• 250 g jarmużu (bez łodyg)
  • 50 g orzechów nerkowca
  • ok. 20 g świeżo startego parmezanu
  • ok. 50 ml oliwy extra vergine
  • 300-400 ml wody mineralnej
  • sól, pieprz

Pesto z jarmużu.

Wiele osób jest zdania, że pesto można przygotować wyłącznie według klasycznej receptury – ze świeżej bazylii i orzeszków pinii. Moim zdaniem, do pesto można wykorzystać również inne rodzaje orzechów, a nawet nasiona słonecznika, różnego rodzaju zioła, szpinak albo właśnie jarmuż.

Sprawdź też:

PESTO Z BAZYLIIPESTO Z MIĘTY

Pesto z jarmużu ma tę zaletę, że zachowuje idealnie zielony kolor i jest znacznie wydajniejsze. By pesto przybrało odpowiednią konsystencję, potrzeba dość dużo płynów (w tym przypadku oliwy i wody mineralnej). Ich proporcje dobrałem tak, aby smak oliwy był wyraźnie wyczuwalny, ale jednocześnie, by pesto nie było bardzo kaloryczne. Jeśli jednak wolisz dodać więcej oliwy, nic nie stoi na przeszkodzie – zmniejsz wtedy ilość użytej wody.

jarmuz

Pesto możesz wykorzystać do makaronu – ZOBACZ. Świetnie sprawdzi się również w risotto, dokładnie tak jak w tym przepisie – RISOTTO Z BAZYLIOWYM PESTO

Pesto jarmuz L_04

PRZEPIS:

1. Zalej wrzątkiem orzechy nerkowca, przykryj i odstaw.

2. Usuń łodygi z liści jarmużu i podgotuj liście w wodzie przez ok. 10 minut, aż zmiękną.

3. Dokładnie rozgnieć orzechy w moździerzu.

4. Odcedź jarmuż i przelej liście zimną wodą.

5. Wrzuć jarmuż do blendera, dodaj oliwę i wlej stopniowo tyle wody, żeby jarmuż łatwo zmiksował się na gładką pastę.

6. Dodaj rozgniecione orzechy, świeżo starty parmezan, szczyptę soli i dużo pieprzu, a następnie wszystko zmiksuj tak, by składniki dobrze się połączyły. Spróbuj pesto i w razie potrzeby dodaj więcej przypraw, parmezanu lub oliwy.

Smacznego!

Pesto jarmuz L_05