• ok. 1/2 dyni piżmowej (Butternut, część bez gniazda nasiennego)
  • 3 spore figi
  • 2 śliwki
  • 100-120 g dobrego sera
  • kilka gałązek świeżego majeranku lub tymianku
  • trochę mielonej łagodnej papryki
  • pieprz
  • oliwa extra vergine

Dyniowe krążki zapiekane ze świeżymi figami i śliwkami czyli kolejny dowód na to, jak wiele zastosowań może mieć butternut.

Dynia piżmowa, zwana w świecie butternut’em, to bezkonkurencyjna królowa dyń. Podkreślam to zresztą przy każdej możliwej okazji, a dodatkowo zaświadczam ilością butternutów kupowanych co roku (od Majlertów) przez cały dyniowy sezon.

Jeśli mam być szczery, trudno mi zrozumieć, dlaczego dynia piżmowa nie stała się jeszcze najpopularniejszą dynią w polskich sklepach. Zdecydowanie powinno to kiedyś nastąpić, skoro zakres jej możliwych zastosowań bije na głowę wszystkie pozostałe gatunki dyń…

Co więcej, butternut wyróżnia też zdecydowanie lepszy smak. Pod jednym wszakże warunkiem: dynia piżmowa powinna być krajowa i kupiona w sezonie. Jeden jedyny raz zdarzyło mi się popełnić błąd – na widok dyni piżmowej w sklepie pewnej sieci handlowej (w kwietniu, a zatem dobrych kilka miesięcy za wcześnie) nie mogłem się powstrzymać i kupiłem importowanego butternuta. Dynia przybyła do naszego pięknego kraju z drugiego końca świata i okazała się naprawdę okropna, mdła i pozbawiona smaku. Nigdy więcej takich pomyłek.

Nie sprawdzałem, ale zakładam, że 99% przepisów na potrawy z dyni, które umieściłem na tej stronie, przygotowałem z wykorzystaniem dyni piżmowej. I nie ma się czemu dziwić – butternut doskonale nadaje się do pieczenia zarówno w całości, jak i w kawałkach, do smażenia, sprawdza się świetnie również jako składnik sałatek czy wszelkich możliwych zup. Nowe pomysły na użycie dyni piżmowej wpadają mi do głowy w takim tempie, że nie mam kiedy wykorzystać ich wszystkich w praktyce. Tak czy owak, w tym sezonie na pewno trafi tu co najmniej kilka nowych pomysłów.

Tym razem polecam przepis na przepyszne, miękkie i słodkie dyniowe krążki z wytrawną nutą – z majerankiem i aromatycznym serem (UŻYŁEM TALSU RITULIS Z PAPRYKĄ).

Z jednej (średniej wielkości) dyni uzyskałem 11 krążków; do każdego krążka użyłem 2 plasterków figi i 1-2 kawałki śliwki. Banalnie proste, a smakuje wybornie!

Krazki dyniowe L_10

Krazki dyniowe L_04

PRZEPIS:

1. Rozgrzej piekarnik do temperatury 200 stopni.

2. Dynię piżmową, a dokładniej jej węższą część bez gniazda nasiennego, pokrój w plastry (ZOBACZ). Posmaruj plastry z dwóch stron niewielką ilością oliwy i rozłóż je na wyłożonej papierem do pieczenia blasze (ZOBACZ).

3. Wstaw dyniowe krążki do piekarnika na środkowy poziom na ok. 12-15 minut, w zależności od grubości krążków (aż dynia zmięknie – ZOBACZ).

4. W tym czasie pokrój figi w plasterki. Usuń pestki ze śliwek i pokrój je na cienkie kawałki.

5. Zetrzyj ser na tarce (ZOBACZ), dodaj trochę papryki (dla urozmaicenia koloru), pieprzu i listków świeżego majeranku, i wymieszaj.

6. Wyciągnij dynię z piekarnika, ułóż na wierzchu krążków po 2 plasterki figi i śliwki (ZOBACZ). Posyp serem (ZOBACZ) i ponownie wstaw do piekarnika na górny poziom.

7. Piecz kilka minut do momentu, aż ser ładnie się rozpuści (ZOBACZ).

Porcja na talerzu wygląda tak: ZOBACZ.

Smacznego!

Krazki dyniowe L_01

Krazki dyniowe L_09

Krazki dyniowe L_08