- 10 kwiatów cukinii (najlepiej żeńskich, czyli z wykształconą małą cukinią)
- 200 g ricotty (Galbani)
- trochę zmielonej kolendry (Hambleden)
- garść świeżych listków mięty
- papryczka chilli
- trochę parmezanu
- 200 g mąki
- 350 ml wody gazowanej
- olej do smażenia na głębokim tłuszczu
Kwiaty cukinii, smażone krótko w tempurze, na głębokim tłuszczu, smakują wybornie.
Wiem, że nie jest łatwo je zdobyć, ale zdecydowanie warto się postarać.
PRZEPIS:
1. Do miski dodaj ricottę, trochę świeżo startego parmezanu, drobno posiekane listki mięty, posiekaną papryczkę chilli (bez pestek) oraz kolendrę. Wymieszaj.
2. Usuń pręciki z wnętrza kwiatów cukinii. Przełóż masę serową do foliowego woreczka i utnij róg (nie za duży!), tworząc w ten sposób coś na kształt rękawa cukierniczego. Ostrożnie napełnij kwiaty ricottą. Pójdzie łatwiej, jeśli poprosisz o pomoc drugą osobę, która pomoże rozłożyć listki kwiatów. Nadziane ricottą kwiaty lekko zwiń u góry.
3. Przygotuj tempurę – do miski dodaj mąkę, wodę gazowaną i trochę soli, a następnie zmiksuj wszystko na gładką masę. Ciasto nie może być zbyt gęste, powinno dokładnie oblepiać kwiaty, ale zarazem swobodnie spływać. W razie potrzeby, dodaj trochę więcej mąki lub wody. Tempura świetnie sprawdza się w przypadku smażonych warzyw, krewetek czy ryb.
4. W garnku lub głębokim rondlu rozgrzej olej. Ilość oleju, której będziesz potrzebować, zależy od wielkości i rodzaju naczynia. Ja do smażenia na głębokim tłuszczu używam dużego woka. W tym przypadku zużyłem litr oleju. Olej powinien mieć temperaturę 180 stopni. Sprawdź to kuchennym termometrem albo wrzuć do oleju np. kawałek ziemniaka. Jeśli szybko się zrumieni, zacznie skwierczeć, a spod niego zaczną wydobywać się bąbelki, będzie to oznaczać, że temperatura jest właściwa.
5. Zanurzaj kwiaty cukinii w całości w misce z tempurą i wrzucaj je na olej – ruchem od siebie. Smaż nie więcej niż 2-3 kwiaty równocześnie, inaczej mogą się posklejać.
6. Kiedy kwiaty się przyrumienią, wyłów je łyżką cedzakową i odłóż na talerz wyłożony papierowym ręcznikiem, by odsączyć nadmiar tłuszczu.
7. Gotowe kwiaty posyp szczyptą soli gruboziarnistej i od razu podawaj.
Smacznego!
Cudowności
Jakie to jest dobre!!! Pierwszy raz w życiu jadłam kwiaty cukinii, smakują obłędnie. Żałuję że nie odważyłam się wcześniej;)