Bundzoleta z oregano i pieprzem.

Bundzoleta? Już wyjaśniam. Bundzoleta to zapiekany ser z oregano i pieprzem. Po prostu :-) A sama nazwa nawiązuje do źródła inspiracji, którym jest argentyńska Provoleta.

Bundz to wspaniały podhalański ser z owczego mleka, który smakuje tak dobrze, że w okresie kiedy jest dostępny, co tydzień kupuję kilogram, czasem nawet półtora. Można go jeść w stanie surowym lub zapiekać. Provoleta jest natomiast cudownie prostym argentyńskim daniem, którego główny motyw stanowi pieczony ser – Provolone. Nietrudno się domyślić, że nazwa Provoleta wzięła się właśnie od Provolone. Nietrudno również zauważyć, że Provolone to rdzennie włoski ser, wywodzący się z Basilicaty, a dziś wytwarzany także w innych regionach Włoch, np. w Lombardii i Campanii, i chroniony regionalnym znakiem pochodzenia (DOP).

Skąd włoski ser w Argentynie? Z Europy oczywiście. Włoscy imigranci zapoczątkowali produkcję Provolone w Ameryce Południowej. Nie tylko w Argentynie, ale też w Brazylii i Urugwaju. Wersja południowoamerykańska ma jednak inną postać niż włoski oryginał. Sery są mniejsze, powstają jako krążki o średnicy ok. 12-15 cm i 2,5 cm grubości i zwą się Provoleta. To właśnie z tych serów w Argentynie przyrządza się zapiekankę o tej samej nazwie.

W ostatnim czasie nie miałem po drodze do jedynego sklepu w Warszawie, w którym bywa dostępny prawdziwy Provolone, dlatego sięgnąłem po bundz. Na wersję z włoskim serem też przyjdzie czas. Jakość sera ma w tym przepisie kolosalne znaczenie, dlatego nie warto zapiekać byle czego. Klasyczna metoda nakazuje upiec provoletę na grillu, ale można to zrobić również w piekarniku. Smakuje znakomicie. Im zimniej za oknem, tym lepiej :-) jak przystało na prawdziwy comfort food.

Bundz zapiekam w małych patelenkach o średnicy 10 cm. W razie potrzeby możesz użyć innych naczyń do zapiekania albo jednego większego. Nie ma również przeszkód, by zwiększyć ilość sera.

Bundzoleta

Bundzoleta – SKŁADNIKI na 2 porcje:

  • 400 g bundza (lub innego sera dobrej jakości, który ładnie się zapieka, np. włoskie Provolone lub Caciocavallo, sycylijska Provola, grecka Graviera, szwajcarski Gruyere, etc.)
  • 3 łyżki listków świeżego oregano
  • 2 łyżki czerwonego pieprzu
  • 1 suszona papryczka piri piri (opcjonalnie)

Plus, do podania:

  • małe pomidory, np. paprykowe, śliwkowe, etc.
  • odrobina oliwy
  • oliwki (tu: Kalamata z pestką)

Bundzoleta – PRZEPIS:

  1. Do piekarnika wstaw dwa nieduże naczynia przystosowane do używania w piecu (np. patelnie o średnicy 10 cm), po czym rozgrzej piekarnik do temperatury 230 stopni.
  2. Ukrój dwa plastry bundza o grubości ok. 2-2,5 cm (każdy plaster powinien ważyć ok. 200 g).
  3. Wyjmij rozgrzane patelnie z piekarnika, w każdej ułóż plaster sera. Posyp ser listkami oregano (po 1/2 łyżki na porcję), rozkruszonym w palcach czerwonym pieprzem, rozgniecioną w moździerzu suszoną papryczką piri piri (opcjonalnie) i wstaw do piekarnika na 3 minuty. Nie dodaję soli, ponieważ bundz z natury jest wystarczająco słony.
  4. W tym czasie umyj pomidory, ułóż je w naczyniu do zapiekania wyłożonym papierem do pieczenia, skrop oliwą i wstaw do piekarnika na 12-15 minut.
  5. Po 3 minutach wyjmij ser z piekarnika, przełóż na drugą stronę (niezapieczoną stroną do góry), po czym posyp listkami oregano (po 1/2 łyżki na porcję), rozkruszonym w palcach czerwonym pieprzem i wstaw do piekarnika na kolejne 4 minuty.
  6. Upieczony bundz wyjmij z piekarnika i odstaw na kilka minut, by nieco ochłonął. Najsmaczniejszy jest na ciepło, a dzięki temu, że bloger je zimne ;-) wiem również, że wystudzony też jest bardzo smaczny.
  7. Przed podaniem każdą porcję posyp listkami oregano (po 1/2 łyżki na porcję) i rozkruszonym czerwonym pieprzem.
  8. Jeżeli wystygnie, a chcesz zjeść jednak gorący, wystarczy wstawić go do rozgrzanego piekarnika na 3 minuty. Wystudzony ser można wyjąć z naczynia w całości, idealnie odchodzi od powierzchni.
  9. Podawaj z pieczonymi pomidorkami, oliwkami, kaparami, anchois, pieczonym chlebem i innymi dodatkami, które kojarzą się z kuchnią Włoch lub Argentyny, smacznego!

Na podstawie przepisu Francisa Mallmanna dla Food & Wine.

Bundzoleta

Bundzoleta

Bundzoleta

Bundzoleta

cdn.