• 5 średnich cukinii
  • pęczek bazylii
  • garść świeżych listków mięty
  • 2 garście uprażonych nerkowców
  • oliwa extra vergine
  • pieprz, sól
  • trochę mrożonych porzeczek

Chłodnik z cukinii i bazylii z pyszną granitą porzeczkową – świetna rzecz na letnie upały.

To rewelacyjny lekki chłodnik z samych warzyw, bez dodatku jogurtu, maślanki czy innych zagęszczaczy. Zioła i prażone orzechy nerkowca są w nim bardzo dobrze wyczuwalne i dodają całości wyjątkowego, głębokiego smaku.

Orzechy nerkowca uprażyłem wcześniej w piekarniku (ZOBACZ). Wystarczy rozgrzać piekarnik do temperatury 200 stopni, blachę wyłożyć folią aluminiową lub papierem do pieczenia, rozsypać orzechy i wstawić do piekarnika. Piecz orzechy do momentu, aż zaczną się rumienić.

Smaku nerkowców przygotowanych w ten sposób nie da się porównać z niczym innym – smakują po prostu obłędnie. Do uprażenia orzechów możesz użyć również patelni, warto jednak skorzystać z piekarnika, tym bardziej, że można zawczasu uprażyć je w ten sposób w większej ilości i korzystać z tych zasobów w kuchni, w miarę potrzeb. Tak jak już kiedyś wspomniałem, często przy okazji korzystania z piekarnika do przygotowania innych dań, na koniec dodatkowo prażę różnego rodzaju orzechy na zapas.

Chlodnik z cukinii L_09

Granitę przygotowałem z czerwonych porzeczek z własnego ogrodu. Wystarczy po prostu zamrozić umyte i osuszone porzeczki w plastikowym woreczku, a później tylko wyjąć z zamrażalnika i od razu zmiksować. Kwaskowaty smak porzeczek bardzo dobrze współgra z chłodnikiem z cukinii.

Chlodnik z cukinii L_06

PRZEPIS:

1. Cukinie przekrój wzdłuż na pół i posiekaj na plasterki. Jeśli używasz starszej i większej cukinii przekrój wzdłuż na ćwiartki i odetnij gniazda nasienne.

2. Podsmaż cukinię w głębokim rondlu pod przykryciem przez kilka minut, aż zacznie mięknąć. Wlej wodę (tyle, żeby poziom wody zrównał się z cukiniami) i duś jeszcze ok. 10-15 minut. Odstaw do wystygnięcia.

3. W blenderze zmiksuj cukinię wraz z wodą, bazylią, miętą, nerkowcami oraz solą, pieprzem i oliwą (trzy ostatnie w ilości według uznania). W razie potrzeby miksuj partiami. Jeśli zupa będzie zbyt gęsta, dodaj trochę wody.

4. Wstaw chłodnik do lodówki na noc.

5. Przed podaniem zmiksuj (niezbyt drobno) mrożone porzeczki, tak by otrzymać granitę.

6. Rozlej chłodnik do wysokich szklanek. Na wierzchu każdej porcji ułóż granitę porzeczkową i od razu podawaj.

Smacznego!

Chlodnik z cukinii L_01

Chlodnik z cukinii L_03