• ok. 1 i 1/3 szklanki bezglutenowej mąki owsianej (Provena)
  • 2 łyżeczki bezglutenowego proszku do pieczenia
  • 2 jajka (eko, zerówki)
  • 1 szklanka wytrawnego cydru
  • szczypta soli
  • 2-3 małe jabłka (tu: antonówka)
  • olej do smażenia

Racuchy z jabłkami (antonówkami) – najlepsze bezglutenowe placki z jabłkami.

Antonówki

W tym roku nasza ogrodowa antonówka obrodziła wyjątkowo dorodnymi i smacznymi owocami. Bardzo lubię antonówkę, szczególnie za jej naturalny lekko kwaśny smak (dziś większość przemysłowych jabłek jest przesadnie słodka), dlatego najczęściej po prostu je jem, bez jakiejkolwiek obróbki termicznej. Z szarlotką jest mi jakoś nie po drodze, ale domowe racuchy z jabłkami, szczególnie tymi chwilę wcześniej zerwanymi z przydomowej jabłoni to rzecz obowiązkowa. Nawet jeśli w ten sposób zużywam tylko niewielką część antonówkowych zbiorów.

Ciasto na placki zrobiłem na cydrze. W razie potrzeby możesz zastąpić cydr sokiem jabłkowym albo użyć innego płynnego składnika, np. mleka lub maślanki. Zwykły polski cydr (i nie, zdecydowanie nie mam na myśli paskudnego pod każdym względem Lubelskiego, który z cydrem nie ma nic wspólnego) wchodzi w ciekawą reakcję z mąką owsianą – ciasto od pierwszej chwili ma mocno drożdżowy* aromat i bardzo drożdżowo smakuje.

Jabłka do racuchów przeważnie ścierane są na tarce, ja jednak najbardziej lubię, gdy jabłko występuje w plackach w postaci cienkich plasterków. Jest wtedy zdecydowanie lepiej wyczuwalne. Ponadto tak krojony owoc wydziela mniej soku, dzięki czemu jabłko nie traci na soczystości zanim trafi do placka.

Do racuchów – standardowo – nie dodaję cukru, a także bez cukru je jem. Jeśli jednak lubisz słodkie smaki, zawsze możesz dosłodzić je po usmażeniu, zgodnie z upodobaniami – np. cukrem (najlepiej kokosowym), syropem daktylowym lub miodem.

racuchy-z-jablkami-l_01

racuchy-z-jablkami-l_07

racuchy-z-jablkami-l_12

Racuchy z jabłkami – PRZEPIS:

  1. Do miski wsyp przesianą przez sito mąkę, dodaj proszek do pieczenia, sól i jajka. Wlej cydr i wymieszaj rózgą. Ciasto powinno być dość gęste, więc w razie potrzeby dodaj więcej mąki albo cydru.
  2. Obierz jabłka ze skóry i płaskim nożem do sera pokrój je w cienkie plasterki (ZOBACZ). Wymieszaj ciasto z jabłkami.
  3. Na rozgrzaną i lekko natłuszczoną patelnię nakładaj łyżką porcje ciasta (ZOBACZ) i smaż placki z dwóch stron, aż ładnie się zrumienią (ZOBACZ).
  4. Gotowe placki możesz podać bez dodatków albo np. z miodem. Ja najbardziej lubię je w wersji saute – plasterki jabłek dodane do ciasta dodają racuchom chrupkości i lekko kwaskowatej soczystości. Brak cukru dodatkowo podkreśla naturalny smak antonówek.

*Może to oznaczać, że użyty przeze mnie polski cydr fermentuje z udziałem dodatkowych drożdży.

Racuchy z jabłkami

Racuchy z jabłkami

Racuchy z jabłkami