śliwki, a zrobiona z nich konfitura do złudzenia przypomina polskie powidła śliwkowe, dlatego obydwie konfitury zaliczam do zbioru „powidła śliwkowe”. Tartę możesz wypełnić dowolną konfiturą – malinowa, jeżynowa czy truskawkowa sprawdzą się równie dobrze.
Krucha tarta z powidłami śliwkowymi i orzechami – SKŁADNIKI na jeden średni placek (8 porcji):
Kruche ciasto (forma z wyjmowanym dnem 24 cm)
- 100 g pełnoziarnistej mąki owsianej bezglutenowej
- 50 g skrobi ziemniaczanej bezglutenowej
- 125 g zimnej ricotty
- 100 g zimnego niesolonego masła + dodatkowe masło do natłuszczenia formy
Nadzienie
- 500 g powideł śliwkowych
- 3 garście orzechów włoskich
Krucha tarta z powidłami śliwkowymi i orzechami – PRZEPIS:
- Składniki na ciasto (obydwa rodzaje mąki, zimna ricotta, zimne masło) umieść w dużej misie robota kuchennego Magimix i zmiksuj, aż powstanie elastyczna masa. Uformowane w kulę ciasto przełóż na talerz lub do miski i wstaw do zamrażarki na ok. 15-20 minut (maksymalnie). Jeżeli chcesz odłożyć pieczenie na później, wstaw ciasto na kilka godzin do lodówki.
- Rozgrzej piekarnik do temperatury 180 °C (środkowy poziom, grzanie góra-dół bez termoobiegu).
- Natłuść formę do ciasta.
- Schłodzone ciasto rozwałkuj na grubość ok. 3-4 mm.
- Przełóż ciasto do formy, tworząc spód i wstaw do piekarnika na 20 minut. Gdy spód tarty podpiecze się i zezłoci, wyjmij go z piekarnika i wypełnij powidłami śliwkowymi, po czym ułóż orzechy i wstaw ciasto do piekarnika.
- Piecz przez ok. 20-25 minut w temperaturze 180 °C (środkowy poziom, grzanie góra-dół bez termoobiegu), do momentu aż orzechy lekko się zrumienią. Przechowuj w lodówce do 2 dni.