Dynia Delica – najprostszy przepis.

Delica (inaczej Cucurbita maxima – dynia olbrzymia) to przepyszna dynia o wspaniałym orzechowym smaku. W moim prywatnym dyniowym rankingu zajmuje drugie miejsce, zaraz po Butternucie. Jej miąższ ma fajny, mocno pomarańczowy kolor. Świetnie nadaje się do pieczenia, do ciasta, na pasztet i zupę.

Upieczona Delica ma kruchy i sypki miąższ, dość mączysty, o stosunkowo niskiej zawartości wody (zwłaszcza w porównaniu z tak soczystymi dyniami, jak np. Muscat). Skórka dyni tej odmiany jest jadalna, ale nie każdemu musi smakować, ponieważ jest dość gruba. Używając tej dyni do zupy, pasztetu czy ciasta skórę lepiej pominąć, ponieważ zmieni kolor gotowej potrawy na mniej atrakcyjny.

Delicę najczęściej po prostu zapiekam, ponieważ to najprostszy i najszybszy sposób, a przyrządzona w ten sposób dynia smakuje jak marzenie.

Dynia Delica - najprostszy przepis

Dynia Delica - najprostszy przepis

Dynia Delica - najprostszy przepis

Dynia Delica - najprostszy przepis

Dynia Delica z piekarnika – SKŁADNIKI:

  • jedna cała Delica (dynie tej odmiany ważą zwykle ok. 1,2 – 1,5 kg)
  • 1 łyżeczka czarnego pieprzu
  • 2 łyżeczki ziół prowansalskich
  • 1 kopiasta łyżeczka białej gorczycy
  • 1 kopiasta łyżeczka fenkułu (kopru włoskiego)
  • pół łyżeczki pikantnego pimentonu (mielonej wędzonej papryki)
  • 1 kopiasta łyżeczka łagodnego pimentonu (mielonej wędzonej papryki)
  • pół łyżeczki soli
  • chlust oliwy extra vergine (ok. 2-3 łyżki)

Często dodaję też nasiona kolendry.

Dynia Delica z piekarnika – PRZEPIS:

  1. Rozgrzej piekarnik do temperatury 200 stopni C (bez termoobiegu, dolna i górna grzałka).
  2. Przygotuj przyprawy: te, które tego wymagają, rozetrzyj w moździerzu, po czym przełóż wszystkie do małej miski i wymieszaj.
  3. Pokrój dynię na kawałki (ze skórą), przełóż do dużej miski, dodaj oliwę i przyprawy. Wymieszaj tak, by kawałki dyni pokryły się oliwą i przyprawami.
  4. Przełóż dynię na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i wstaw do piekarnika na ok. 40-45 minut. Czas pieczenia każdorazowo zależy od piekarnika i wielkości kawałków dyni.

Tak przygotowaną dynię możesz po prostu zjeść (skóra jest jadalna, ale my zwykle jemy bez) albo wystudzić i na bazie upieczonego miąższu zrobić pasztet, placki, pastę do kanapek, zupę, dyniowy hummus, dyniowe puree (do zamrożenia lub zawekowania) i tak dalej. Jeżeli upieczesz dynię bez przypraw albo przyprawisz ją bardziej neutralnie lub na słodko, możesz upiec z niej również ciasto.

Przeczytaj też: Dyniowy przewodnik – jaka dynia do czego?

Delica wygląda tak:

Dynia Delica - najprostszy przepis

Dynia Delica - najprostszy przepis

Dynia Delica - najprostszy przepis