Montenidoli Tradizionale Vernaccia di San Gimignano.

Montenidoli Tradizionale Vernaccia di San Gimignano DOCG 2020

„Vernaccia to białe winogrono o czerwonym ciele”.

Być w San Gimignano i nie wypić którejś z Vernacci Montenidoli to grzech, za który trafia się do winiarskiego piekła. A w winiarskim piekle serwują co najwyżej wina z Château Garbage…

Vernaccia di San Gimignano jest jedynym białym winem produkowanym w Toskanii, objętym najwyższą kategorią apelacji DOCG, a Montenidoli – należąca do enolog Elisabetty Fagiuoli – to kultowy toskański producent o przeszło pięćdziesięcioletniej historii, którego wina deklasują konkurencję. 

Górująca nad San Gimignano Montenidoli dosłownie znaczy tyle, co „góra małych gniazd”, a posiadłość Montenidoli rozciąga się na jej zboczu, z widokiem na jedno z bardziej urokliwych średniowiecznych toskańskich miasteczek: San Gimignano. Obejmuje około 200 hektarów, z czego winnice zajmują relatywnie niewielką część, bo „tylko” 24 ha. Resztę wypełniają między innymi gaje oliwne, a Montenidoli produkuje również pod własną marką organiczną oliwę extra vergine. Historia nabycia Montenidoli w skrócie wyglądała tak: Elisabetta poświęciła młodość podróżom po Europie i Azji, a gdy w 1965 roku wróciła do Toskanii, postanowiła nabyć winnicę. Zauroczyła ją Montenidoli, porzucony majątek w ruinie, gdzie jako tako zachowała się jednak część winnic. Koniec końców, Fagiuoli nabyła te ziemie za pieniądze otrzymane od babki, która – co tu kryć – wykazała się doskonałym instynktem inwestycyjnym. Winnice Montenidoli położone są dość wysoko, od 250 do 700 m npm (wyżej uprawiane są Sangiovese i Canaiolo, niżej Vernaccia, Trebbiano i Malvasia), a ich terroir, czyli bogate w minerały gleby gliniasto-wapienne z osadami morskimi (prehistoryczna pozostałość po Morzu Liguryjskim) oraz mikroklimat sprzyjają uprawie zarówno białych, jak i czerwonych odmian. Elisabetta od początku, tj. od lat ’60 ubiegłego stulecia uprawia winorośle całkowicie ekologicznie. Nigdy nie stosowała pestycydów ani innych chemicznych środków ochrony roślin, a czystość upraw dodatkowo zapewnia tu lokalizacja. Odizolowane winnice na zboczu góry i brak sąsiadów dają pewność, że ziemia nie doświadcza skutków, jakie mogłyby być związane z nieorganicznymi praktykami rolniczymi stosowanymi w innych pobliskich winnicach. Mając to na uwadze, Montenidoli (góra gniazd) wydaje się być idealną nazwą dla ekologicznej oazy bioróżnorodności, jaką w praktyce ta posiadłość jest. Co ciekawe, Fagiuoli od roku 1971, to jest od czasu, w którym powstało jej pierwsze (czerwone) komercyjne wino, aż do roku 1984 nie wyprodukowała żadnego białego wina. Początkowo pracowała tylko na Canaiolo i Sangiovese. Gdy jednak w końcu wzięła się za odmianę Vernaccia, którą sama opisuje jako białe winogrono o czerwonym ciele, standardem w procesie produkcji stała się dłuższa maceracja winogron podczas fermentacji. Dziś winne portfolio Elisabetty obejmuje pięć czerwieni, pięć bieli (w tym trzy Vernaccie) oraz jedno rosato z Canaiolo. 

Wiele osób myśli o Vernaccia di San Gimignano jako o młodym prostym białym winie przeznaczonym do konsumpcji tu i teraz, najlepiej w letnim upale i bez głębszej refleksji, choć Vernaccia Montenidoli w trzech wariantach udowadnia, że wcale nie musi tak być. Vernaccia di San Gimignano Tradizionale powstaje z uprawianych organicznie gron z ręcznego zbioru. Jest winifikowana w stali nierdzewnej, w przedłużonym kontakcie moszczu ze skórkami (około 7 dni). Dojrzewa na drobnym osadzie drożdżowym w betonowych zbiornikach wyłożonych szkłem, po czym przed wprowadzeniem na rynek odpoczywa w butelce (łącznie przez co najmniej rok).

Wino ma jasny cytrynowo-złoty kolor. W aromacie kwietna łąka, migdały i suszone zioła (majeranek, szałwia, oregano) z nutą dojrzałej gruszki, moreli i białego pieprzu. Na podniebieniu bogate, pełne i treściwe. Precyzyjne, mocno wytrawne, z fajnym trwałym posmakiem. Dobra kwasowość. W końcówce bardzo przyjemny, wyraźny posmak migdałowej goryczki, charakterystycznej dla tego szczepu. Wspaniała Vernaccia do picia solo w upalny dzień, która jest również idealną parą dla potraw z ryb i owoców morza (także surowych, jak sushi czy ceviche), dań roślinnych i świeżych lub średnio dojrzałych serów. Wypiliśmy ją w sierpniowym słońcu w Vineria Favalli w Bolonii, a tłem była bakłażanowa Parmigiana z burratą di bufala oraz deska szynek i serów. Dodatkowa butelka przyjechała z nami do domu. Pyszne!

Nazwa: Montenidoli Tradizionale Vernaccia di San Gimignano DOCG 2020
Kraj: Włochy
Region: Toskania, San Gimignano DOCG
Rodzaj: białe, wytrawne
Szczep: 100% Vernaccia
Moc: 13,5%

Montenidoli Tradizionale Vernaccia di San Gimignano DOCG 2020

Montenidoli Tradizionale Vernaccia di San Gimignano DOCG 2020

Montenidoli Tradizionale Vernaccia di San Gimignano DOCG 2020