Pasztet z kaszotto z grzybami – dwie wersje (klasyczna i do smarowania).
Jak zrobić aromatyczny, kremowy, wegański grzybowy pasztet z kaszy gryczanej z warzywami, bez wychodzenia z domu po niezbędne składniki? Bardzo prosto: wystarczy sięgnąć po suszone grzyby i kaszotto z grzybami The Green Woodpecker Trill! Do wyboru masz dwa różne kaszotto (z podgrzybkami lub z kurkami, każde z mnóstwem suszonych warzyw) oraz kilka rodzajów suszonych grzybów (borowiki, podgrzybki, kurki, shiitake, pieczarki). Wszystkie produkty Woodpecker możesz zamówić online z dostawą pod same drzwi. Warto, ponieważ nie dość, że są bardzo smaczne i szybkie w przygotowaniu, to jeszcze mają świetny czysty i naturalny skład, do którego nie sposób się przyczepić.
Dodatek suszonych grzybów sprawia, że gotowy pasztet z kaszy gryczanej ma mocny grzybowy aromat i smakuje tak dobrze, że trudno poprzestać na jednej porcji :-) Możesz przygotować go w dwóch wersjach – klasycznie pieczony lub do smarowania.
Pasztet z kaszotto z grzybami – SKŁADNIKI na 2 keksówki i średni słoik:
- 2 opakowania (każde po 215 g) kaszotto z podgrzybkami The Green Woodpecker Trill
- 1 opakowanie suszonych podgrzybków The Green Woodpecker Trill
- 2 szalotki (opcjonalnie) albo zwykła cebula
- łyżeczka ziela angielskiego, rozgniecionego w moździerzu
- łyżka listków majeranku (opcjonalnie)
- sporo suszonego tymianku lub ziół prowansalskich
- 2 litry wody
- olej do smażenia
- pieprz, roztarty w moździerzu
- sól, roztarta w moździerzu
Pasztet z kaszotto z grzybami – PRZEPIS:
- Kaszotto i suszone grzyby wsyp do dużego garnka. Wlej 2 litry wody, doprowadź do wrzenia i gotuj, aż kasza wchłonie cały płyn (ok. 20-25 minut). Na koniec dopraw solą, sporą ilością pieprzu, zielem angielskim, majerankiem i tymiankiem.
- Odstaw do ostygnięcia, a w czasie, gdy kasza stygnie na patelni podduś na oleju posiekaną szalotkę, aż zmięknie.
- Rozgrzej piekarnik do temperatury 200 stopni C (grzanie góra-dół bez termoobiegu).
- Przełóż szalotkę do garnka z kaszą i zmiksuj całość na gładką masę przy pomocy ręcznego blendera.
- Gotową masę na pasztet przełóż do natłuszczonych olejem foremek keksowych (używam silikonowych, zwykłe foremki możesz wyłożyć dodatkowo pergaminem). To, co nie zmieści się w foremkach możesz przełożyć do słoika i zużyć jako pasztet do smarowania (pieczywa albo wafli z gryki ;-) ).
- Wstaw keksówki do piekarnika i piecz ok. 60 minut w temperaturze 200 stopni.
- Kiedy pasztet zrumieni się od góry w wystarczającym stopniu (będzie miał chrupką skórkę) możesz przykryć go folią aluminiową.
- Gotowy pasztet odstaw w formie do ostygnięcia. Przechowuj w lodówce.
Tak przygotowana masa na wegański pasztet po zmiksowaniu – bez pieczenia – świetnie nadaje się również jako pasta do kanapek, wytrawnych naleśników, etc.