Kukurydziane pieczywo chrupkie z polenty.

Domowe pieczywo chrupkie ma same zalety. Nie dość, że jest naturalnie roślinne i bezglutenowe, to jeszcze ma długi termin przydatności do spożycia (można przechowywać je miesiącami), nie zawiera żadnych sztucznych dodatków, jest chrupiące, aromatyczne i pyszne.

Podstawą ciasta na kukurydziane pieczywo chrupkie jest polenta – włoska kaszka (mąka) kukurydziana, którą coraz łatwiej kupić w supermarketach. W braku polenty użyj zwykłej mąki kukurydzianej; jest drobniej mielona, przez co ma trochę inną (mniej piaskową) konsystencję niż polenta, ale sprawdzi się w tym przepisie równie dobrze.

Jednym z kluczowych składników przepisu na domowe pieczywo chrupkie jest mielone siemię lniane, czyli po prostu odtłuszczony len zmielony na mąkę, pozyskiwany w procesie tłoczenia z nasion lnu oleju lnianego. Jeżeli masz w domu prasę do oleju Wartmann, zamiast kupować zmielone siemię lniane, możesz użyć wiórków pozostałych po tłoczeniu na zimno oleju lnianego. Wystarczy je podsuszyć, zmielić na mąkę i przechowywać w zamkniętym pojemniku.  

W miarę możliwości nie rezygnuj z dodatku łuskanych ziaren konopi, które są bogatym źródłem białka roślinnego: w 100 g zawierają ok. 55 g tłuszczu, ok. 30 g białka i tylko 2 g węglowodanów. 

Upieczony płat ciasta możesz podzielić na kromki albo pozostawić w całości, po czym połamać na nieregularne kawałki. Z podanych proporcji otrzymasz ok. 20 kromek, w zależności od wielkości części, na jakie potniesz podpieczony płat ciasta.

Sprawdź też inne przepisy na pieczywo chrupkie.

Kukurydziane pieczywo chrupkie z polenty

Kukurydziane pieczywo chrupkie z polenty

Kukurydziane pieczywo chrupkie z polenty

Kukurydziane pieczywo chrupkie z polenty – SKŁADNIKI na 2 płaty ciasta (łącznie ok. 15-20 kromek):

 • 100 g polenty (może być błyskawiczna)
 • 70 g ziaren konopi, łuskanych 
 • 40 g mielonego siemienia lnianego (zmielonych wiórków po tłoczeniu oleju lnianego)
 • 20 g czarnuszki
 • 10 g białego sezamu
 • 60 g łuskanych ziaren słonecznika
 • ok. 70-80 g oliwy extra vergine (ilość oliwy w gramach, nie w mililitrach)
 • ok. 300 ml wody mineralnej
 • kopiasta łyżka mielonej kurkumy
 • łyżeczka różowej soli himalajskiej, roztartej w moździerzu

Kukurydziane pieczywo chrupkie z polenty – PRZEPIS:

 1. Rozgrzej piekarnik do temperatury 160 stopni C.
 2. Wszystkie składniki wsyp / wlej do miski i wymieszaj. Najlepiej użyć do tego celu drewnianej mątewki lub łyżki. Powinno powstać w miarę luźne i lepkie ciasto.
 3. Przełóż połowę ciasta na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i rozprowadź łopatką tak, by powstała jak najcieńsza warstwa. Pozostałą część upiecz w drugiej turze.
 4. Wstaw do piekarnika i piecz ok. 30 minut na środkowym poziomie, po czym wyjmij blachę z piekarnika i drewnianą łopatką podziel ciasto na kromki. Możesz również nie dzielić ciasta w trakcie pieczenia, upiec blat w całości i połamać go na nieregularne kawałki, gdy przestygnie.
 5. Ponownie wstaw blachy do piekarnika i piecz jeszcze przez ok. 25 minut, aż pieczywo będzie chrupiące i ładnie się zarumieni. Przełóż do ostygnięcia na metalową kratkę.

UWAGA: Kod rabatowy FACETIKUCHNIA działa na wszystkie produkty w RONIC ONLINE i daje 5% rabatu nawet od cen już obniżonych tymczasowymi promocjami: sprawdź Rabat Ronic.

Kukurydziane pieczywo chrupkie z polenty

Kukurydziane pieczywo chrupkie z polenty

Kukurydziane pieczywo chrupkie