José Piteira Talha Tinto 2019.

José Piteira Talha Tinto 2019

José Piteira Talha Tinto nosi imię swego twórcy, José Piteira, i jest flagowym winem producenta Amareleza Vinhos z Alentejo. Piteira działa również w lokalnej alenteżańskiej Cooperativa Agrícola de Granja Amareleja, założonej w 1952 roku dla wzmocnienia rentowności i pozycji rynkowej lokalnych winogrodników, a wina z amfory, firmowane przez José, to nie tylko kontynuacja antycznych tradycji romańskich regionu, ale też powrót do rodzinnych źródeł i winiarskich praktyk dziadka. Przed wojną, podobnie jak inni mieszkańcy Alentejo, vinhos de talha wytwarzał dziadek Piteiry, jednak rodowe nazwisko Piteira jako szyld i marka nowej serii José Piteira Vinho de Talha zaistniało dopiero w roku 2000. 

Wytrawne José Piteira Talha Tinto to wino odmianowe, wytwarzane w 100% ze szczepu Moreto, obecnego w Alentejo od setek lat. Grona pochodzą ze starych, około 50-letnich krzewów, uprawianych na piaszczysto-skalistych glebach z domieszką łupków nieopodal rzeki Guadiana. Owoce z ręcznego zbioru tłoczone częściowo w całych kiściach, spontaniczna fermentacja w glinianych amforach (talhas) o pojemności 2000 litrów, butelkowane wprost z talha. 

W kieliszku przejrzysty rubinowy kolor, intensywny, bogaty, a przy tym świeży nos pełen miękkich nut kwiatowych, dzikich ziół, dojrzałych czerwonych owoców podbitych balsamico, kakao i świeżo zmielonej kawy. W ustach zrównoważone, przyjemnie lekkie, soczyste. Znów ciemne owoce, wiśnia, malina, jeżyna, trochę gorzkiej czekolady i szczypta ziołowej goryczki. Eleganckie, z fajną żywą kwasową głębią i dobrze ułożoną wyrazistą taniną. Bardzo udana czerwień, która dowodzi, że spalone słońcem Alentejo też potrafi zaskoczyć i zaoferować coś innego niż zwykle. Pyszne wino.

Nazwa: José Piteira Talha Tinto 2019
Kraj: Portugalia
Region: Alentejo
Rodzaj: czerwone, wytrawne, vinho de talha
Szczep: 100% Moreto
Moc: 14,5%
Wino kupisz w: Portugal Vineyards

José Piteira Talha Tinto 2019

José Piteira Talha Tinto 2019

José Piteira Talha Tinto 2019