Tarta z ricottą i konfiturą winogronową.

Kiedy nie wiadomo, co napisać, najlepiej napisać prawdę: tarta z ricottą i konfiturą to czyste zło (!) Pyszne kruche ciasto wypełnione nadzieniem z kremowej ricotty i słodkiej konfitury z winogron uzależnia bez litości i nie daje o sobie zapomnieć. Owocowe nadzienie pod wpływem pieczenia aż kipi, a gotowe ciacho to eksplozja smaku! Spróbuj, a zrozumiesz :-)

Uwagi:

  • Kruche ciasto wyrabiam – jak zwykle – w Magimixie. Mam wrażenie, że gdybym nie miał tego robota, nie piekłbym żadnych tart, ponieważ nie chciałoby mi się wyrabiać ciasta. Bezglutenowe wypieki wymagają więcej zachodu, a z taką maszyną to pestka! Magimix wyrabia ciasto w mniej niż pół minuty, to jedna z tych funkcjonalności, że które cenię go najbardziej :-)
  • Nie dosładzam kruchego ciasta ani ricotty, ponieważ nie ma takiej potrzeby. Konfitura jest tak słodka, że dodatkowe słodzidło nie jest do niczego potrzebne
  • Możesz użyć dowolnej konfitury (szczególnie dobrze sprawdzą się ciemne owoce, np. jagody, winogrona, wiśnie, jeżyny)

Tarta z ricottą i konfiturą

Tarta z ricottą i konfiturą

Tarta z ricottą i konfiturą

Tarta z ricottą i konfiturą

Tarta z ricottą i konfiturą – SKŁADNIKI na małą formę do tarty (20 cm, 6-8 porcji):

Ciasto

Nadzienie

  • 250 g ricotty
  • jajko (zerówka, wolny chów)
  • ok. 350 g słodkiej konfitury (u mnie: z winogron)

Tarta z ricottą i konfiturą – PRZEPIS:

  1. Przygotuj ciasto. Z dwu rodzajów mąki, ricotty, masła (i ewentualnych przypraw) zagnieć ciasto ręcznie lub w robocie kuchennym (jeżeli używasz dobrego robota kuchennego, takiego jak Magimix, wyrobienie ciasta zajmie dosłownie 20 sekund).
  2. Uformuj z ciasta kulę i przełóż na talerz lub do miski. Wstaw do zamrażarki na 15 minut (nie dłużej!).
  3. Rozgrzej piekarnik do temperatury 180 stopni C (grzanie góra-dół bez termoobiegu).
  4. Natłuść formę do ciasta.
  5. Schłodzone ciasto podziel na dwie części – większą (ok. 2/3 ciasta) oraz mniejszą (ok. 1/3 ciasta). Większą część rozwałkuj na grubość ok. 3-4 mm. Przy rozwałkowywaniu nie podsypuję ciasta dodatkową mąką, ale jeżeli potrzebujesz, możesz to zrobić.
  6. Przełóż ciasto do formy, tworząc spód, nakłuj go widelcem i wstaw do piekarnika na 15 minut.
  7. Ricottę wymieszaj z jajkiem. Nie dosładzam nadzienia z ricotty, ponieważ nie ma takiej potrzeby – konfitura jest bardzo słodka.
  8. Gdy spód tarty podpiecze się, wyjmij go z piekarnika. Tak przygotowane ciasto wypełnij ricottą wymieszaną z jajkiem, a następnie konfiturą.
  9. Rozwałkuj mniejszą część ciasta, tworząc wierzch tarty. Przykryj nadzienie, dociśnij brzegi. Z ewentualnych nadwyżek ciasta możesz rozwałkować dodatkowy placek, wyciąć kilka ciastek i udekorować nimi wierzch.
  10. Wstaw tartę do piekarnika. Piecz na środkowym poziomie przez ok. 60 minut, aż wierzch ładnie się zrumieni (grzanie góra-dół bez termoobiegu).
  11. Upieczoną tartę odstaw do ostygnięcia.

Tarta z ricottą i konfiturą

Tarta z ricottą i konfiturą

Tarta z ricottą i konfiturą

Tarta z ricottą i konfiturą

Tarta z ricottą i konfiturą

Tarta z ricottą i konfiturą