Jabłka pieczone z wiśniami.
Pieczone jabłka to polska klasyka, a przy okazji rewelacyjny i lekki deser. Co do zasady nie wymagają żadnych szczególnych zabiegów ani nadmiernego kombinowania, polecam jednak połączyć je na przykład z wiśniami. Tak przyrządzone jabłka nabierają całkiem innego charakteru. Dzięki soczystym wiśniom duszą się od spodu i podpiekają od góry.
Poza sezonem spokojnie możesz użyć wiśni mrożonych, które sprawdzą się w tym przepisie równie dobrze, jak świeże wiśnie latem.
Proporcje miodu do jabłek dopasuj do własnych upodobań smakowych i zapotrzebowania na słodkie. Ja dodaję mniej miodu niż wskazuję w przepisie, ponieważ wolimy kwaskowaty smak całości (jabłek i wiśni).
Weganie mogą zastąpić miód na przykład cukrem nierafinowanym (najlepiej kokosowym) albo ulubionym słodkim roślinnym syropem (daktylowym, z agawy, etc.).
Deser uzupełniają i wzbogacają polskie ekologiczne orzechy laskowe i znakomite, naturalne, niedosładzane rodzynki z polskich winogron. Takie rodzynki są mniej słodkie od powszechnie dostępnych i nieco od nich twardsze, a smakują nieporównanie lepiej.
Jabłka pieczone z wiśniami – SKŁADNIKI:
- 6 małych jabłek (odmiany Alwa – jak u mnie – albo innych, np. Empire też sprawdzi się dobrze)
- ok. 500 g wiśni – waga bez pestek (mogą być mrożone)
- garść orzechów laskowych (mogą być prażone i pozbawione skórek, ale nie muszą)
- garść polskich ekologicznych niedosładzanych niczym rodzynek
- 2-3 łyżki miodu (tu: wielokwiatowy)
- sporo gałązek świeżego tymianku
Jabłka pieczone z wiśniami – PRZEPIS:
- Orzechy laskowe i rodzynki zalej ciepłą wodą i odstaw.
- Rozgrzej piekarnik do temperatury 180 stopni.
- Wydryluj wiśnie (jeśli używasz mrożonych, pomijasz ten etap). Przełóż owoce wraz z sokiem do naczynia do zapiekania. Dodaj kopiastą łyżkę gęstego miodu (jeśli używasz miodu płynnego, dodaj 2 łyżki) i posiekane gałązki tymianku.
- Jabłka przekrój na połówki i usuń łyżeczką gniazda nasienne. Ułóż owoce w naczyniu do zapiekania.
- Na każdą połówkę jabłka nałóż łyżeczką niewielką porcję miodu. Dodaj rodzynki i pokrojone na połówki orzechy laskowe.
- Wstaw do piekarnika na ok. 30-40 minut. Jeżeli mimo uprzedniego namoczenia bakalie zaczną rumienić się zbyt mocno, przykryj naczynie folią aluminiową.
- Podawaj od razu.
Powyższy przepis przygotowałem dla magazynu Kuchnia (publikacja w nr 10/2017)
Super pomysł, zrobiłam z mrożonymi wiśniami i czereśniami, bo jeszcze mi zostały z letniego mrożenia. Pyszności. Fajna alternatywa dla mącznych deserów, fruktoza też cukier, wiadomo, ale jednak taka zapiekanka jest znacznie zdrowsza od ciasta. Dzięki za fajny pomysł:)
Zapraszam po więcej:-)