Carpaccio ze śliwek.

To, co pojawia się w naturze w tym samym czasie, zwykle wspaniale do siebie pasuje. Tak właśnie jest z kasztanami i śliwkami, które dla mnie są jednymi z głównych zwiastunów jesieni. Śliwki świetnie nadają się do niecodziennego owocowego carpaccio. Ze względu na pestkę nie pokroisz ich na carpaccio w całości, ale tego, co zostanie w żadnym razie nie wyrzucaj – owocowe „środki” możesz po prostu zjeść albo na przykład lekko poddusić, skarmelizować i podać do gofrów, naleśników czy nawet mięsa.

Śliwkowe carpaccio dopełniają dwa proste dodatki – moje ulubione gotowane kasztany i wyrazisty w smaku ser. To rzemieślnicza Robiola di Roccaverano DOP z koziego mleka, o chronionym pochodzeniu i certyfikowana przez Slow Food, która przyjechała z nami z tegorocznej edycji Cheese w Bra. Wytwarzana jest w Asti, w Azienda Agricola Stutz. Ser jest przez kilka miesięcy starzony, dojrzewa w dwóch wariantach – w liściach kasztanowca lub w liściach winogron. Wybraliśmy wersję „kasztanową”, ponieważ jest bardziej pikantna i ma ciekawszy smak. Kiedy będziesz w Piemoncie, spróbuj Robioli di Roccaverano w dowolnej fazie dojrzewania; występuje także jako delikatny świeży twarożkowy serek, z którego robi się m.in. twarogowe lody. Smakuje wyśmienicie, jak wszystkie rzemieślnicze sery z koziego mleka :-)

Robiola di Roccaverano DOP ma mocny, wyrazisty, grzybowo-orzechowy posmak, stąd pomysł, by pokroić ją niemal tak cienko jak truflę. Oczywiście, sprawdzi się tu również inny ser, choćby dobrej jakości Parmigiano Reggiano (w kawałku!) pokruszony bezpośrednio nad talarzem. Carpaccio możesz podać jako lekką przystawkę, prosty deser lub śniadanie.

Sprawdź też:

Carpaccio ze śliwek

Carpaccio ze śliwek

Carpaccio ze śliwek

Carpaccio ze śliwek – SKŁADNIKI na 2 porcje:

  • ok. 10 dużych śliwek
  • ok. 100-150 g wyrazistego sera (tu: Robiola di Roccaverano DOP z czystego koziego mleka)
  • 100 g kasztanów jadalnych (gotowanych)
  • garść listków rukoli
  • oliwa extra vergine jak najlepszej jakości

Carpaccio ze śliwek – PRZEPIS:

  1. Umyte śliwki pokrój w cienkie plasterki, używając ostrego noża albo mandoliny. 
  2. Na jednym dużym talerzu (albo na dwóch mniejszych) rozłóż pojedynczą warstwę plasterków śliwek. 
  3. Dodaj równie cienkie plasterki sera (tu również warto użyć mandoliny) oraz połamane na mniejsze kawałki gotowane kasztany. 
  4. Na koniec dodaj jeszcze trochę listków rukoli i skrop sałatkę oliwą. Podawaj od razu.

Carpaccio ze śliwek

Carpaccio ze śliwek