Shivid Polow.

Shivid Polow to perski przepis na ryż z koperkiem. Jest wręcz stworzony dla miłośników aromatycznego koperku, który – jak widać – świetnie komponuje się nie tylko z młodymi ziemniakami. W tym prostym daniu koperku jest naprawdę sporo.

Metoda przyrządzania jest bardzo podobna do gotowania Zereskh Polow, czyli szafranowego ryżu z berberysem, na który przepis podawałem całkiem niedawno. Shivid Polow również robi się łatwo i przyjemnie. Wodę szafranową przygotujesz w kilka chwil – wystarczy do tego szafran i wrzątek. Najwięcej czasu zajmuje skubanie listków koperku, ale ta monotonna czynność, na której chcąc nie chcąc trzeba skupić uwagę, ma w sobie coś relaksującego i kojącego 🙂

Tytułem przypomnienia: polow (u nas znany jako pilaw) to aromatyczny ryż mieszany i długo gotowany z różnymi dodatkami, np. z warzywami, ziołami, suszonymi owocami lub mięsem.

Shivid Polow

Shivid Polow

Shivid Polow – SKŁADNIKI na 2 porcje:

Shivid Polow – PRZEPIS:

 1. Bardzo dokładnie przepłucz ryż (tak jak w tym przepisie – patrz pkt 1 opisu), po czym namocz go przez noc. W tym celu przełóż ryż do miski, zalej wodą, dodaj szczyptę soli, przykryj talerzem i odstaw.
 2. Ugotuj ryż (ok. 10 minut) zgodnie z opisem w tym przepisie – patrz pkt 2, a następnie przelej zimną bieżącą wodą, by zatrzymać proces gotowania.
 3. Oderwij listki koperku od łodyżek, grubo posiekaj i przełóż do miski. Dodaj utłuczony w moździerzu pieprz i wymieszaj.
 4. Na dno niedużego głębokiego rondla (u mnie: o średnicy 18 cm) wlej 2 łyżki oleju i 2 łyżki wody. Płyn powinien pokryć całe dno garnka. Ułóż na nim i lekko uklep łyżką warstwę ugotowanego ryżu (ok. 1/3), a następnie na ryżu rozsyp porcję listków koperku.
 5. Pozostały ryż przełóż do miski z resztą koperku i wymieszaj.
 6. Przełóż zawartość miski do garnka. Uklep ryż drewnianą łyżką, po czym szyjką łyżki zrób w ryżu 5 wgłębień  (przez całą zawartość garnka, do dna).
 7. Przykryj rondel pokrywką i gotuj 10 minut.
 8. Wymieszaj wodę szafranową z dwiema łyżkami oleju. Taką mieszanką po 10 minutach gotowania polej powierzchnię ryżu.
 9. Owiń pokrywkę czystą bawełnianą ścierką, przykryj rondel i paruj ryż na małym ogniu przez 60 minut.
 10. Gotowy ryż wyłóż na talerz. Możesz zrobić to w następujący sposób: lekko potrząśnij rondlem – ryż powinien odejść od ścianek. Przykryj garnek talerzem i obróć – ryż powinien płynnie wyjechać z rondla na talerz, zachowując formę placka (ZOBACZ). Jeżeli jednak Twój ryż przywrze do rondla (to m.in. kwestia powłoki) lub nie zachowa formy placka i rozsypie się, nie przejmuj się i podaj go na sypko. Najczęściej Shivid Polow podaje się właśnie na sypko, w głębokim talerzu lub misce. Najsmaczniejsza jest w nim spieczona ryżowa skórka, dlatego warto pozostawić ją w większych kawałkach.
 11. Shivid Polow możesz podać jako samodzielne danie (tak jak ja) albo jako dodatek do ryby, indyka czy kurczaka.

Na podstawie przepisu z MyPersianKitchen.

Shivid Polow

Shivid Polow