• 500 g półtłustego twarogu jak najlepszej jakości
  • 2 jajka (wiejskie, zerówki)
  • 1 łyżka masła
  • 3 łyżki bezglutenowej mąki owsianej
  • 1 płaska łyżeczka sproszkowanej wanilii (lub 2 laski wanilii)
  • olej i masło do smażenia
  • ok. 500 g czarnej porzeczki
  • małe opakowanie jogurtu naturalnego Zott (tu: bez laktozy, 180 g)

Małdrzyki krakowskie z czarnymi porzeczkami.

Placki twarogowe

Placki twarogowe smażę nie od dziś. Kiedy jednak dawno temu przygotowałem je po raz pierwszy dla swojej połowicy, dowiedziałem się, że owszem, wyszły świetnie, ale… najlepsze placki z twarogu to jednak tradycyjne krakowskie małdrzyki. Tak serowe jak żadne inne. Najwyższa pora podzielić się z Wami tym doskonałym przepisem :-)

Małdrzyki krakowskie

Małdrzyki – czyli placki z twarogu rodem z Małopolski – to świetna propozycja na weekendowe śniadanie, która ma ten dodatkowy plus, że sprawdza się o każdej porze roku. W zależności od sezonu, możesz podać je z najróżniejszymi dodatkami. Z owocami w całości albo w postaci sosu, z miodem (np. gęstym mniszkowym lub faceliowym), bakaliami, jogurtem czy ze śmietaną.

Ich sekretem jest twaróg jak najlepszej jakości, dlatego warto zadać sobie trud i rozejrzeć się za naprawdę dobrym wiejskim serem, sprzedawanym na wagę. Takim, jaki wielu z nas pamięta choćby z dzieciństwa. Proporcje składników mówią same za siebie – najważniejszy jest tu ser, reszta tylko dopełnia całość.

Zaletą przepisu na małdrzyki jest też bardzo niewielki dodatek mąki. Dzięki temu dostosowanie receptury do potrzeb osób na diecie bezglutenowej jest banalnie proste. Użyłem tu bezglutenowej mąki owsianej (z certyfikowanego skandynawskiego owsa, o którym wspominałem m.in. TUTAJ). Równie dobrze sprawdzi się także mąka z quinoa, ryżowa, teff, jaglana czy kasztanowa.

Jak zwykle nie dodaję cukru, dlatego małdrzyki nie są słodkie. Wyczuwalna jest w nich natomiast nuta wanilii. Jeśli chcesz, dosłódź placki. W razie potrzeby możesz również zrezygnować z wanilii albo zastąpić ją np. cynamonem.

Jak podawać?

Małdrzyki są tak pyszne, że świetnie smakują nawet bez dodatków, ale moim zdaniem najlepsze są ze świeżymi letnimi owocami i niesłodzonym jogurtem naturalnym dobrej jakości (czyli takim, który nie zawiera mleka w proszku, a składa się tylko z mleka i żywych kultur bakterii). Jeśli chodzi o owoce, możesz dodać dowolne, takie jakie lubisz najbardziej. Latem znakomicie spiszą się maliny, jagody, wiśnie, czereśnie albo ulubiona przeze mnie cierpka czarna porzeczka, którą dobrze równoważy delikatny, kremowy naturalny jogurt.

Placki są bardzo łatwe w przygotowaniu i udają się od pierwszego podejścia. Z podanych proporcji otrzymasz 12 sztuk.

Sprawdź też:

Małdrzyki krakowskie

Małdrzyki krakowskie

Małdrzyki krakowskie

Małdrzyki krakowskie

Małdrzyki krakowskie – PRZEPIS:

  1. Przygotuj sos: opłucz porzeczki, usuń szypułki, po czym w misce wymieszaj owoce z jogurtem i odstaw.
  2. W malakserze zmiksuj na gładko twaróg, jajka, roztopione na patelni masło oraz wanilię. Dodaj mąkę i ponownie dokładnie zmiksuj. Ciasto powinno być gęste, klejące i puszyste.
  3. Na patelni rozgrzej trochę masła i oleju. Smaż placki, nakładając ciasto łyżką i lekko ugniatając je na patelni. Placki powinny być dość grube (ZOBACZ), a jeśli ciasto za bardzo będzie kleić się do łyżki, zsuwaj je na patelnię przy pomocy drugiej łyżki.
  4. Pozwól plackom smażyć się bez pośpiechu – poznasz, że są gotowe do przewrócenia na drugą stronę, kiedy na krawędziach zmienią kolor i wyraźnie zaczną tężeć. Gotowe, usmażone z jednej strony placki są zwarte, dlatego nie powinno być żadnego problemu z przewróceniem ich na drugą stronę oraz zdjęciem z patelni. W miarę stygnięcia, stają się jeszcze bardziej zwarte (ZOBACZ).
  5. Placki podawaj z porzeczkami i jogurtem. W razie potrzeby porcje możesz dosłodzić miodem, organicznym syropem daktylowym lub ewentualnie cukrem (najlepiej kokosowym).

Małdrzyki krakowskie

Małdrzyki krakowskie

Małdrzyki krakowskie

Małdrzyki krakowskie

Małdrzyki krakowskie

Wpis powstał we współpracy z właścicielem marki Zott.