• 6 białych brzoskwiń
  • 8 moreli
  • 6 dużych śliwek (tu: czerwone)
  • 1/2 kg jasnych czereśni
  • 1 kieliszek białego wytrawnego wina (tu: muscadet)
  • szczypta tonki

Owoce sezonowe duszone w białym winie.

Najlepsze duszone owoce w białym wytrawnym winie, doprawione tonką. Bez cukru i innych zbędnych dodatków.

Duszone owoce: kontynuacja. Dokładnie rok temu umieściłem w tym serwisie przepis na duszone owoce z creme fraiche – SPRAWDŹ PRZEPIS. Czas na powtórkę z rozrywki – w nieco zmienionej wersji.

Tym razem sos miał być jaśniejszy, dlatego użyłem jasnych owoców – moreli i białych płaskich brzoskwiń (ufo – ZOBACZ). Lubię je zdecydowanie bardziej niż zwykłe, ale jeśli wolisz klasyczne brzoskwinie, użyj właśnie takich. Do tego jasne czereśnie oraz śliwki, które mają w tym zestawie najbardziej intensywny, czerwony kolor.

Zamiast śmietany dodałem kieliszek dobrego białego wytrawnego wina (ZOBACZ), a całość doprawiłem waniliowo-pieprzną tonką. Jeśli nie masz tonki, zastąp ją gałką muszkatołową, która pasuje właściwie do wszystkiego.

Jak zwykle, nie używam cukru – nie jest tu do niczego potrzebny, bowiem owoce są aż nadto słodkie.

Owoce duszone w winie L_02

PRZEPIS:

  1. Owoce umyj i wypestkuj. Brzoskwinie, morele i śliwki pokrój na małe kawałki. Kawałki moreli, które są najbardziej miękkie (jeśli używasz naprawdę dojrzałych owoców) powinny być nieco większe, tak by nie rozpadły się od razu.
  2. Wrzuć owoce do głębokiej patelni. Gdy owoce się podgrzeją, wlej wino (ZOBACZ).
  3. Duś do momentu, aż owoce idealnie zmiękną, ale pozostaną w kawałkach i nie zamienią się w dżem (choć nie przejmuj się, jeśli stanie się to np. z morelami – smak jest tu najważniejszy, a to przecież nie jest danie na konkurs). Dopraw porządną szczyptą świeżo startej tonki – ok. pół ziarenka (albo gałki muszkatołowej).
  4. Jeśli na patelni zostanie dużo płynów, możesz wyjąć wszystkie owoce, zwiększyć ogień do maksymalnego i szybko zredukować owocowy sos, który ściemnieje, zgęstnieje i nabierze więcej skondensowanego słodkiego smaku. Takim sosem możesz dodatkowo polać porcje owoców.

Smacznego!

Owoce duszone w winie L_01

Owoce duszone w winie L_05