Farinata z bobem – podwójny roślinny strzał białkowy.

Farinata (albo socca, torta di ceci, cecina) jest popularna między innymi na południowym wybrzeżu Francji, w okolicach Nicei oraz we Włoszech – w Ligurii i Toskanii – gdzie placki te wypieka się w tradycyjnych piecach do pizzy, z mąki ciecierzycowej, oliwy i wody. O zaletach łatwej, naturalnie wegańskiej i bezglutenowej farinaty pisałem wielokrotnie, publikując przepisy na różne warianty – z warzywami, przyprawami, orzechami, serem i innymi fajnymi składnikami. To coś pośredniego między plackiem a foccacią, a zarazem bardzo smaczny zamiennik chleba.

Ilość mąki i oliwy może wydawać się spora, ale farinatę z bobem piekę w patelni o naprawdę dużej średnicy (32 centymetry). Dzięki temu można podzielić ją na 8 sporych porcji. Jeżeli chcesz skrócić czas przyrządzania, możesz nie odstawiać ciasta albo odstawić je na krócej niż 2 godziny, ale po wielu latach pieczenia farinat z różnymi dodatkami muszę jednak stwierdzić, że odstawienie ciasta ma wyraźny wpływ na ostateczny rezultat – placek jest wówczas bardziej jędrny, gładszy, zwarty i po prostu smaczniejszy.

Mąkę z ciecierzycy możesz kupić albo zrobić samodzielnie w domu. To bardzo łatwe. Wystarczy sucha ciecierzyca i solidny molekularny blender z mocarnym ostrzem, taki jak Ronic Zyle Led II, o którym więcej przeczytasz w tym wpisie. Suche ziarna ciecierzycy są twarde jak kamień, dlatego do ich blendowania na mąkę potrzebny jest mocarny blender. W tej roli rewelacyjnie sprawdza się blender molekularny Ronic. Pół kilograma suchej ciecierzycy przerabia na mąkę w minutę! Radzi sobie też, rzecz jasna, z surowcami wymagającymi mniejszej mocy, takimi jak orzechy, migdały, suchy ryż, płatki owsiane, sucha kasza gryczana czy jaglanka, z których też można zrobić w domu mąkę. Blendowanie past, smoothies i innych koktajli to banały, które Ronic Zyle ma w standardzie.

Sprawdź też inne przepisy na farinaty.

Farinata z bobem

Farinata z bobem

Farinata z bobem

Farinata z bobem

Farinata z bobem – SKŁADNIKI na 8 dużych porcji:

  • 4 szklanki mąki z ciecierzycy (odmierzam przy użyciu szklanki o pojemności 200 ml), u mnie: mąka ze zmielonych w blenderze ziaren ciecierzycy
  • ok. 4 szklanek wody mineralnej niegazowanej
  • 16 łyżek oliwy extra vergine
  • sól morska, rozgnieciona w moździerzu
  • 2 duże szczypty pieprzu, rozgniecionego w moździerzu
  • 2-3 gałązki świeżego rozmarynu
  • ok. 500 g bobu (waga bez skórki, zamrażam latem, zimą zużywam – Jak mrozić bób?)

Farinata z bobem – PRZEPIS:

  1. Przygotuj ciasto: do miski przesiej mąkę z ciecierzycy, po czym stopniowo dodaj wodę, jednocześnie mieszając składniki. Dodaj połowę oliwy (8 łyżek), przyprawy i posiekane listki rozmarynu. Wymieszaj. Ciasto powinno mieć konsystencję nieco gęstszą od ciasta naleśnikowego (zobacz).
  2. Miskę z ciastem przykryj i odstaw w temperaturze pokojowej na dwie godziny lub nieco dłużej.
  3. Wstaw do piekarnika patelnię dostosowaną do użycia w piecu. Rozgrzej piekarnik do 240 stopni (używam patelni o średnicy 32 cm).
  4. Do odstawionego wcześniej ciasta dodaj pozostałą oliwę (8 łyżek) i wymieszaj.
  5. Wyjmij patelnię z rozgrzanego piekarnika, natłuść ją odrobiną oliwy, wlej ciasto i na całej powierzchni rozsyp bób (rozmrożony lub podgotowany 3 minuty i obrany ze skórki – jeżeli używasz rozmrożonego bobu, osusz go wcześniej na papierowym ręczniku).
  6. Wstaw placek do piekarnika na ok. 20 minut.
  7. Upieczoną farinatę odstaw na 5 minut, by nieco odpoczęła (patelnia jest bardzo gorąca), po czym przełóż na deskę lub talerz, skrop oliwą i podziel na porcje. Placek jest bardzo sycący.
  8. Każda farinata smakuje świetnie zarówno na ciepło, jak i na zimno. Możesz przechowywać ją w lodówce do 4 dni. Podzielona na małe porcje doskonale sprawdza się jako bezglutenowy śniadaniowy zamiennik pieczywa, który możesz zjeść bez dodatków albo np. z mozzarellą lub ricottą i dodatkową porcją świeżych ziół.

Farinata z bobem

Farinata z bobem

Farinata z bobem

Farinata z bobem