• 100 g gorzkiej czekolady do wypieków (tu: kuwertura czekoladowa Callebaut 80% kakao)
  • pół szklanki mleka roślinnego, np. ryżowego lub zwykłego
  • 3 łyżki oleju (masła) kokosowego (bio)
  • 120 g świeżych daktyli izraelskich (ok. 8 sporych sztuk po wypestkowaniu)

Druga wersja kremu czekoladowego made by Facet i Kuchnia. Tym razem z gorzkiej czekolady o wysokiej zawartości kakao i przepysznych daktyli izraelskich.

Rozejrzyjcie się za daktylami z Izraela. Nie znajdziecie ich w marketach, ale ostatnimi czasy wprowadza je do oferty coraz więcej małych osiedlowych warzywniaków. Warto więc nieco się postarać, ponieważ od małych wysuszonych daktyli bez pestek, sprzedawanych w paczkach, dzielą je smakowe lata świetlne. Jak w reklamie: spróbuj, a przekonasz się sam!;-)

Podobnie, jak w poprzednim przepisie (DOMOWA NUTELLA Z ORZECHAMI), kluczowe znaczenie ma tu zarówno jakość użytych składników, jak i wierność podanej recepturze. Przykładowo, oleju kokosowego nie można zastąpić masłem i/albo mlekiem kokosowym. Kuwertury albo czekolady do wypieków nie można z kolei zastąpić zwykłą, popularną tabliczką, nieprzeznaczoną do celów kulinarnych. Ich jakość i skład pozostawia wiele (zbyt wiele!) do życzenia. Przy przepisach typowo cukierniczych, a ten właśnie taki jest, zasadnicze znaczenie dla końcowego rezultatu ma zarówno precyzyjne odwzorowanie proporcji, jak i samych używanych składników.

Nutella daktylowa L_10

Krem nie wymaga dodatku cukru. Choć jego czekoladową bazę stanowi gorzka czekolada 80%, daktyle są tak słodkie, że dodane w takiej ilości doskonale dosładzają gotowy krem. Daktylowa nutella jest naprawdę słodka.

Nutella daktylowa L_01

Tak przygotowany krem możesz przechowywać w lodówce przez min. 3 tygodnie. Krem przechowywany w ten sposób nie twardnieje, zachowując idealnie kremową konsystencję. Wszystkie zdjęcia przedstawiają czekoladę tuż po wyjęciu z lodówki. Użyta jako dodatek np. do naleśników albo tostów, lekko się „upłynnia”, tak jak typowy krem czekoladowy.

Podane proporcje składników powinny wystarczyć na wypełnienie 2 małych słoików o pojemności 200 ml. Dla zainteresowanych – jeden słoik to ok. 700 kcal.

1. Daktyle wypestkuj. Umieść je w miseczce, zalej przegotowaną letnią wodą i odstaw na min. 3 godziny.

2. Po tym czasie zmiksuj daktyle w blenderze wraz z wodą, w której się moczyły. Odstaw.

3. Rozpuść czekoladę w kąpieli wodnej (użyłem tu kuwertury o zawartości 80% kakao).

Jak rozpuścić czekoladę w kąpieli wodnej - INSTRUKCJA

4. Nie zdejmując garnka z ognia, do rozpuszczonej czekolady wlej mleko i cierpliwie mieszaj do uzyskania idealnie gładkiej masy.

5. Dodaj do czekolady olej kokosowy (użyłem TEGO) i ponownie mieszaj do uzyskania gładkiej masy.

6. Na koniec zestaw garnek z ognia, dodaj do masy czekoladowej zmiksowane daktyle i mieszaj do momentu, aż składniki dobrze się połączą. Czekolada powinna być dość gęsta, ale jednocześnie na tyle płynna, by można było przelać ją do słoika.

7. Przelej masę do słoików (albo jednego większego), odstaw do ostygnięcia, a następnie zakręć słoiki i wstaw do lodówki. Krem przechowuj w lodówce.

Dwie dodatkowe uwagi:

*Jeśli podczas przygotowywania kremu próbujesz go, żeby sprawdzić jak smakuje, za każdym razem używaj nowej, czystej łyżki. Dlaczego? Enzymy zawarte w ślinie zmieniają konsystencję czekolady (rozrzedzają ją).

**Bardzo ważna jest jakość użytej czekolady. Z tanimi popularnymi czekoladami nie warto nawet próbować. Do przygotowania kremu nadaje się tylko dobrej jakości kuwertura / czekolada do wypieków.

Smacznego!

Nutella daktylowa L_09

Nutella daktylowa L_08