Panforte z białym makiem.
Panforte z białym makiem to kolejna wersja słynnego toskańskiego placka pełnego bakalii, czekolady i aromatycznych przypraw, który wywodzi się ze Sieny. Panforte jest jednym z klasycznych włoskich wypieków świątecznych. W zależności od rodzaju, może być słodszy lub bardziej pikantny, dzięki czemu pośród licznych receptur każdy znajdzie coś dla siebie. Można go upiec, słodząc tylko daktylami albo dodając miód; w każdym wariancie pachnie i smakuje wspaniale.
Panforte to deser, który świetnie nadaje się do wielomiesięcznego przechowywania. Wystarczy niezbyt szczelnie zawinąć go w pergamin i odłożyć w suche miejsce w temperaturze pokojowej (nie do lodówki!). Więcej informacji na temat tego niezwykłego deseru znajdziesz w tym wpisie.
Jeżeli chodzi o czas, jaki powinien upłynąć od upieczenia do spróbowania panforte, w większości przepisów jako minimum podaję 2-3 tygodnie, ale w przypadku tego placka lepiej odłożyć go na dłużej. Biały mak ma charakterystyczny i wyrazisty posmak, który w połączeniu z gorzką, niczym niesłodzoną czekoladą o zawartości 100% kakao, jest mocno wyczuwalny; z upływem czasu słabnie i staje się bardziej harmonijny.
Panforte jest bardzo wytrawny, dzięki czemu można go jeść jak chleb. Świetnie komponuje się z serami, szczególnie młodymi i miękkimi. Po mniej więcej 6-8 tygodniach smaki w panforte idealnie się równoważą, makowa goryczka traci na intensywności, a placek bardziej przypomina klasycznie deserowe wersje panforte.
Placek jest bezglutenowy i wegański, nie zawiera rafinowanego cukru. Wypróbuj też inne przepisy na panforte.
Panforte z białym makiem – SKŁADNIKI:
Na formę o średnicy 17 cm
- 18 świeżych daktyli Medjool, wypestkowanych
- 120 g orzechów włoskich
- 250 g suchego białego maku
- 150 ml likieru kawowego Kahlúa
- 250 g gorzkiej czekolady bez cukru o zawartości 100% kakao
- 1 łyżeczka ziela angielskiego
- 2-3 sztuki długiego pieprzu (albo łyżeczka zwykłego czarnego pieprzu), roztartego w moździerzu
- 1 łyżka mielonego cynamonu
- pół gałki muszkatołowej, świeżo startej
- 1 łyżeczka kardamonu, roztartego w moździerzu
- 1 łyżeczka mielonego imbiru
- 1 tonka, roztarta w moździerzu; zamiast tonki może być wanilia
- szczypta soli (tu: różowa himalajska roztarta w moździerzu)
- łyżeczka ziela angielskiego, roztartego w moździerzu
- 1 łyżeczka goździków, roztartych w moździerzu
- 1 łyżeczka nasion fenkułu, roztartych w moździerzu
- nierafinowany olej kokosowy do natłuszczenia formy
Panforte z białym makiem – PRZEPIS:
- Rozgrzej piekarnik do temperatury 160 stopni C.
- Mak przepłucz pod bieżącą wodą i ugotuj: zalej wodą tylko w takiej ilości, by go przykryła (jest lekki, po zalaniu podniesie się), doprowadź do wrzenia i gotuj ok. 8-10 minut, do wygotowania wody. Lekko przestudź, po czym zmiksuj w robocie kuchennym (2 minuty).
- W misce wymieszaj wypestkowane i porwane na kawałki daktyle, orzechy, mak i przyprawy.
- Czekoladę połam na kawałki i rozpuść w kąpieli wodnej, czyli w misce zawieszonej w garnku z wrzącą wodą tak, by spód miski nie stykał się z taflą wody.
- Do wymieszanych składników dodaj rozpuszczoną czekoladę. Wymieszaj dokładnie.
- Formę do pieczenia natłuść olejem kokosowym i przełóż do niej masę. Wyrównaj i starannie dociśnij.
- Piecz 30 minut.
- Wystudź w formie przez co najmniej 2-3 godziny, po czym przełóż na kratkę lub drewnianą deskę. Panforte lubi odpocząć – luźno zawiń go w pergamin i odłóż na 2 miesiące w suche miejsce. Po takim czasie smakuje najlepiej.
- Warto pamiętać, że to solidny, zwarty i twardy placek (panforte oznacza „silny chleb”), który jest naprawdę sycący, dlatego podaje się go w postaci krojonej w cienkie plastry lub cząstki – w zależności od średnicy panforte.
jakie to wspaniałe!
:-)