UOU 2017 Merlot Gospodovo.

UOU 2017 Merlot Gospodovo

UOU 2017 Merlot Gospodovo

UOU 2017 Merlot Gospodovo

Słoweński projekt UOU z Doliny Vipavy to historia entuzjazmu, przedsiębiorczości, pasji, uporu i wytrwałości, których suma zaowocowała powstaniem konsorcjum opuszczonych winnic. Przewodzi mu pomysłodawca Marinko Pintar, wspiera go grupa drobnych lokalnych winemakerów, a rezultat jest taki, że pod szyldem UOU powstają wyjątkowej jakości rzemieślnicze wina, obok których trudno przejść obojętnie.

Konsorcjum postanowiło zagospodarować stare porzucone winnice, tchnąć w nie nowe życie i skoncentrować się na naturalnej produkcji wina. UOU ma obecnie sześć dobrze nasłonecznionych winnic w Dolinie Vipavy – pięć w okolicy wsi Solkan w obrębie gminy Nova Gorica (Ivanka, Marijo Kurinc, Silva Kurinc, Gospodovo, Bišč) o łącznej powierzchni około 1,35 ha, rzut beretem od Gorycji i włosko-słoweńskiej granicy i jedną w Potoče (0,3 ha na żwirowej glebie na wys. 80 m npm), oraz jeszcze jedną 0,5 ha winnicę tarasową w regionie Goriška Brda (Cerovo) posadzoną w 2004 roku (uprawy Rebula, Merlot, Barbera, Refošk, Cabernet Sauv, Cabernet Franc, Maločrn, Cipra, Syrah, Gamay, Vranac na wysokości 230 m npm, ekspozycja południowo-wschodnia). Winnice w Solkan leżą na wysokości od 110 do 180 m npm, zwrócone są na południowy wschód i rosną na fliszu. Najstarsza z nich (winnica Marijo Kurinc) została założona w roku 1932, najmłodszą i najmniejszą (parcela Silva Kurinc, 600 m kwadratowych) posadzono w roku 1982. Największą część upraw w każdej z winnic w Dolinie Vipavy zajmują stare, co najmniej 80-letnie krzewy odmian Malvazija i Rebula, a pozostałe szczepy to między innymi Tokaj, Glera, Chardonnay, Poljšakica, Rumeni Muškat i Merlot. UOU w lokalnym dialekcie to słowo określające wołu. Jak wskazano na etykiecie: nazwa tego wina, produkowanego z sercem i pasją, przywołuje pamięć wołu – upartego, wytrwałego, potężnego, ale i pomocnego zwierzęcia, które przez wieki stanowiło wsparcie dla naszych rodzin.

Merlot UOU powstaje z owoców uprawianych w winnicy Gospodovo, założonej w 1978 roku. Na niespełna 0,5 ha, obok Merlot, rosną tu również Malvazija oraz Rebula. Grona z ręcznego zbioru są odszypułkowane i miażdżone, po około trzech tygodniach maceracji w otwartych kadziach moszcz jest delikatnie wyciskany i umieszczany w używanych barriques (225 l), gdzie dojrzewa na drobnym osadzie przez 16-18 miesięcy. Wino jest butelkowane bez filtracji. Merlot UOU ma jasny rubinowy kolor i gęstą teksturę, która na ściankach kieliszka tworzy charakterystyczne łzy. Bogaty bukiet wypełniają intensywne aromaty wiśni, jeżyn, malin i śliwek, płatków róży i czerwonego pieprzu. W tle subtelne nuty eukaliptusa, cedru i korzennych przypraw. Na podniebieniu intensywne, mocne, ciepłe, z miękkimi wygładzonymi taninami i sporą dozą świeżości. Elegancki, świetnie zrównoważony Merlot o pełnym ciele, fajnej intensywności i trwałym posmaku. Bardzo satysfakcjonujący, pyszny, stworzony do picia solo. 

Nazwa: UOU 2017 Merlot Gospodovo
Kraj: Słowenia
Region: Vipavska Dolina, Primorska
Rodzaj: czerwone, wytrawne
Szczep: 100% Merlot
Moc: 13,5%

Wino kupisz online w be-wines.com

Be-wines.com to sklep internetowy z Ljubljany ze wspaniale zróżnicowanym asortymentem najbardziej uznanych słoweńskich win, także tych od niszowych producentów, którzy robią świetną robotę, ale nie pchają się na afisze. Znajdziesz tu wysokiej jakości wina białe, czerwone i pomarańczowe, szeroki wybór win naturalnych, certyfikowanych win organicznych oraz bąbelki.

UOU 2017 Merlot Gospodovo

UOU 2017 Merlot Gospodovo

UOU 2017 Merlot Gospodovo

UOU 2017 Merlot Gospodovo