S.C. Gwynne – Imperium księżyca w pełni. Wzlot i upadek Komanczów.

Gdyby S.C. Gwynne napisał tę świetną książkę o Komanczach jakieś 30 lat temu, gdy przeżywałem apogeum fascynacji Indianami, i gdyby trafiła ona wówczas w moje ręce, z pewnością z miejsca bym ją pokochał.

W czasach, gdy nie było komputerów ani Internetu, a odtwarzacz VHS – dziś niezdarny relikt epoki kamienia łupanego – należał do luksusów dostępnych nielicznym, jak zapewne każdy nałogowo czytający chłopak przeżyłem czas głębokiego zainteresowania Indianami, podtrzymywanego nie tylko przez wydawane wówczas książki Karola Maya, ale także m.in. Alfreda i Krystyny Szklarskich (pyszne „Złoto Gór Czarnych”), Jamesa Fenimore Coopera, Longina Jana Okonia, Sat-Okha czy Yáckta-Oya. Moja pasja graniczyła wówczas z fanatyzmem – przygotowywałem indiańsko-polski słowniczek (ściślej, o ile pamiętam, siuksowo-polski), rysowałem mapy, a z wyczytanych tu i tam strzępów informacji wpisywałem do specjalnego zeszytu wszystko na temat zwyczajów, strojów czy innych zagadnień dotyczących rdzennych mieszkańców Ameryki. Wtedy też wydaną w 1970 roku książkę Piero Pieroniego „Wielcy wodzowie Indian” traktowałem jak biblię zsyłającą mi prawdę objawioną. W przeciwieństwie do powieści, które pochłaniałem pasjami, dzieło włoskiego autora prezentowało bowiem fakty w sposób z grubsza popularno-naukowy, a przy tym zrozumiały nawet na dziecka.

„- Ależ sir, Komancze to przecież mordercy!”
(Karol May „Czarny Mustang”)

A jednak próżno szukać w „Wielkich wodzach Indian” jakiejkolwiek informacji o wodzu Quanahu Parkerze, zdaniem Gwynne jednym z „największych Amerykanów”. Ba, informacje o Komanczach są tam bardzo szczątkowe, a jeśli już to hasło się pojawia, zawsze występuje wraz z innymi plemionami Wielkich Równin. Co więcej, można odnieść wrażenie, że perspektywa Karola Maya, dla którego Komancze byli jedynie podłymi i zawsze przegrywającymi przeciwnikami szlachetnych Apaczów (oraz, oczywiście, bladych twarzy), częściowo udzieliła się również Pieroniemu. Pisał on bowiem, że to właśnie Apacze byli „najlepszymi wojownikami, jakich wydała rasa indiańska”, a także, nie ukrywając „wrodzonego okrucieństwa Apaczów” nazywał ich „Spartanami z pustyń Arizony”.

„- Ani jeden z Komanczów nie powinien nam umknąć!
– To się rozumie samo przez się”
(Karol May „Old Surehand”)

IMG_3642

Tymczasem „Imperium księżyca w pełni” odwraca ów pogląd o 180 stopni i całkowicie zmienia moją, ukształtowaną w dzieciństwie i nigdy później nie zgłębianą, wiedzę na ten temat. To same określenia, nie wyłączając nawet porównania do Spartan, Gwynne dopasowuje bowiem do Komanczów, plemienia, które wojnę podniosło do rangi sztuki i walcząc niemal z każdym bez względu na kolor skóry, skutecznie wyparło Apaczów z ich pierwotnych terenów. Komancze doprowadzili przy tym niemal do eksterminacji plemienia, które piórem Maya wydało na świat najsłynniejszego zmyślonego indiańskiego wojownika w dziejach. Przyznam, że to dla mnie zupełna nowość, ale nie tylko dlatego lektura „Imperium księżyca w pełni” jest tak fascynująca.

Gwynne odmalowuje bowiem dzieje Komanczów imponująco i z niemal epickim rozmachem. Autor jest dziennikarzem, nie zaś historykiem czy antropologiem, dlatego jego dzieło, oparte przecież w pełni na faktach, lepiej postrzegać jako fresk historyczny, zawierający opisy odczuć bohaterów, po które historycy nie sięgają, nasycony wartką akcją, dramaturgią oraz – jak na współczesne czasy przystało – krwią i przemocą.

Dr Bartosz Hlebowicz, antropolog, który znakomicie przetłumaczył „Imperium” oraz opatrzył je istotnym merytorycznym wstępem, wskazuje zresztą na wpływ pisarstwa Cormaca McCarthy’ego na atmosferę książki, zauważalny nie tylko w motto ją otwierającym czy krwawej atmosferze opowieści, choć nie tak jak u McCarthy’ego apokaliptycznej. Trudno na przykład nie skojarzyć opisu barwnego pochodu szykujących się do ataku Komanczów z „Krwawego południka” („Liczący setki legion straszydeł, półnagich albo odzianych w (…) zwierzęce skóry i wytworne jedwabie, i strzępy mundurów wciąż zbrukanych krwią poprzednich właścicieli, w kaftany zabitych dragonów, kawaleryjskie kurtki z haftkami i galonami, jeden w cylindrze, drugi z parasolką, trzeci w białych pończochach i zakrwawionym welonem ślubnym, niektórzy w piórach żurawi albo hełmach z niewyprawionej skóry ze sterczącymi rogami bizona lub byka, jeden we fraku włożonym tył na przód (…)”) z opisaną przez Gwynne niemal psychodeliczną wyprawą Garbu Bizona zwieńczoną atakiem na Linnville, gdzie Indianie odkryli magazyn z ubraniami, parasolkami i kapeluszami („Przybyli do miasta w bluzach ze skór zwierzęcych i przepaskach biodrowych. Wyjechali w cylindrach, wysokich butach z wyprawionej skóry i drogich frakach ze lśniącymi mosiężnymi guzikami, założonych tył na przód (…) Zabrali ze sobą perkal i kolorowe wstążki (…) Grupa wyróżniała się malowniczością – niczym kropla jaskrawego koloru w morzu ciernistych krzewów południowego Teksasu”). Wystarczy tylko ten fragment, by pokazać, że autor zdecydowanie i konsekwentnie unika suchego tonu historycznych rozpraw.

Jedną z najważniejszych zalet książki jest kompleksowość, z jaką Gwynne podszedł do tematu. Na pierwszym planie czytelnik otrzymuje żywą opowieść o dziejach Komanczów i czasach ich największej potęgi, gdy niepodzielnie rządzili ogromnym obszarem Równin Południowych, długo opierając się napływowi osadników na te tereny. Żywiołem plemienia była wojna, nic więc dziwnego, że właśnie na aspekcie militarnym koncentruje się autor, nie wahając się przy tym sięgać po makabryczne opisy gwałtów i tortur stosowanych przez Komanczów. Co więcej, autor umiejscawia ich w centrum wydarzeń, które mogłyby sprawić, że układ sił na południu dzisiejszych Stanów Zjednoczonych wyglądałby zupełnie inaczej. Pisząc między innymi o tym, że to Komancze skutecznie powstrzymali napływ Hiszpanów od strony Meksyku oraz spacyfikowali terytorialne zapędy Francuzów, prezentuje interesujący kąt widzenia, ustawiając Indian na pozycji równorzędnych graczy w polityczno-militarnej grze europejskich potęg.

„Imperium księżyca w pełni” to jednak nie tylko wojna, ale także opis zwyczajów i codziennego życia Indian, choćby roli kobiet, na których barki spadał ogrom pracy związany z prowadzeniem domu, między innymi sprawieniem upolowanych bizonów – obok koni będących podstawą egzystencji Komanczów. Gwynne opisuje, jakie znaczenie dla przetrwania plemion miały ogromne, liczące miliony sztuk stada bizonów, a także wyjaśnia, jak to się stało, że niegdyś poruszający się pieszo Indianie, dzięki koniom sprowadzonym do Ameryki przez Hiszpanów stali się najwybitniejszymi jeźdźcami w historii kontynentu. Jeźdźcami, którzy opanowali sztukę walki z końskiego grzbietu, co dawało im ogromną przewagę nad „niebieskimi kurtkami”, przed walką zsiadającymi z koni. Nie brak również danych, dotyczących Wielkich Równin, ich ukształtowania i panującego na nich klimatu, co jeszcze lepiej pomaga zrozumieć, na czym opierała się przewaga Komanczów walczących na ich własnym terenie.

IMG_3641

Fabularną oś książki stanowią wydarzenia związane z atakiem na fort Parkerów i porwaniem Cynthii Ann Parker, matki Quanaha. Jednak sama Cynthia, która związała się z indiańskim wodzem i „odbita” później z rąk Komanczów nigdy nie pogodziła się z powrotem na łono cywilizacji białego człowieka, ani nawet sam Quanah, nie są jedynymi bohaterami książki. Gwynne prezentuje również m.in. losy generała Ranalda S. Mackenzie, który najskuteczniej walczył z Komanczami, a szczególnie fascynują go barwne postaci amerykańskiego pogranicza, takie jak James Parker czy „najsłynniejszy ranger w historii” Jack Hays. Zresztą, autor poświęca rangerom sporo miejsca, nie dziwi więc, że w jednym z wywiadów promujących „Imperium” przyznał, iż w następnej kolejności chciałby rozpocząć pracę nad biografią Haysa. W tle tego wszystkiego są jeszcze inne tematy: wojna secesyjna, dziesiątkujące Indian choroby białego człowieka, życie w rezerwatach czy przełomowa rola rewolweru colta, po raz pierwszy docenionego właśnie przez rangerów.

Krótko mówiąc, mnóstwo wątków i mnóstwo informacji, przekazanych spójnie, fascynująco i z zachowaniem względnej bezstronności. Gwynne unika utożsamiania się z którąś ze stron i stara się przyjąć pozycję chłodnego obserwatora zdarzeń. Nie tuszuje okrucieństwa Komanczów, ale też ich nie potępia, próbując przedstawić swoisty system indiańskiej moralności. Z drugiej strony, opisuje przejawy bestialstwa białych, pacyfikujących indiańskie wioski, czy niekonsekwentną i często zbrodniczą politykę indiańską Waszyngtonu. Można odnieść wrażenie, że żywi tyle samo szacunku i podziwu zarówno do Quanaha Parkera, jak i Mackenziego czy Haysa. „Imperium księżyca w pełni” spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem i trudno się temu dziwić. Dawno nie czytałem tak znakomitej i wciągającej książki historycznej, czy szerzej non-fiction. Polecam wszystkim, nie tylko aktualnym lub byłym fanom tematyki indiańskiej.

Szymon Kubicki