Suszona persymona – jak to zrobić w domu?

Suszona persymona to tradycyjna przekąska, popularna w krajach wschodniej Azji. W Korei znana jest jako gotgam, w Chinach występuje pod nazwą shìbǐng, a w Japonii – hoshigaki. Suszonej persymony używa się nie tylko jako samodzielnej przegryzki, ale również do produkcji wina oraz jako bazy prostych deserów, na przykład koreańskiego gotgam-ssam (zawijana persymona), który polega na tym, że orzech włoski owija się suszonym owocem kaki (podobnie jak np. w Portugalii i Hiszpanii, gdzie suszone figi nadziewa się orzechem włoskim).

W Azji suszy się persymony różnych odmian. W pełni dojrzałe owoce mają cienką skórkę, są miękkie i słodkie. Persymony przeznaczone do suszenia zbiera się, gdy są jeszcze niedojrzałe, jędrne i bardziej cierpkie niż słodkie; dojrzewają już po zbiorach.

Metody suszenia persymon różnią się w zależności od kraju. W Chinach owoce obiera się ze skórki i suszy na drewnianych tacach. W Japonii owoce pozbawione skórek suszy się w postaci zawieszonej na pędach persymonowych drzew, a w trakcie suszenia dodatkowo codziennie robi im się masaż :-) Dzięki temu gotowe japońskie suszone persymony zyskują jedyny w swoim rodzaju, charakterystyczny kształt i teksturę, która odróżnia je od tych z Chin i Korei. W Korei obrane ze skóry persymony suszy się podwieszone na linkach ze słomy ryżowej (saekki) w słonecznym i przewiewnym miejscu. Po mniej więcej trzech tygodniach, gdy owoce skurczą się do 75% swojej pierwotnej wagi, pokrywa się je suszoną słomą ryżową i przechowuje w skrzynkach w chłodnym miejscu. Proces suszenia kończy się w momencie, gdy wierzchnią warstwę owoców pokryje sproszkowana „skorupka” powstała z naturalnie zawartej i uwolnionej z nich fruktozy.

Persymony są bardzo dobrym źródłem witaminy A i C. Kaloryczność suszonej persymony jest zbliżona do większości innych słodkich suszonych owoców i wynosi ok. 300 kcal / 100 g. Zawarte w niej składniki odżywcze to przede wszystkim węglowodany (45%), błonnik (15%), białko (6%) oraz tłuszcz (>1%).

Do suszenia świetnie nadają się wszystkie persymony, także te mniejsze o nieidealnej skórce, którą i tak się obiera. Wielkość i uroda owoców nie mają wpływu na smak suszek, które są przepyszne :-) Miękkie, lekko ciągnące i słodkie. Zamiast sięgać po przetworzone słodycze, warto przestawić się na zdrowszą alternatywę, a świeże daktyle i suszone owoce sprawdzają się w tej roli znakomicie. Wystarczą 1-2 kawałki, by skutecznie zaspokoić zapotrzebowanie na słodkie smaki :-)

W warunkach domowych najprościej ususzyć persymony obrane ze skóry i pokrojone w plastry. Owoce nie wymagają żadnej dodatkowej obróbki ani dodatków. Wystarczy ułożyć je na tacach dehydratora, włączyć urządzenie i po kilkunastu godzinach suszona persymona jest gotowa. Persymony suszę tak, by uzyskać mięsiste „talarki”, a nie chrupiące chipsy. Jeżeli chcesz zrobić z nich chipsy, pokrój je w cieńsze plastry i ewentualnie wydłuż czas suszenia.

Dehydrator to po prostu suszarka do produktów spożywczych. Więcej o tym, jak działa, jakie ma zalety oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie przeczytasz w tym wpisie.

Sprawdź też inne przepisy #PERSYMONA

Suszona persymona

Suszona persymona

Suszona persymona

Suszona persymona

Suszona persymona – SKŁADNIKI:

  • 12-18 persymon (w zależności od wielkości), po 2-3 persymony na jedną tacę dehydratora

Jeżeli używasz większego dehydratora (np. z 10 dużymi półkami) możesz jednorazowo ususzyć odpowiednio więcej owoców (nawet do 40 sztuk).

Suszona persymona – PRZEPIS:

  1. Obierz persymony ze skóry i pokrój w plastry o grubości około 1 centymetra. Nie muszą być idealnie równej grubości, nieco cieńsze lub nieco grubsze też będą dobre. Skrajne cząstki (bez twardej szypułki) odłóż i dodaj na przykład do owsianki lub jogurtu.
  2. Rozłóż plastry owoców na tacach dehydratora (używam modelu Zyle, który w świetnej cenie możesz zamówić w tym sklepie) w taki sposób, by nie zachodziły na siebie, a ciepłe powietrze mogło swobodnie między nimi przepływać.
  3. Wstaw tace do dehydratora i susz przez ok. 13-14 godzin w temperaturze 60 stopni.
  4. Po tym czasie przełóż persymony na talerz lub do miski, by wystygły. Możesz też zostawić je w dehydratorze na kilka godzin, a kiedy temperatura maszyny obniży się, owoce również ostygną.
  5. Przechowuj w temperaturze pokojowej, tak samo jak inne suszone owoce.

Suszona persymona

Suszona persymona

Suszona persymona

Suszona persymona

Suszona persymona

Suszona persymona

Suszona persymona