Bób po japońsku – z patelni. Apoteoza prostoty.

Bób po japońsku to kolejny bardzo prosty i szybki w przygotowaniu pomysł na danko z bobem w roli głównej, z wykorzystaniem minimalnej ilości składników. Smażony bób – a w szczególności smażony przez kilka minut w mocno rozgrzanym woku – przypieka się i smakuje wybornie! Wspaniale chłonie wszystkie smaki – w tym przypadku sosu sojowego i słodkawego mirin. Przepis ten to również świetna okazja do ćwiczenia silnej woli i powstrzymania się od dorzucania do bobu dodatkowych przypraw czy ziół. Ascetyzm jest tu po prostu wskazany.

Do przyrządzenia bobu po japońsku niezbędne są konkretne składniki. Warto postarać się o nie tym bardziej, że można je kupić bez większych problemów. Nawet jeśli nie wszędzie stacjonarnie, to na pewno online. Mirin to płynna, słodkawa przyprawa o zawartości alkoholu ok. 14-15%, uzyskiwana w wyniku zmieszania lekko sfermentowanego ryżu z wódką ryżową shōchū. Bez problemu można ją kupić w sklepach z żywnością azjatycką.

Sprawdź też inne przepisy: #BÓB

Bób po japońsku

Bób po japońsku – SKŁADNIKI na 2 porcje:

  • ok. 1 kg surowego bobu (waga przed ugotowaniem i obraniem ze skórki)
  • 2 łyżki sosu sojowego (tu: bezglutenowy)
  • 1 łyżka mirin
  • 2 łyżki oleju (u mnie: sezamowy)

Bób po japońsku – PRZEPIS:

  1. Ugotuj bób (jeśli jest świeży i młody, wystarczą mu ok. 3 minuty; więcej o gotowaniu bobu przeczytasz we wpisie: Jak gotować i mrozić bób?). Ugotowany bób ostudź pod bieżącą wodą i obierz ze skórki.
  2. W woku (albo w dużej i dość głębokiej patelni) rozgrzej olej i wrzuć bób. Smaż na średnim ogniu, co jakiś czas mieszając, przez ok. 4 minuty.
  3. Dodaj sos sojowy i mirin, wymieszaj i smaż do momentu, aż nadmiar płynu odparuje.
  4. Podawaj od razu.

Na podstawie przepisu z przepięknie wydanej książki pełnej receptur, które mam ochotę przetestować wszystkie po kolei (i nie tracę nadziei, że tak się stanie): Japan – Nancy Singleton Hachisu, wydanej przez brytyjski Phaidon. Ten wydawca to rekomendacja sama w sobie ? Uprzedzając ewentualne pytania, wszystkie anglojęzyczne książki kupujemy na amazon.co.uk.

Bób po japońsku

Bób po japońsku