Karczochy marynowane w oliwie.
Karczochy marynowane w oliwie to najlepszy sposób na to, by przedłużyć ich przydatność do spożycia i cieszyć się nimi także poza sezonem. Tym bardziej, że w naszej szerokości geograficznej karczoch jest rośliną jednoroczną, a co gorsza na tyle wrażliwą, że kiedy wiosna i lato są zbyt wilgotne i zimne, polskie karczochy nie pojawiają się wcale.
Słoiki do marynowanych karczochów wyparzam na sucho w piekarniku, a następnie gotowe karczochy w oliwie pasteryzuję – także w piekarniku. W ten sposób wydłużam ich przydatność do spożycia, dzięki czemu mogę przechowywać je przez co najmniej kilka miesięcy.
Tak przygotowane karczochy są znakomitym dodatkiem do sałatek, serów, makaronów, pizzy i innych zapiekanek albo jako samodzielna przekąska.
Sok z cytryny zapobiega ciemnieniu karczochów. Kiedy przygotowuję je do podania od razu, po obraniu i oporządzeniu wrzucam je zawsze do miski z wodą i sokiem z cytryny, ale w tym przypadku wodę z cytryną zastępuję wodą z octem, w której karczochy są później gotowane.
Kilka słoików pysznych i aromatycznych karczochów w pikantnej marynacie zawsze warto mieć w spiżarce, polecam!
Sprawdź też inne pomysły na #KARCZOCHY
Karczochy marynowane w oliwie – SKŁADNIKI na 2 spore słoiki:
- 20 młodych i małych karczochów
- 250 ml octu z białego wina lub octu jabłkowego
- ok. 500-600 ml oliwy extra vergine (w zależności od pojemności słoików)
- 1/2 cytryny
- łyżeczka ziaren czarnego pieprzu
- łyżeczka ziaren ziela angielskiego
- 1 suszona papryczka piri piri
- 4 listki laurowe
- 1 litr wody
- szczypta soli (opcjonalnie – ja nie dodaję)
Karczochy marynowane w oliwie – PRZEPIS:
- Do garnka wlej wodę i dodaj ocet.
- Przygotuj karczochy. Oderwij kilka zewnętrznych liści, odetnij łodygę i górną część karczocha, pozostawiając tylko delikatną wewnętrzną część kwiatu. Natrzyj górną część kwiatu karczocha połówką cytryny.
- Przekrój kwiaty na połówki. Małe karczochy nie posiadają włoskowatej części serca, więc nie ma potrzeby jej usuwać. Pamiętaj jednak, by wyciąć tę część, jeżeli będzie obecna w większych sztukach. Gotowy do gotowania karczoch przełóż do garnka z wodą i octem. Tak samo potraktuj pozostałe karczochy.
- Do garnka dodaj pieprz, ziele angielskie, papryczkę i listki laurowe. Gotuj karczochy przez ok. 8-10 minut, po czym odcedź wraz z przyprawami.
- Rozgrzej piekarnik do 120 stopni i wstaw umyte słoiki wraz z odkręconymi nakrętkami. Słoiki i nakrętki mogą być mokre, w piekarniku i tak idealnie wyschną. Piecz 15 minut.
- Ostudź karczochy. Ułóż je dość ciasno wraz z przyprawami w wypieczonym wcześniej słoiku. Zalej do pełna oliwą. Karczochy nie powinny wystawać ponad powierzchnię. Starannie zakręć.
- Tak przygotowane słoiki są gotowe do pasteryzacji (polecam wariant w piekarniku, jest najwygodniejszy): wstaw gotowe zakręcone słoiki na godzinę do piekarnika rozgrzanego do 100 stopni.
Wspaniałe!!! Tylko skąd wziąć karczochy…