Risotto z burakiem.

Raz na jakiś czas (choć dziś już nie tak często, jak to drzewiej bywało) po prostu muszę przyrządzić risotto. Risotto jest dla mnie przykładem idealnie harmonijnej potrawy, której przygotowanie przebiega (w przeważającej części) według powtarzalnego schematu, a cały proces dosłownie „dzieje się” na oczach kucharza. Ryż w magiczny sposób przeistacza się z surowego w ugotowany, pięknie chłonąc przy tym smaki z patelni, a poszczególne składniki łączą się w jedną przepyszną całość.

Przyrządzałem już risotto w niezliczonych wersjach, w tym także krwiście czerwone (na bazie Barolo wg znakomitego przepisu Giorgio Locatelli), ale przecież nic nie nadaje się do zabarwienia tej potrawy lepiej niż buraki.

Pamiętaj, by bulion, w którym będziesz gotować buraki został dobrze doprawiony. Ja, poza liśćmi laurowymi, sporą porcją świeżo zmielonego pieprzu, solą i zielem angielskim dodaję również jedną łyżeczkę rozgniecionej w moździerzu gorczycy (mieszam białą i czarną). Buraki wspaniale przechodzą aromatem i smakiem przypraw, które nadają daniu wyrazistości i charakteru. Polecam!

Risotto z burakiem

Risotto z burakiem

Risotto z burakiem – SKŁADNIKI na 2 porcje:

  • 150 g ryżu carnaroli (lub ewentualnie arborio)
  • ok. 500 g młodych czerwonych buraków (mogą być też białe lub żółte)
  • 1 duża szalotka
  • 2 ząbki czosnku
  • ok. 1 litr (lub nieco więcej) dobrze doprawionego bulionu (tu: warzywny)
  • kieliszek dobrego wytrawnego wina (białego albo czerwonego)
  • trochę listków świeżego tymianku
  • trochę listków fioletowej bazylii
  • 1-2 duże garście świeżo startego Parmezanu (najlepiej 36/40-miesięczny lub starszy)
  • olej do smażenia (tu: z pestek winogron)
  • masło klarowane (opcjonalnie)

Risotto z burakiem – PRZEPIS:

  1. Wyszoruj buraki (młodych buraków nie musisz obierać ze skórki) i zetrzyj je na tarce. Najwygodniej i najszybciej zrobisz to przy użyciu odpowiedniej przystawki do dobrego robota kuchennego, takiego jak używany przeze mnie jak zwykle niezawodny Magimix.
  2. Przełóż starte buraki do wrzącego bulionu i gotuj na małym ogniu.
  3. Posiekaj czosnek i szalotkę.
  4. Na patelni rozgrzej olej. Podsmaż cebulę i czosnek mieszając, aż zmiękną, ale nie zrumienią się. Dodaj ryż (w tym momencie możesz dodać również trochę masła) i, mieszając, podsmażaj przez kilka minut, aż ziarna staną się częściowo przezroczyste.
  5. Wlej wino i, mieszając, zaczekaj aż odparuje, a następnie dodaj porcję gorącego bulionu wraz z tartymi burakami.
  6. Gotuj risotto przez ok. 18 minut, nieustannie mieszając i dolewając kolejną porcję gorącego bulionu wraz z burakami za każdym razem, gdy wcześniejsza zostanie wchłonięta przez ryż.
  7. Zdejmij risotto z ognia, dodaj zioła i świeżo starty parmezan, wymieszaj. W razie potrzeby dodaj jeszcze odrobinę bulionu, a jeśli potrzebujesz – także nieco masła. Podawaj gorące.

Risotto z burakiem

Risotto z burakiem

Risotto możesz przyrządzić również na bazie białych buraków. Jest równie smaczne, może nawet smaczniejsze od tego z klasycznymi burakami, ale doskwiera mu jedna rzecz – umiarkowanie atrakcyjna prezencja. Białe buraki w gotowym risotto wyglądają jak ziemniaki w kartaczach (cepelinach), czyli stają się szaro-bure. W rezultacie risotto z białymi burakami jest pyszne, ale brzydkie ;-)

Risotto z burakiem

Risotto z burakiem

Risotto z burakiem