Wrocław na weekend – 15 miejsc, które warto odwiedzić.

Wrocław na weekend to przewodnik bardzo subiektywny. W sam raz na krótszy lub dłuższy weekend. A kolejny przedłużony czeka nas już niebawem, bo na przełomie maja i czerwca! Kalendarz sprzyja wycieczkom :-)

Wrocław na weekend

I. Mostek Pokutnic

Mostek Pokutnic (albo Mostek Czarownic) to najwyższy „most” we Wrocławiu. I bardzo fajny punkt widokowy, który jest po prostu zawieszonym na wysokości ok. 45 metrów nad ziemią łącznikiem pomiędzy wieżami katedry św. Marii Magdaleny.

Na wieżę trzeba wejść o własnych siłach, nie ma windy, a schody są dość strome. Niektórzy po drodze sprawiają wrażenie, jakby mieli wypluć płuca albo odpuszczają, bo objawia się lęk wysokości, ale naprawdę nie ma czego się obawiać :-) Widok wart jest chwili wysiłku, przy dobrej kondycji wchodzi się na górę raz-dwa.

Bilet: 5 zł

Gdzie: Szewska 10

Wrocław na weekend

Wrocław na weekend

Wrocław na weekend

II. Polinka

Kolejka gondolowa Politechniki Wrocławskiej. Polinka kursuje nad Odrą przez cały rok – pomiędzy głównym kampusem Politechniki na Wybrzeżu Stanisława Wyspiańskiego a Geocentrum przy ul. Na Grobli. Liczy sobie dwa wagoniki, każdy mieści maksymalnie do 15 osób, choć przejazd w takim ścisku musi przypominać wjazd zimą kolejką linową na Kasprowy – w samo południe ;-)

Bilet: 3 PLN, do kupienia w automacie. Bilety na kolejkę są oddzielne od komunikacji miejskiej, nie da się przejechać Polinką na zwykłym bilecie MPK.

Gdzie: Na Grobli 2

Wrocław na weekend

Wrocław na weekend

III. Wyspy na Odrze

Wyspa Słodowa

Wyspa Słodowa – jedna z najfajniejszych wysepek na Odrze, obowiązkowy punkt spacerowy przez cały rok. Kiedy jest ciepło, tłum na wyspie gęstnieje. Zaczynają się pikniki i mini grille, działają bary i knajpy na barkach, w wakacje startuje kino plenerowe, są koncerty i inne atrakcje. Na noc Wyspa Słodowa jest zamykana.

Wyspa Daliowa

Najmniejsza z wrocławskich wysepek na Odrze, a na niej m.in. rzeźba miejska – stalowe żebra (wg projektu Oskara Zięty). Zwykle pełno tu selfie-masters oraz dzieciarni śmigającej pomiędzy żebrami.

Wrocław na weekend

Wrocław na weekend
Wrocław na weekend

IV. Pergola i fontanna

Pergola powstała w 1913 roku według projektu Hansa Poelziga przy okazji Wystawy Stulecia. Otacza sztuczny staw z fontanną przy Hali Stulecia. Fajne miejsce na spacer. I na koncert. Fontanna jest nie byle jaka, bo multimedialna. To największa tego rodzaju fontanna w Polsce i jedna z największych w Europie. Multimedialne pokazy odbywają się od wiosny do jesieni, bardzo warto się wybrać. Gdzieś w przestworzach Instagramu mamy z któregoś pokazu zdjęcia lub film. Albo jedno i drugie. Jeśli uda się to odgruzować, dodamy link.

Gdzie: Wystawowa 1

Doceń ten kadr: to nanosekunda bez bohaterów drugiego planu ;-)

Wrocław na weekend

V. Bulwar Politechniki Wrocławskiej

Spacery, spacery! Promenada wzdłuż Odry, zaczyna się na wysokości jazu i ciągnie do stacji Polinki. Urządzono tu plażę, pojawiły się ławki i miejsca do pikników albo polegiwania na kocu ;-) Są miejsca do cumowania dla łodzi i kajaków.

Gdzie: Wybrzeże Stanisława Wyspiańskiego

Wrocław na weekend

Wrocław na weekend

Wrocław na weekend

Wrocław na weekend

VI. Wrocławskie Neony

Jedno z najbardziej kolorowych, a w nocy na pewno najbardziej rozświetlone podwórko w całym Wrocławiu, powstałe dzięki pasji Tomasza Kosmalskiego. Zjawiskowa galeria neonów, którą po zmroku rozjaśnia kilkadziesiąt zabytkowych świecących napisów należących do nieistniejących dziś w większości sklepów, firm, kin, restauracji i domów handlowych.

Gdzie: KluboGaleria Fundacji Neon Side, ul. Ruska 46C

VII. Bulwar Xawerego Dunikowskiego

Bulwar na południowym brzegu Odry, na odcinku od Mostu Piaskowego do Mostu Pokoju, którego część jest jednocześnie odcinkiem Promenady Staromiejskiej. Fajne miejsce na spacery, z widokiem na Ostrów Tumski.

Wrocław na weekend

VIII. Krasnale

Dawno temu były bardziej ukryte i przez to unikalne. Znaleźć i dobrze sfotografować krasnala to było coś. Dziś wrocławskie skrzaty – sympatyczny symbol miasta – są wszędzie, ale i tak wciąż fajnie jest namierzyć kolejnego stwora, w nowej nieznanej wcześniej lokalizacji. O historii wrocławskich krasnali więcej przeczytasz tutaj.

Przy okazji: mały konkurs :-) Gdzie „mieszka” krasnal ze zdjęcia? Im dokładniejszy adres, tym większe szanse na nagrodę, a będzie nią znakomity zestaw luksusowych słodyczy OCTOchocolate (to sub-brand Cocoa). Do dzieła :-) Odpowiedzi przesyłajcie na kontakt@facetikuchnia.com.pl albo dodawajcie w komentarzach pod tym wpisem (ignorujcie komunikat o spamie, wszystkie dodane odpowiedzi zostaną przez nas włączone). Na zgłoszenia czekamy do 12 maja do końca dnia.

Wrocław na weekend

Wroclaw na weekend

IX. Narodowe Forum Muzyki

Narodowe Forum Muzyki to nowoczesny obiekt architektoniczny mieszczący kompleks sal koncertowych. Pod względem jakości projektu i wykonania przewyższa sporo swych zagranicznych odpowiedników (np. Casa da Música w Porto). Nawet jeżeli nie wybierasz się tu na koncert, warto obejrzeć samą bryłę budynku.

Gdzie: Plac Wolności 1

X. Wrocławski Bazar Smakoszy w Browarze Mieszczańskim

Wrocławski Bazar Smakoszy przypomina stołeczne targi śniadaniowe. Skupia lokalnych i regionalnych producentów i importerów szeroko rozumianej zdrowej żywności, rolników i wszystkich innych zaliczanych do pojemnej paczki pod tytułem foodies. Można tu kupić fajne jedzenie, zjeść coś dobrego, napić się kawy albo herbaty, przy dobrej pogodzie posiedzieć na zewnątrz i pogrzać się w słońcu. Bazar jest czynny tylko w niedziele, co trochę ogranicza dostępność, ale skoro nawet my – wpadając do Wro przelotem na weekend – daliśmy radę, każdemu się uda ;-)

Gdzie: Hubska 44 / Paczkowska 26, w każdą niedzielę od 10:00 do 15:00

Wrocław na weekend

Wrocław na weekend

Poniżej: łomnicki ser z surowego (niepasteryzowanego) koziego mleka z rozmarynem. Dojrzewający 5 miesięcy, bardzo smaczny. Kosztuje 100 zł/kg czyli prawie tyle co rewelacyjny craftowy Fiore Sardo na San Benedetto w Cagliari, ale naprawdę warto. Taki krążek to tylko nieco ponad 40 zł, a ile przyjemności :-)

Wrocław na weekend

A to młody ser z czarnuszką:

Wrocław na weekend

XI. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Najkrócej rzecz ujmując: to taki wrocławski Powsin, tyle że w centrum miasta – ledwie 2 km od Rynku. Założony w roku 1811, położony częściowo w obrębie Ostrowa Tumskiego. Warto tu zajrzeć o każdej porze roku, a wiosną szczególnie :-)

Wrocław na weekend

Wrocław na weekend

Wrocław na weekend

Wrocław na weekend

XII. Ogród Japoński

Ogród Japoński to ogród botaniczny nieopodal Parku Szczytnickiego, Hali Stulecia i Pergoli. Piękne miejsce na spacery i kontakt z przyrodą, szczególnie od wiosny do jesieni. Byłoby idealne na randki, gdyby ograniczyć ilość odwiedzających. Jak to zrobić? Na przykład drastycznie podnosząc ceny biletów :P

Bilet: 4 zł / ulgowy 2 zł / dzieciarnia do lat 3 bezpłatnie

Gdzie: Adama Mickiewicza 1

Wrocław na weekend

XIII. Sky Tower 

Wieża z punktem widokowym na 49 piętrze. Roztacza się stąd bardzo fajna panorama Wrocławia, ale generalnie platforma widokowa w Sky Tower to strefa o niewykorzystanym potencjale. Szkoda, że panorama jest panoramiczna tylko w części – nie obejmuje całego piętra (naokoło), a tylko jego wydzieloną cząstkę. Nie zaszkodziłaby też choćby kawiarnia z barem, cokolwiek, co pozwoliłoby spędzić w Sky Tower trochę więcej czasu i pokontemplować widok. A tu nic. Można tylko wjechać, popatrzeć z góry w mniejszym lub większym tłumie (powierzchnia punktu widokowego nie oszałamia) i zjechać. Dla widoków warto, ale to jedna z tych atrakcji zrealizowanych na pół gwizdka.

Bilet: 15 zł/30 minut na piętrze

Gdzie: ul. Powstańców Śląskich 9

Wrocław na weekend

Wrocław na weekend

XIV. Hala Targowa

Fajna hala w starym stylu. Bardzo dobry wybór świeżych owoców, warzyw, bakalii. Znajdziesz tu wszelkie odmiany orzechów, świeże daktyle izraelskie, kawy, herbaty. I maleńką kawiarnię, w której można kupić kawowe akcesoria z chemexem na czele albo napić się kawy parzonej różnymi, niekoniecznie powszechnie znanymi metodami.

Gdzie: Piaskowa 17

Wrocław na weekend

XV. Sprawdź też:

Wrocław na weekend

XVI. Murale

W bonusie – murale. W całym mieście, kto lubi ten doceni, będzie szukać i fotografować. Więcej na moim prywatnym Insta.

Wrocław na weekend

Wrocław na weekend

Wrocław na weekend

Wroclaw na weekend