Sobota inaczej czyli śniadanie i zakupy na świeżym powietrzu.

TARG Śniadaniowy to cykliczna impreza organizowana co sobotę na Żoliborzu, której inauguracja miała miejsce wiosną zeszłego roku (a dokładnie 27 kwietnia 2013 r.).

Targ sniadaniowy L_12

Cały koncept oparto na założeniu, że targ na którym można nabyć (i, jeśli ktoś ma ochotę, od razu zjeść) m.in. zdrową żywność i lokalne produkty od małych wytwórców, organizowany będzie na świeżym powietrzu w zielonym otoczeniu warszawskiej Cytadeli, przy skrzyżowaniu ul. Śmiałej i Al. Wojska Polskiego. W ciągu kilku miesięcy śniadaniowy event tak jednak wrósł w żoliborski krajobraz, że w sezonie jesienno-zimowym, kiedy aura przestała sprzyjać spotkaniom na zewnątrz, zainstalował się (częściowo) w położonym nieopodal szkolnym budynku przy Al. Wojska Polskiego 1A (teraz mieści się tu Gimnazjum nr 55, a kiedyś – Szkoła Podstawowa nr 176, do której – co za zbieg okoliczności – swego czasu chodziła moja żona).

W rezultacie, obecnie stoiska z jedzeniem ulokowane są zarówno na zewnątrz, jak i w holu szkoły na parterze, natomiast w sali gimnastycznej zorganizowano dodatkową – obok namiotów ustawionych przed szkołą – przestrzeń jadalną.

Targ sniadaniowy L_10

Targ sniadaniowy L_11

Targ sniadaniowy L_15

Targ sniadaniowy L_31

Targ sniadaniowy L_26

Targ Śniadaniowy to fajny pomysł na zakupy, dobra okazja do międzysąsiedzkich spotkań i spędzenia kawałka weekendowego czasu wolnego trochę inaczej niż zwykle.

Targ sniadaniowy L_33

Targ sniadaniowy L_14

Mamy tu stoiska oferujące zarówno polskie lokalne produkty, jak i importowane smakołyki.

Jest żywność dla alergików i „bezglutenowców”

Targ sniadaniowy L_20

Targ sniadaniowy L_21

Kawa, czekolada i herbata na kółkach

Targ sniadaniowy L_46

Targ sniadaniowy L_42

Targ sniadaniowy L_01

Pieczywo w sporym wyborze

Targ sniadaniowy L_02

Targ sniadaniowy L_34

Targ sniadaniowy L_03

Targ sniadaniowy L_07

Świeże ryby, dziczyzna i inne mięsiwa

Targ sniadaniowy L_27

Targ sniadaniowy L_16

Targ sniadaniowy L_28

Targ sniadaniowy L_29

Targ sniadaniowy L_30

Targ sniadaniowy L_17

Targ sniadaniowy L_04

Targ sniadaniowy L_05

Targ sniadaniowy L_06

Sporo nabiału z kraju i zagranicy

Targ sniadaniowy L_25

Targ sniadaniowy L_44

Targ sniadaniowy L_13

Targ sniadaniowy L_19

Warzywa, owoce, ciasta i inne słodycze

Targ sniadaniowy L_45

Targ sniadaniowy L_36

Targ sniadaniowy L_24

Targ sniadaniowy L_23

Są tematyczne warsztaty dla małych i dużych

Targ sniadaniowy L_22

Można zjeść gorące pieczone kasztany, paellę, buły z różnymi dodatkami, rozgrzać się świeżo parzoną kawą, gorącymi świeżo smażonymi naleśnikami z wytrawnym lub słodkim nadzieniem, smażoną fasolą albo porcją pysznej zupy gulaszowej (FiK poleca!).

Targ sniadaniowy L_50

Kasztany z rusztu:

Targ sniadaniowy L_48

Zupa gulaszowa

Targ sniadaniowy L_08

Fasola z pomidorami

Targ sniadaniowy L_09

Pierogi

Targ sniadaniowy L_38

Targ sniadaniowy L_35

Można pogadać z wystawcami, którzy chętnie opowiadają o sprzedawanych towarach, a jednocześnie robią wszystko, by potencjalny klient nie odszedł od ich stoiska z pustymi rękami 😉

Targ sniadaniowy L_41

Targ sniadaniowy L_37

Targ sniadaniowy L_40

Targ sniadaniowy L_32

Targ sniadaniowy L_43

W większości przypadków ceny oferowanych produktów zdecydowanie zachęcają do zakupów, jednak tu i ówdzie widać było, że część sprzedawców postanowiła wykorzystać okazję i zaoferować np. włoskie sery w cenach o 30% wyższych niż te, po których można je nabyć w niektórych, dobrze zaopatrzonych stołecznych delikatesach (takich jak np. Piccola Italia).

Targ sniadaniowy L_18

FiK opuścił targ zaopatrzony m.in. w ser koryciński z czarnuszką (mega dobry! – lepszy od wersji z czarnuszką i kozieradką), kawał sarniny, kiełbasę z koniny (jak się okazało, całkiem inną niż ta, którą zapamiętałem z dzieciństwa, ale o tym wkrótce więcej na blogu, przy okazji przepisu z jej wykorzystaniem), pieczywo i pieczone kasztany prosto z rusztu.

Targ sniadaniowy L_49

Targ sniadaniowy L_51

Ogólnie rzecz biorąc, fajne przedsięwzięcie. Warto tu zajrzeć, warto coś zjeść, warto zrobić zakupy; oby więcej tego rodzaju inicjatyw. Do następnego razu i… byle do wiosny!

TARG ŚNIADANIOWY - więcej info

Kiedy: co sobotę, od 10:00 do 16:30

Gdzie: Warszawa, Żoliborz. W zimie przy oraz w szkole zlokalizowanej w Al. Wojska Polskiego 1A, latem „na trawie” przy skrzyżowaniu ul. Śmiałej i Al. Wojska Polskiego.

Targ sniadaniowy L_47

Targ sniadaniowy L_52