Vidigal Bailado Pinot Noir Rosé.

Vidigal Bailado Pinot Noir Rosé 2021

Różowe wino jest stare jak świat, a jego konsumpcja sięga co najmniej ery Fenicjan. Jakże to? Różowe bez insta, bez hashtagów, bez fotek nad przejrzyście błękitnym basenem? A jednak. Antyczne różowe wino nie przypominało wprawdzie perfekcyjnie wybarwionych różowo-łososiowych współczesnych trunków, ale istnieć – istniało. Starożytni rozcieńczali swe gęste i mocne wina czerwone z pomocą wody tzw. pitnej, a czynili tak z co najmniej z dwu powodów. Raz, woda – w teorii pitna – nie była wówczas najzdrowszym źródłem nawodnienia, alkohol natomiast skutecznie eliminował z niej przynajmniej część bakterii, zwiększając szanse konsumenta na przeżycie. Dwa, woda ujmowała winu mocy, a tym samym istotnie łagodziła niepożądane skutki nadmiernego spożycia, których doświadczać miał między innymi spartański król Kleomenes I.

Pierwsze różowe wytrawne Pinot Noir powstało na początku lat ’90 ubiegłego stulecia, a stworzył je winemaker Tony Soter (Etude Wines), i – póki co – wydaje się, że w najbliższym czasie nic tego trendu nie odwróci. Wcześniej nikt się tym nie przejmował, nikt o tym nie myślał, nikt tego nie pił. W tamtym czasie nie było różu stworzonego po to, by był różem. Winiarz mógł mieć resztki winogron albo coś, co nie dojrzało, i to właśnie było wino różowe. Nikt nie wychodził i nie oznajmiał: zamierzam zrobić świetne różowe – mówił swego czasu sommelier Rajat Parr. Współcześnie nawet takie winnice, jak piemoncka Brezza Giacomo e Figli w Barolo, nie stronią od eksperymentów i produkują wina w rodzaju Langhe Rosato z Nebbiolo.

Vidigal Wines to duży producent z siedzibą w centralnej Portugalii, nieopodal Leiria. Firma powstała na początku ubiegłego stulecia, na miejscu winnicy założonej przez kościelnego kanonika. Na przestrzeni ostatniego stulecia Vidigal kilkakrotnie zmieniała właścicieli. W latach ‘90 XX wieku przejął ją obecny dyrektor zarządzający – António Mendes Lopes – który zainwestował między innymi w rozwój technologiczny przedsiębiorstwa, zapewniając mu znaczący wzrost produkcji i udziału w rynku – obecnie Vidigal wytwarza przeszło 3 miliony butelek wina rocznie. Lopes jest udziałowcem większościowym (60%), a pozostały pakiet akcji należy do norweskiego funduszu inwestycyjnego. Zdecydowana większość (90%) produkcji Vidigal trafia na eksport do kilkudziesięciu krajów świata, co czyni z niej jednego z największych portugalskich eksporterów kategorii FMCG branży winiarskiej. Firma ma zakontraktowane winnice między innymi w regionach Douro, Dão, Alentejo, Lisboa, Beiras oraz Vinho Verde. W Polsce Vidigal Wines wielu konsumentom może kojarzyć się w szczególności z ultra popularną butelką Vidigal Porta 6 VR Lisboa, opatrzoną charakterystyczną etykietą z zabytkowym żółtym tramwajem pomykającym ulicami Lizbony. Vidigal Bailado Pinot Noir Rosé mieści się w podobnym przedziale cenowym.

Vidigal Bailado Pinot Noir Rosé 2021 pochodzi z regionu Lizbony i powstaje z gron odmiany Pinot Noir. Fermentacja przebiega w kadziach ze stali nierdzewnej z kontrolą temperatury (15ºC) i we francuskim dębie. Co w kieliszku? Wytrawny róż w łososiowym kolorze, o świeżym i lekko korzennym aromacie czerwonych porzeczek, malin, poziomek i żurawiny. W ustach owocowe, z przyjemnie orzeźwiającą kwasowością. Doskonale sprzyjające mu okoliczności przyrody mogłyby wyglądać na przykład tak: niczym niezmącony błękit nieba, samo południe, na termometrze +35ºC, wygodny rattan w miękkich poduchach, ogrodowy cień, przed nosem pokaźna porcja soczystych brzoskwiń w całości, zanurzonych w misce wypełnionej wodą i lodem (to patent włoski), a w dłoni kieliszek Pinot Noir Rosé. Z czym je podać? Jak mawiała Julia Child: Rosé można podać z czymkolwiek. I tego się trzymajmy, oczekując upalnego i słonecznego lata.

Nazwa: Vidigal Bailado Pinot Noir Rosé 2021
Kraj: Portugalia
Region: Lisboa
Rodzaj: różowe, wytrawne
Szczep: 100% Pinot Noir
Moc: 12,5%
Wino kupisz w: Portugal Vineyards

Vidigal Bailado Pinot Noir Rosé 2021