Endemic Segundo 2018 Ferrer Gallego.
Choć Jaraguas brzmi jak nazwa meksykańskiej wioski, leży nie w Meksyku, a w Hiszpanii, w obrębie gminy Venta del Moro na obszarze Plana de Utiel-Requena, na zachód od Walencji, na wysokości ok. 800-900 m npm. To tu, w Jaraguas, trzej bracia – Raúl, Pablo i Miguel Angel Ferrer Gallego – urodzeni w rodzinie piekarzy z dziada pradziada, zainaugurowali rodzinny mikro projekt winiarski Vino Natural Endemic, w ramach którego produkują krótkie serie rzemieślniczych win naturalnych.
Miguel Angel na co dzień kontynuuje rodzinną tradycję, prowadząc wiejską piekarnię z piecem opalanym drewnem, Pablo jest botanikiem w Centrum Badań i Eksperymentów Leśnych w Walencji, a Raúl enologiem po doktoracie. Wspólnie, we trójkę odpowiadają za agroekologiczny projekt viticultura de conservación, zainicjowany w roku 2012 produkcją pierwszych 300 butelek. Winnice Ferrer Gallego w Utiel-Requena obejmują 15 ha gruntów należących do rodziny od pokoleń, gdzie na trzech działkach uprawiane są dwie endemiczne dla regionu odmiany, czerwony Bobal i starożytna biała Tardana (Planta nova) oraz Tempranillo (Cencibel). Gleba to głównie muł i glina. Winorośle uprawiane są organicznie, bez użycia jakichkolwiek nawozów czy składników odżywczych. Zimą lokalne wiejskie owce zapewniają „odchwaszczanie” jak na Azorach, dostarczając przy tym naturalnego nawozu i wzbogacając podłoże.
W piwnicy ukrytej przed światem wśród starych winnic dziadka, bracia Ferrer Gallego produkują certyfikowane ekologicznie wina, koncentrując się na odmianie Bobal: klasyczny Endemic (100% Bobal), Endemic Segundo (blend trzech odmian) oraz Endemic Etiqueta Negra (100% Bobal). Przetwarzanie i dojrzewanie wina również jest w pełni naturalne, bez zabiegów mechanicznych i chemicznych dodatków.
Endemic Segundo to Bobal (70%) podbity Tempranillo (20%) i zintegrowany z białą Tardaną (10%). Winorośle odmiany Bobal pochodzą z działki Paraje Las Parideras o starych nasadzeniach z 1965 roku, Cencibel z Paraje Llano Pedrón obsadzonej chwilę później, w 1972 r., a najmłodsze krzewy to Tardana z nasadzeń z 2014. Proces produkcji to 20 dni maceracji Tempranillo i 7 dni maceracji Bobala zmieszanego z Tardaną. Spontaniczna fermentacja na rdzennych drożdżach w 500-litrowych kadziach bez siarki i innych dodatków. Brak klarowania i filtrowania, naturalna „stabilizacja” dzięki wpływowi mroźnej zimy w piwnicy, 10 miesięcy dojrzewania w dębie. Edycja to tylko 1100 butelek. Naturalny korek z Serra d’Espada (Walencja) z certyfikatem FSC, gwarantującym odpowiedzialną gospodarkę leśną.
Endemic Segundo zaskakuje świeżością. W aromacie ciemne owoce, dzikie zioła, leśna ściółka z nutą tytoniu i białego pieprzu. Bobal nadaje mu struktury, a Tardana zapewnia kwasowość. Wino jak na Bobal jest lekkie (13,5%), ze sporym nasyceniem owoców na podniebieniu. Endemic Segundo ma lżejszy profil, nie jest tak pełne i złożone jak klasyczny Endemic 2017 z czystego Bobala, który piliśmy w zeszłym roku, ale wychodzi mu to tylko na plus. Bardzo dobre.
Nazwa: Endemic Segundo 2018 Ferrer Gallego
Kraj: Hiszpania
Region: Valencia, Utiel-Requena
Rodzaj: czerwone, wytrawne
Szczepy: 70% Bobal, 20% Cencibel (Tempranillo), 10% Tardana
Moc: 13,5%
Limitowana edycja 1100 butelek
Wino kupiliśmy w Walencji