Wina w Sewilli – co pić?

Wina w Sewilli i okolicach są znakomite. W Andaluzji jest podobnie jak na Sardynii czy w Portugalii. Region jest dumny z wytwarzanych tu win i promuje je jak należy. Restauracyjne karty win bazują na lokalnych butelkach, które albo wypełniają winną ofertę lokalu do 100% albo przynajmniej zdecydowanie w niej dominują.

Wina z lokalnych szczepów są obowiązkowym elementem posiłku. Kiedy jesteś w miejscu, w którym w każdym odwiedzanym lokalu możesz wybrać bardzo dobre wino w cenie od 16 do 20-25 EUR, nie zamawiać po prostu nie wypada. Nawet w Abantal* ceny win w karcie zaczynają się od 20-25 EUR, a zamówiona w tej cenie butelka nie rozczarowuje. Dla porównania, w karcie win kopenhaskiej 108* najtańsza butelka wina tej samej klasy kosztuje 70 EUR. Zasada jest prosta: jeśli pić, to najlepiej na południu ;-) Najlepiej i dla podniebienia, i dla portfela.

Poniżej: sherry na targu, świetna para z espresso lub americano (Palo Cortado, nazwa bodegi gdzieś przepadła).

Wina w Sewilli

Wina w Sewilli

Wina w Sewilli

Poniżej: Jerez de la Frontera

Wina w Sewilli

O tym, że Andaluzja słynie z sherry (i brandy) wiedzą wszyscy. O winach z Sewilli i Rondy już nie. A dla nas zaskoczeniem były z kolei świetne wina z prowincji Cadiz. O tym, że będąc w Andaluzji Cadiz trzeba odwiedzić mówi każdy. O tym, że robią tam dobre wina – już prawie nikt. W prowincji Cadiz istnieje kategoria win obejmująca trunki produkowane na obszarze tego chronionego regionu: Vinos de la Tierra de Cadiz. Kategorii tej podlegają winnice polokowane m.in. w Jerez de la Frontera, Puerto Real, Arcos de la Frontera, Trebujena, Sanlúcar de Barrameda, Chipiona i Chiclana de la Frontera.

Klimat Cadiz bardzo sprzyja uprawie winorośli. Słońce świeci tu mocno i radośnie przez 9 miesięcy w roku, jest ciepło przez cały rok, zimą temperatura zwykle nie spada poniżej +5 stopni, ewentualne przymrozki zdarzają się sporadycznie, a latem słońce praży do +40. Do tego wieje odpowiedni wiatr. Suchy i ciepły od strony lądu (ze wschodu) oraz wilgotny od zachodu. Do tego kredowe, mocno gliniaste gleby zatrzymują wodę deszczową (pada stosunkowo, co do zasady tylko wiosną i jesienią).

Szczepy, których używa się w prowincji Cadiz do produkcji win czerwonych to m.in.: Tintilla de Rota, Petit Verdot, Garnacha Tinta, Cabernet franc, Merlot, Syrah, Graciano, Tempranillo, Cabernet Sauvignon, Mollar Cano i Monastrel. Szczepy win białych to z kolei Garrido, Verdejo, Macabeo, Pedro Ximenez, Palomino, Sauvignon Blanc, Mantia, Moscatel i Riesling.

Poniżej ściąga na wypadek dylematu „co zamówić” czyli przegląd zamawianych przez nas butelek. W restauracjach i kawiarniach połączonych z barem. Poszczególne wina powtarzają się w lokalnych kartach, ale na 2 tygodnie rozbijania się po Sewilli i okolicach spokojnie wystarczy.

Wina w Sewilli – co pić?

Pago del Zancúo, Bodegas La Margarita (Sevilla)

Wina w Sewilli

Bodegas Marcelino Serrano (Alcalá la Real)

Wina w Sewilli

Garum, Bodegas Luis Perez – Vino de la Tierra de Cadiz

Mirlo Viognier – Sierra Norte De Sevilla

Wina w Sewilli

Zaranda IGP – Sierra Norte de Sevilla

Wina w Sewilli

Chan de Rosas Clásico Albariño 2017, Rias Baixas

Wina w Sewilli

Bodegas Cortijo de Jara – Vino de la Tierra de Cádiz

Wina w Sewilli

Entrechuelos, Bodega Miguel Domecq – Jerez de la Frontera

Wina w Sewilli

Lustau Solera, Manzanilla Papirusa – Sanlucar de Barrameda

Wina w Sewilli

Barbadillo, Palomino – Vino de la Tierra de Cádiz

Wina w Sewilli

Silente Selección 2013 – Vino de la Tierra de la Sierra Norte de Sevilla

Wina w Sewilli

Cobijado 2014 (limitowane, butelka nr 5658), Bodega Barbadillo y Jaime Carvajal – Vino de la Tierra de Cadiz

Wina w Sewilli

Payoya Negra, Bodegas Finca La Melonera – Ronda, Málaga-Sierras de Málaga

Wina w Sewilli

O tym, co przywieźć z Sewilli i dlaczego tak dużo przeczytasz TUTAJ.

Wina w Sewilli