Wypłacasz z bankomatów za granicą?

Płacisz gotówką na zagranicznych wakacjach? Co będzie, gdy ją zgubisz albo Cię okradną? Ogranicz ryzyko, skorzystaj z darmowego ubezpieczenia wypłat z bankomatów i podróżuj beztrosko!

Karta na wakacjach

Karty płatnicze na zawsze zmieniły sposób podróżowania. Kiedyś trzeba było mieć przy sobie gotówkę (lub czeki podróżne) i – jak w reklamie – saszeta biła po oczach ;-). W takich warunkach nieprzewidziane wydatki mogły skutecznie rozmontować z góry zaplanowany urlopowy budżet. Wówczas podróżnik zdany był najczęściej na pomoc rodziny lub wsparcie konsula.

Dziś gotówkę można bez problemu wypłacić z zagranicznego bankomatu. Coraz więcej banków oferuje też karty wielowalutowe. Cywilizują się bankowe kursy walut, po których rozliczane są transakcje kartowe, w tym DCC (Dynamic Currency Conversion – więcej we wpisie: Pieniądze na wakacjach). To wszystko sprawia, że dostęp do własnych pieniędzy poza granicami kraju, z dala od miejsca zamieszkania jest nieporównanie łatwiejszy niż kiedyś. Nie znaczy to jednak, że zawsze bezpieczny.

Wypłacasz z bankomatów za granicą? Musisz to przeczytać!

Z badań zachowań konsumenckich wynika, że choć płatności przy użyciu kart, smartfonów i innych instrumentów z każdym rokiem wyraźnie zyskują w Polsce na popularności, za granicą wciąż zdarza nam się korzystać z gotówki. I to nie bacząc na ryzyko! Tymczasem zgubioną czy skradzioną kartę można błyskawicznie zastrzec, natomiast utraconej gotówki już się nie odzyska. A przecież nikt nie lubi gubić pieniędzy na urlopie.

Wypłacasz z bankomatów za granicą?

Popularność saszety szczęśliwie w narodzie zanika, co znaczy, że coraz częściej opuszczamy kraj bez worka pieniędzy za pazuchą. W dalszym ciągu lubimy mieć jednak gotówkę pod ręką, dlatego coraz częściej wypłacamy ją z bankomatów tam, gdzie spędzamy urlop. Za bilety lotnicze, mieszkanie lub hotel czy wynajem samochodu zwykle zapłacić kartą po prostu trzeba. Płatności gotówkowe często wykorzystujemy z kolei przy transakcjach opiewających na mniejsze kwoty, zwykle w granicach 100-150 EUR.

Obiektywnie niewielka kwota może zyskać na znaczeniu, kiedy nieoczekiwanie ją stracimy. Turysta, często z lekka rozproszony i w widocznej na kilometr urlopowej euforii, z klasycznymi akcesoriami typu lustrzanka na ramieniu / cyfrowy aparacik dyndający u szyi / plecak / smartfon w gotowości, bo przecież aparat się nosi, a telefonem fotografuje 🙂 to najłatwiejszy łup dla tych, którzy postanowią szybko coś zyskać cudzym kosztem. Choćby kilkadziesiąt euro.

Bezpieczne wypłaty za granicą. Mastercard Debit Maestro Debit.

Do utraty pieniędzy może dojść zarówno wkrótce po wypłacie i odejściu od bankomatu, jak i nieco później. Na przykład podczas zakupów na lokalnym targu, gdzie karty nie zawsze są akceptowane tak powszechnie, jak w butikach i centrach handlowych. W restauracji, gdy torbę lub plecak z portfelem odwiesimy np. na sąsiednim krześle, nie przewidując, że wśród gości siedzących tuż obok może czaić się złodziej. Albo w zatłoczonym metrze lub pociągu, gdzie aż roi się od kieszonkowców.

Nie daj się okraść

Przewidując takie wypadki, warto pomyśleć o ubezpieczeniu. Klasyczne turystyczne ubezpieczenie podróżne, o którym również zawsze należy pamiętać, pokrywa zwykle – do wysokości ustalonych kwot – takie zdarzenia, jak utrata lub zniszczenie bagażu, sprzętu elektronicznego czy sportowego, skutki amatorskiego uprawiania sportów, transport medyczny (np. w razie wypadku) i tak dalej.

Tego rodzaju ubezpieczenie nie chroni jednak w żaden sposób wypłaty z bankomatu. Tym bardziej warto więc skorzystać z nowej w pełni darmowej oferty, która właśnie trafiła na rynek. To opcja dodatkowego w 100% bezpłatnego i automatycznego ubezpieczenia AXA dla wszystkich posiadaczy kart Mastercard/Maestro wydanych w Polsce, które chroni wypłaty z bankomatu w trakcie podróży zagranicznej.

Warunki

By skorzystać z ubezpieczenia, nie trzeba robić właściwie nic – wystarczy być posiadaczem karty Mastercard Debit lub Maestro Debit, wydanej przez dowolnego wydawcę w Polsce.

Bezpieczne wypłaty za granicą. Mastercard Debit Maestro Debit.

Jak to działa?

 1. Ubezpieczenie jest automatyczne i bezpłatne. Skorzysta z niego każdy posiadacz aktywnej i ważnej (niezastrzeżonej) karty Mastercard Debit lub Maestro Debit, wydanej na terenie Polski.
 2. Ubezpieczeniu podlega wypłata dokonana w bankomacie w trakcie podróży zagranicznej przez ubezpieczonego – poza granicami Polski.
 3. Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje wypłaty kartami Mastercard/Maestro podczas podróży zagranicznych na całym świecie. Rozpoczyna się z chwilą przekroczenia granicy Polski w dniu wyjazdu i trwa do chwili przekroczenia granicy w dniu powrotu, najpóźniej jednak do 60 dnia podróży.
 4. Ubezpieczeniu podlega utrata pieniędzy na skutek:
  – kradzieży*, pod warunkiem, że doszło do niej nie później niż w ciągu 24 godzin od wypłaty,
  – rabunku*, pod warunkiem, że nastąpił nie później niż w ciągu 4 godzin od wypłaty.
  *dla tych, którzy nie widzą większej różnicy między kradzieżą a rabunkiem, kilka słów wyjaśnienia. Kradzież to zabór wypłaconej gotówki bez użycia siły (kiedy np. ktoś niepostrzeżenie pozbawia Cię portfela, ale zwykle nie wiesz – ani kto, ani gdzie). Rabunek to kradzież z użyciem przemocy lub co najmniej groźbą użycia przemocy ze strony napastnika, który wchodzi z Tobą w interakcję, np. grozi Ci nożem lub pobiciem i odbiera pieniądze.
 5. Zdarzenie (kradzież lub rabunek) należy niezwłocznie zgłosić telefonicznie w czynnym całą dobę Centrum Pomocy Assistance AXA oraz lokalnej policji – nie później niż w ciągu 48 godzin.
 6. Po powrocie do kraju (nie później niż w ciągu 7 dni) należy doręczyć Ubezpieczycielowi pisemne zgłoszenie szkody. Do tego raport policyjny ze zgłoszenia zdarzenia i bankowe potwierdzenie wypłaty z bankomatu przy użyciu karty Mastercard/Maestro. Może to być np. wydruk z bankomatu lub potwierdzenie transakcji z serwisu internetowego banku.
 7. Z oferty ubezpieczenia można korzystać wielokrotnie w okresie od 1 sierpnia do 30 września 2017.
 8. Maksymalna kwota wypłaty z ubezpieczenia stanowi równowartość 150 EUR (nie można jej podwyższyć). Jeżeli wypłacisz i stracisz mniej niż 150 EUR, możesz uzyskać maksymalnie tyle, ile wyniosła wypłata. Jeśli wypłacisz i stracisz więcej, otrzymasz maksymalnie równowartość 150 EUR.
 9. Wypłata z ubezpieczenia nastąpi na terenie Polski, w PLN wg średniego kursu NBP obowiązującego w dniu wystąpienia szkody (kradzieży lub rabunku).
 10. Ubezpieczyciel powinien dokonać wypłaty w ciągu 30 dni, licząc od dnia otrzymania zgłoszenia o kradzieży lub rabunku.

Zadbaj o spokój na urlopie

Czas zagranicznych wypraw wakacyjnych trwa, wielu z Was urlop ma wciąż przed sobą, warto więc pamiętać o ubezpieczeniu – także tym od wypłat z bankomatu. By zyskać ochronę, wystarczy tylko jedno: mieć w portfelu kartę z logo Mastercard/Maestro i robić z niej praktyczny użytek 🙂

My w tym roku rozpoczęliśmy letni sezon urlopowy wcześnie, bo już na początku czerwca, ale z ubezpieczenia skorzystamy jeszcze podczas dwóch wypraw we wrześniu. Ty także zadbaj o SPOKÓJ i ogranicz ryzyko, szczególnie podczas zasłużonego wakacyjnego odpoczynku. I mniej stresów na urlopie, tym lepiej. Nikogo nie trzeba chyba do tego przekonywać 🙂