Catleya Epopée Fetească Regală 2018.

Catleya Epopée Fetească Regală

Catleya Epopée Fetească Regală

Catleya Epopée Fetească Regală

Czytaj też: Rumunia kraj winiarski

„Tylko miłość potrafi zatrzymać czas”.

Odczarowywania win z Rumunii ciąg dalszy. Nikt rozsądny nie chce, by życie stało się poszukiwaniem straconego czasu, lekkomyślnie przebimbanego przy kiepskich winach…

Pozostajemy w południowej części kraju, w regionie Dealurile Munteniei și Olteniei, ale przenosimy się do apelacji Mehedinti DOC na południowo-zachodnim krańcu, nieopodal rumuńsko-serbskiej granicy. Przypomnijmy: reżimu Ceaușescu i wyniszczonego nim winiarstwa w Rumunii już dawno nie ma, jest za to powrót do tradycji i dynamiczny rozwój. Rumuńska scena winiarska rozkwita na nowo, a wyjątkowych niskonakładowych win wysokiej jakości powstaje tam coraz więcej. Rumunia należy do tych krajów produkujących wino, o których z czystym sumieniem można powiedzieć, że jako całość stanowią region winiarski. Każdy z 7 historycznych regionów kraju wytwarza wino i każdy może poszczycić się wielowiekową winiarską tradycją. Nie brak tu również nowych zagranicznych inwestorów (zwłaszcza włoskich, np. Antinori czy francuskich, np. Guy Tyrel de Poix), których zaczęło przybywać szczególnie po roku 2007 (przystąpienie kraju do UE), o ile bowiem pokiereszowana komunizmem Rumunia wciąż może cierpieć na deficyt lokalnego kapitału, zainteresowanego wskrzeszaniem porzuconych gospodarstw, o tyle lokalne terroir i warunki klimatyczne w niczym nie ustępują zachodnim i południowym europejskim sąsiadom tej urokliwej krainy (Rumunia leży na tej samej szerokości geograficznej co Bordeaux). Rumunia to również bogactwo unikalnych rdzennych odmian, co czyni lokalne winiarstwo jeszcze bardziej interesującym i godnym uwagi. Dziś kilka słów o winie z takiej właśnie odmiany. Białe wytrawne Catleya Epopée produkowane z autochtonicznego szczepu Fetească Regală (w niektórych rocznikach powstaje jako blend z domieszką Fetească Alba) to wino, za którym stoi młody francuski enolog i inżynier winiarstwa, urodzony w Versailles (Île-de-France), wykształcony w Bordeaux, Laurent Pfeffer. 

Winnice Catleya znajdują się w Corcova (DOC Mehedinti), małej wiosce położonej w regionie Oltenia na południowo-zachodnim krańcu Rumunii, w pobliżu granicy z Serbią. Corcova ma bogatą historię. W okresie Belle Époque Anton Bibescu, rumuński książę i frankofil zaprzyjaźniony z Marcelem Proustem, celebrował paryskie życie winami z tego obszaru. To właśnie Bibescu zainwestował tu w swoje winnice, powiększając je o najpiękniejsze obszary Corcovy. Bibescu, z pomocą francuskiego agronoma Sauget, sprawił, że lokalne wina zyskały nową jakość i świetną reputację. Proust – bliski przyjaciel Antona – przez lata pragnął osobiście odwiedzić Corcovę, jednak ciężka astma, na którą cierpiał od dziecka skutecznie stanęła temu na przeszkodzie, uniemożliwiając podjęcie podróży. Tak czy owak, magiczna aura Corcovy pozostała obecna w twórczości Prousta, a Bibescu miał stać się inspiracją dla jednego z głównych bohaterów „W poszukiwaniu straconego czasu”. Nazwa winnicy – Catleya – również ma swoje źródło w rzeczonej powieści Prousta, w której orchidea Catleya jest symbolem miłości. 

Winnice Catleya także powstały z miłości: do Rumunii, do Corcovy, do twórczości Prousta, a przede wszystkim do wina. Laurent Pfeffer, jeszcze jako student enologii z Bordeaux, odkrył Rumunię w 2003 roku w trakcie 5-miesięcznego stażu w winnicy w Târgu Bujor. Zaprzyjaźnił się tam z Nicolae Birlinga, ichniejszym głównym inżynierem (który później został ojcem chrzestnym jednej z jego córek), a gdy uświadomił sobie potencjał winiarski Rumunii, wrócił tu z Francji ponownie, tym razem już po konkret, czyli w poszukiwaniu gruntów odpowiednich do uprawy winorośli. Los rzucił go do Corcovy, gdzie poznał historię i tradycję winiarską regionu, po czym podjął decyzję o przeprowadzce. W realizacji pomysłu założenia w Rumunii własnej winnicy wsparł go kolega ze studiów, Frédéric Vauthier, właściciel 20-hektarowej Château Lucas w Lussac Saint Emilion (Bordeaux), który należy do 18 pokolenia rodziny Vauthier, zajmującego się produkcją win. Catleya powstała w 2007 roku na miejscu historycznej posiadłości Bibescu. Dodatkowe zaplecze koncepcyjne przedsięwzięcia tworzą Dominique Pfeffer oraz Raymond Claude (odpowiednio: brat i wuj Laurenta), którzy zajmują się promocją win Catleya we Francji. Winnice Catleya rozciągają się na obszarze 15 ha obsadzonych zarówno odmianami lokalnymi (Fetească Albă, Fetească Regala, Fetească Neagră), jak i międzynarodowymi (Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon, Syrah i Merlot), a sam Pfeffer jest wielkim orędownikiem rozwijania produkcji rumuńskich win z czysto rdzennych szczepów. Póki co, nie ma planów powiększania areału upraw, Catleya stawia na jakość, nie na ilość.

Fetească Regală (Królewska Dziewica, Królewska Wróżka) jest białym szczepem winorośli, najmłodszym z trio Fetească (Fetească Regală/Fetească Alba/Fetească Neagră). Liczy zaledwie 100 lat, a powstała w Transylwanii jako krzyżówka odmian Fetească Albă i Grasă de Cotnari. Nazwano ją na cześć rumuńskiej rodziny królewskiej, która intensywnie wspierała wówczas rozwój lokalnego przemysłu winiarskiego. Fetească Regală daje świeże wytrawne wina o wyraźnych aromatach kwiatowych z dobrze zaznaczonymi nutami białych i żółtych owoców.

Épopée to najwyższa linia win Catleya, nawiązująca wprost do Prousta i jego wymarzonej, a nigdy niezrealizowanej podróży Orient Expressem z Paryża do posiadłości Bibescu w Corcovie. Wina z serii Épopée powstają tylko w najlepszych rocznikach, z najwyższej jakości winogron, w niskiej limitowanej ilości. Grona Fetească Regală do produkcji Catleya Epopée z chwilą osiągnięcia pełnej dojrzałości są zbierane ręcznie i poddawane powolnemu tłoczeniu bez kontaktu z tlenem, w kontrolowanej atmosferze obojętnego azotu, co chroni owoce i świeży moszcz przed nadmierną oksydacją, a tym samym zapobiega utlenianiu aromatów. Fermentacja odbywa się w nowych średnio palonych barriques (225 l) z rumuńskiego dębu (w zależności od rocznika około 70-80% moszczu) oraz w zbiornikach ze stali nierdzewnej w kontrolowanej temperaturze (około 20-30% moszczu). Dojrzewanie przez 8-9 miesięcy na drobnym osadzie drożdżowym w barriques (70-80% wina) i zbiornikach ze stali nierdzewnej (20-30% wina) z regularnym bâttonage.

Efekt? Wino w kolorze miodu akacjowego, złocisto-bursztynowe. W bukiecie świeży powiew kwiatów i czyste, niczym niezakłócone aromaty dojrzałych żółtych owoców (morele, jabłka, gruszki, cytrusy) muśnięte miodową i herbacianą nutą. Na podniebieniu świeże, jedwabiste, skoncentrowane, bardzo harmonijne, z dyskretnie pikantnym akcentem. Świetna wysoka kwasowość. Posmak jest długi i złożony, z wyłaniającą się w tle delikatną pestkową goryczką. Wyśmienite, eleganckie wino, które doskonale łączy w sobie kwiatowo-owocowe niuanse. Białe wytrawne Catleya Epopée jest ultra pijalne i gastronomicznie uniwersalne. Sprawdzi się idealnie do potraw z ryb i owoców morza, risotto, makaronów i aromatycznej roślinnej kuchni z bardziej wyeksponowanymi przyprawami i ziołami. My z przyjemnością wypiliśmy je solo.

Nazwa: Catleya Epopée Fetească Regală 2018
Kraj: Rumunia
Region: Dealurile Munteniei și Olteniei, Mehedinti DOC (DOC-CMD – Cules la Maturiate Deplină)
Rodzaj: białe, wytrawne
Szczep: Fetească Regală
Moc: 12%
Limitowana produkcja 1734 butelek (983)

Wino kupisz w Indigene Wines

IndigeneWines.com to ambitny sklep internetowy z siedzibą w Bukareszcie, prowadzony przez dwóch pasjonatów z misyjnym podejściem do szerzenia kultury wina. Indigene Wines oferuje starannie wyselekcjonowany wybór najlepszych rumuńskich win w szerokim zakresie stylistycznym, których próżno szukać na polskim rynku. Z dostawą kurierem (DPD) pod same drzwi.

Catleya Epopée Fetească Regală

Catleya Epopée Fetească Regală

Catleya Epopée Fetească Regală