Omlet z kiszoną cytryną.

Pyszny omlet z kiszoną cytryną przebija nawet omlet z kimchi (przepis). Jest po prostu doskonały!

Przepis na omlet z kiszoną cytryną dowodzi też niezbicie, że kiszona cytryna pasuje praktycznie do wszystkiego, w tym – jak widać – do dań z jajek. Każdy omlet robię z trzech jajek i smażę na małej patelni o średnicy 18 cm, dzięki czemu są fajnie puchate. Omlet możesz również usmażyć na większej patelni, dzięki czemu będzie chudszy – zawiń go wówczas na trzy razy, tak jak na przykład w tym przepisie.

Poza kiszoną cytryną, która w omlecie smakuje wyśmienicie, dodaję jeszcze trochę sera São Jorge, który ładnie się rozpuszcza i wzbogaca smak całości oraz natkę kolendry (natka pietruszki też jest OK). Jeżeli chodzi o przyprawy, ograniczam się do zielonego pieprzu. Nie używam soli, ponieważ kiszona cytryna jest już wystarczająco słona. 

Omlet z kiszoną cytryną

Omlet z kiszoną cytryną

Omlet z kiszoną cytryną

Omlet z kiszoną cytryną – SKŁADNIKI na 2 omlety:

  • 6 jajek
  • kiszona cytryna z tego przepisu
  • 50-70 g dobrej jakości sera, u mnie: 4-miesięczny São Jorge z São Jorge
  • garść posiekanej natki kolendry lub pietruszki (u mnie: kolendra)
  • ½ łyżeczki zielonego pieprzu, roztartego w moździerzu
  • ghee lub masło do smażenia
  • 2-3 garście rukoli
  • oliwa extra vergine

Omlet z kiszoną cytryną – PRZEPIS:

  1. Ser zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Posiekaj natkę kolendry.
  2. Do dwóch małych misek wbij po trzy jajka, roztrzep je widelcem.
  3. Do każdej porcji rozbełtanych jajek dodaj po połówce kiszonej cytryny, pokrojonej na drobne kawałki oraz posiekaną natkę kolendry i zielony pieprz. Wymieszaj.
  4. Na małej patelni (u mnie: o średnicy 18 cm) rozgrzej trochę ghee (lub masła) i wlej pierwszą porcję jajek z dodatkami. Na wierzchu rozsyp połowę startego wcześniej sera.
  5. Smaż omlet, delikatnie podhaczając krawędzie i przelewając część masy jajecznej z wierzchu pod spód omletu. Gdy omlet ładnie zetnie się od spodu i zarumieni, a na wierzchu pozostanie niewiele surowej masy jajecznej, przerzuć omlet łopatką na drugą stronę. Smaż jeszcze przez chwilę.
  6. Na talerzach rozłóż po garści rukoli. Zdejmij omlet z patelni, odwracając patelnię tak, by smażona właśnie strona omletu znalazła się na górze.
  7. W ten sam sposób usmaż drugi omlet. Przed podaniem skrop omlety odrobiną oliwy.

Omlet z kiszoną cytryną

Omlet z kiszoną cytryną