Galette z burakiem i ricottą.
Jeszcze jeden łatwy przepis na pyszną wytrawną tartę z warzywnym nadzieniem. Tym razem, galette wypełniam żółtymi burakami z majlertowego pola. Żółty burak w smaku nie różni się wyraźnie od klasycznego czerwonego, ale za to zaskakuje intensywnie żółtym, słonecznym kolorem :) Nie ma oczywiście przeszkód, by taką samą tartę upiec, wypełniając środek czerwonymi burakami.
Tradycyjnie, kruche ciasto robię wg tego samego przepisu, co zwykle. W razie potrzeby ricottę spokojnie możesz zastąpić dostępnym wszędzie półtłustym twarogiem. Buraki kroję w cieniutkie plasterki przy pomocy mandoliny (krajalnicy), a ciasto – jak zawsze – wyrabiam w Magimixie.
Sprawdź też inne przepisy na tarty i quiche.
Galette z burakiem i ricottą – SKŁADNIKI na 8 porcji:
Na kruche ciasto
- 150 g mąki owsianej bezglutenowej
- 75 g mąki ziemniaczanej bezglutenowej
- 180 g zimnej ricotty (albo półtłustego twarogu)
- 150 g zimnego niesolonego masła
- łyżeczka soli (używam różowej himalajskiej rozgniecionej w moździerzu)
- kopiasta łyżeczka białej gorczycy, roztartej w moździerzu
- łyżeczka zielonego pieprzu, roztartego w moździerzu
- łyżeczka ziaren kolendry, roztartych w moździerzu
- 2 łyżeczki kuminu, roztartego w moździerzu
Na nadzienie
- ok. 8-9 małych żółtych buraków
- 70 g ricotty (albo ok. 50-70 g świeżo startego Parmigiano Reggiano – na spód tarty zamiast ricotty)
- łyżeczka soli z suszonymi ziołami (zobacz)
- 2-3 łyżki oliwy extra vergine
Galette z burakiem i ricottą – PRZEPIS:
- Przygotuj kruche ciasto wg tego przepisu. Schłódź je w zamrażarce przez 15-20 minut (latem, kiedy jest gorąco, możesz wydłużyć ten czas do ok. 25 minut). Pamiętaj o dodaniu do ciasta przypraw. Ciasto możesz wyrobić ręcznie lub w robocie kuchennym (jeżeli – tak jak ja – używasz Magimixa, wyrobienie ciasta zajmie Ci dosłownie 20 sekund).
- Umyte buraki pokrój na mandolinie w cieniutkie plasterki. Młodych żółtych buraków nie obieram ze skórki, w przypadku starszych buraków warto to zrobić. Pokrojone buraki przełóż do miski, dodaj oliwę i sól z ziołami, wymieszaj i odstaw. Rozgrzej piekarnik do temperatury 200 stopni C (grzanie góra-dół bez termoobiegu).
- Schłodzone ciasto ułóż na silikonowej macie podsypanej mąką owsianą bg, lekko rozpłaszcz i rozwałkuj na grubość ok. 4 mm.
- Szybko przełóż rozwałkowane ciasto na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Możesz też od razu rozwałkować ciasto na papierze, na którym będzie pieczone, po czym przenieść papier z ciastem na blachę. Rozprowadź na cieście cienką warstwę ricotty (70 g), pozostawiając ok. 2-3 cm marginesu i wypełnij środek plasterkami buraków. Zawiń boki ciasta, tworząc galette. Skrop odrobiną oliwy. Wstaw do piekarnika i piecz na środkowym poziomie przez ok. 45-50 minut.
- Gotową tartę odstaw na 15 minut, by nieco odpoczęła. Podawaj na gorąco lub na zimno – w każdym wariancie smakuje wyśmienicie!
Czy do tej potrawy polecasz ricottę zrobioną ze słodkiego mleka i śmietany czy ricottę oryginalną, robioną z serwatki pozostałej po robieniu sera z podpuszczką. Te dwa sery nazywane tak samo są przecież zupełnie różne. Szczerze mówiąc te z serwatki uwielbiam świeże z rozmarynem oraz wędzone.
Używam tylko prawdziwej ricotty z serwatki.