Omlet z kimchi – świetne antidotum na zimne poranki.
Omlet z kimchi to świetne antidotum na zimne poranki. Jest pikantny, rozgrzewający i sycący, a do tego smaży się szybko i smakuje naprawdę wybornie. Jeżeli lubisz ostre, wyraziste smaki, a obok omletu nie potrafisz przejść obojętnie, ten przepis jest właśnie dla Ciebie.
Jako że omletów lelawych (we francuskim stylu) po prostu nie lubimy, dla nas przyrządzam je tak, by były nieco bardziej wysmażone, a przede wszystkim puchate. Taki właśnie omlet proponuję w poniższym przepisie. Mleko to składnik opcjonalny. Dodatek mleka sprawia, że omlet jest kremowy i bardziej puszysty. Jeżeli wolisz, możesz je pominąć (albo zastąpić mlekiem roślinnym, np. kokosowym lub ryżowym).
Kimchi z dyni dojrzewa z czasem. Nabiera smaku z każdym tygodniem, dlatego najlepiej odstawić je na dłużej niż kilka dni i nie otwierać słoika zbyt wcześnie. Im dłużej stoi, tym lepiej smakuje. Dodając je po trochu do różnych potraw najłatwiej przekonać się, jak zmienia się jego smak. Naszym zdaniem najlepsze jest po mniej więcej 4 tygodniach, kiedy nabiera głębi i równowagi.
Do omletu możesz dodać dowolne kimchi, nie tylko kimchi z dyni.
Sprawdź też: Zimowe śniadania
Omlet z kimchi – SKŁADNIKI na 2 omlety:
- 6 jajek (zerówki, wolny chów, rozmiar L)
- (opcjonalnie) 6 łyżek świeżego mleka (półtłustego lub tłustego, tu: 2%); może być również mleko roślinne
- ok. 150 g kimchi z dyni (Hobak Kimchi) lub z dowolnego innego warzywa (dodaj, jakie lubisz)
- duża garść orzechów nerkowca
- duża garść listków kolendry
- czarny pieprz (świeżo mielony lub utłuczony w moździerzu)
- ghee / masło klarowane do smażenia
Omlet z kimchi – PRZEPIS:
- Kimchi z dyni pokrój w cienkie paski (lub fachowo – w julienne). Oderwij od łodyżek listki kolendry i odłóż. Grubo posiekaj orzechy.
- Wbij do miski 3 jajka, dodaj 3 łyżki mleka, szczyptę pieprzu i wymieszaj. Nie dodaję soli ani zbyt wiele pieprzu, ponieważ kimchi jest już wystarczająco słone i ostre.
- Wlej jajka na patelnię natłuszczoną ghee (lub masłem). Używam patelni o średnicy ok. 20 cm – omlet powinien być dość puchaty. Kiedy krawędzie omletu zaczną się ścinać, możesz je lekko ponadrywać tak, by płynna masa jajeczna z wierzchu spłynęła pod spód (to ten sam patent, którego używam przy smażeniu frittaty).
- Gdy wierzchnia warstwa omletu zacznie się ścinać, dodaj trochę kimchi i listków kolendry, po czym używając szpatułki dwukrotnie zawiń omlet, nadając mu taki kształt, jak na zdjęciach.
- Przełóż omlet na talerz, dodaj więcej kimchi, posyp kolendrą i orzechami.
- Drugi omlet usmaż w ten sam sposób.